قانون جدید حق طلاق

حق طلاق بر اساس قانون در ایران با مرد است و آقا هر زمان که بخواهد می‌تواند برای طلاق اقدام کند. اما آقا می‌تواند وکالت در طلاق یا همان حق طلاق را به خانم نیز بدهد.

زن با داشتن حق طلاق می‌تواند به صورت یک طرفه برای جدایی اقدام کند و نیازی به رضایت مرد برای جدایی ندارد. در این نوع طلاق داشتن وکیل الزامی است و خانم باید یک وکیل برای آقا بگیرد.

البته حضور وکیل به منزله دفاع از ایشان نیست و فقط جای ایشان در دادگاه و جلسات حاضر می‌شوند.

در این مطلب قصد داریم شرایط گرفتن وکالت در طلاق را با توجه به قانون جدید حق طلاق توضیح دهیم. در صورتی که به وکیل متخصص برای طلاق با داشتن حق طلاق نیاز دارید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

حق طلاق چیست؟

حق طلاق امکان درخواست طلاق بدون قید و شرط برای پایان یک رابطه زناشویی‌ست. حق طلاق این اختیار را به صاحب آن می‌دهد تا هر زمان که بخواهد، با دلیل یا بدون دلیل و با حضور طرف مقابل یا بدون حضور طرف مقابل نسبت به طلاق یکطرفه قانونا اقدام کند.

قانون جمهوری اسلامی حق طلاق را مشخصا در اختیار مرد قرار داده است. اما به منظور رعایت حقوق طرفین و لزوم ایجاد تساوی حقوق در این زمینه، استثنا و شروطی نیز ایجاد شده است.

مرد می‌تواند وکالت در طلاق را در اختیار زن نیز قرار داده تا هر دو بصورت برابر از این حق برخوردار باشند. بعلاوه قانون جدید طلاق، در شرایط ویژه‌ای که اثبات شود زن در عسر و حرج است، بدون نیاز به تایید زوج حق طلاق را از او به زن می‌دهد تا زوجه بتواند از همسر خود جدا شود.

این شرایط که با عنوان شرایط عسر و حرج شناخته می‌شوند ۱۲ مورد هستند. از جمله بیماری‌های صعب‌العلاج یا لاعلاج مرد، غیبت طولانی، محکومیت‌های قضایی بالای پنج سال، جنون، ضرب و شتم زوجه، اشتغال به مشاغل خلاف شان زن و مواردی از این قبیل!

شرایط گرفتن حق طلاق چیست؟

حق طلاق بالذات در اختیار مرد است. این حق به 2 طریق می‌تواند به زن داده شود.

  1. وکالت حق طلاق با قید در شروط ضمن عقد نکاح
  2. وکالت حق طلاق با مراجعه و ثبت در دفاتر اسناد رسمی

زوج و زوجه با توافق درباره‌ی بخشش مهریه برای حق طلاق، حضانت فرزندان یا سایر موضوعات در شروط ضمن عقد،‌ دادن وکالت حق طلاق به زوجه را قید کنند. وکالت حق طلاق در شروط ضمن عقد بصورت ذاتی برای زوج بلاعزل است.

در روش دیگر، زوج و زوجه با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی می‌توانند سند «وکالت حق طلاق به زن» را دریافت کنند. در این روش اما وکالت می‌تواند بلاعزل یا قابل عزل، مدت‌دار یا بدون تاریخ باشد.

این موارد به‌صورت توافقی و در زمان ثبت سند وکالت با اختیار زوج تعیین می‌شود، بعبارتی امکان درج شروطی برای وکالت نیز ممکن است. مثلا شرط بذل مهریه یا حضانت فرزندان برای دادن وکالت.

در این روش نیازی به حضور زوجه در دفاتر اسناد رسمی برای دریافت وکالت نیست و زوج می‌تواند با مراجعه به دفاتر به تنهایی این وکالت را تنظیم کند.

ما برای شما چه کار می کنیم؟

مزایای داشتن حق طلاق

داشتن حق طلاق برای زن، تساوی در حقوق زناشویی تلقی می‌شود. مرد با در اختیار داشتن حق طلاق می‌تواند هر زمان که بخواهد حتی بدون حضور زن نسبت به طلاق اقدام کند. داشتن حق طلاق این امکان را برای زن نیز میسر می‌کند. این تساوی حقوق بهرحال یک مزیت برای زن محسوب می‌شود.

زن نیز با در اختیار داشتن حق طلاق، برای طلاق گرفتن از همسر خود نیازی به اثبات هیچ موضوعی ندارد. در صورتی که با عدم وجود حق طلاق، زوجه مسیر پیچیده‌ای را برای اثبات مصادیق عسر و حرج در پیش دارد. اثبات هر کدام از شروط عسر و حرج علاوه بر دشوار بودن، زمان زیادی را نیز می‌طلبد و ممکن است فرآیند دادگاه را تا یکسال به تعویق بیاندازد.

طلاق از سمت زن با در اختیار داشتن حق طلاق می‌تواند در مدت زمان کوتاهی (زمانی کمتر از دوماه)، با هزینه‌ی بسیار کمتر طی شده و در عین حال هیچ یک از حقوق مالی زن از جمله مهریه و نفقه نیز دستخوش تغییر نشود.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

جمع بندی

قانون جدید حق طلاق شرایط نسبتا برابر و بسیار بهتری را برای زوجه بوجود آورده و فرآیند طلاق از سمت زن را تسهیل می‌کند. امکان درخواست طلاق از سمت زن، کوتاه شدن فرآیند طلاق و حفظ حقوق مالی و مدنی زوجه از جمله موارد درنظر گرفته شده در قوانین جدید طلاق است.

کارشناسان حقوقی و وکلای پایه یک موسسه حقوقی دادسو در زمینه وکالت حق طلاق همراه شما خواهند بود.

سوالات متدوال

قانون جدید حق طلاق را در اختیار چه کسی قرار می‌دهد؟

در قانون اسلامی حق طلاق در اختیار مرد است و قابل واگذاری به زن نیست. اما قانون جدید حق طلاق برای زن را به انحاء دیگری به رسمیت می‌شناسد. مثلا با گرفتن وکالت از زوج برای طلاق که در جامعه با عنوان «حق طلاق» شناخته می‌شود.

عسر و حرج چطور حق طلاق را در اختیار زن قرار می‌دهد؟

عسر و حرج یعنی شرایطی که زندگی مشترک را برای زن غیرممکن کرده باشد. زن با اثبات هریک از این شروط به دادگاه می‌تواند با وکالت دادگاه و قانون حق طلاق خود را از مرد بگیرد.

مهریه در قانون جدید حق طلاق نیز برای مرد الزام‌آور است؟

بله. مهریه تحت هر شرایطی حق زوجه بوده و مرد ملزم به پرداخت بدهی خود به زوجه است.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.3/5 - (32 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *