خانه / خانواده (طلاق) / اگر زن راضی به طلاق نباشد حکم دادگاه چه خواهد بود؟

اگر زن راضی به طلاق نباشد حکم دادگاه چه خواهد بود؟

در مواقعی که زوجین قصد جدایی از یکدیگر را دارند، ابهامات زیادی ایجاد می‌شود که رفع آن‌ها تنها از طریق وکیل طلاق امکان ‌پذیر خواهد بود، زیرا قوانین مربوط به طلاق، بندها و تبصره‌های زیادی دارد که امکان تسلط بر آن‌ها برای افراد عادی فراهم نیست. یکی از ابهامات پیرامون بحث طلاق این است که اگر زن راضی به طلاق نباشد، دادگاه چه حکمی را صادر می‌کند؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که حق طلاق با مرد است. به این معنی که هر زمانی اراده کند چه با رضایت همسر و چه بدون رضایتش، می‌تواند وی را طلاق دهد. در ادامه به صورت تخصصی‌ تر موضوع را بررسی خواهیم کرد. اما اگر در این زمینه یا سایر مباحث مربوط به طلاق پرسشی دارید، می‌توانید آن‌ها را به صورت رایگان با وکلای مؤسسه حقوقی دادسو مطرح کنید.

اگر زن راضی به طلاق نباشد چه می‌شود؟

طبق قانون، حق طلاق با مرد است. به این ترتیب مرد هر وقت اراده کند بدون نیاز به اثبات وضعیتی در دادگاه می‌تواند همسر خود را طلاق دهد. البته به دلیل رشد آمار طلاق در سال‌های اخیر کمی در این زمینه سخت گیری‌های بیشتری انجام می‌شود، اما در نهایت حکم همان است. به این معنی که رضایت یا عدم رضایت زن در صادر شدن حکم طلاق به درخواست مرد تأثیری ندارد.

برخی اعتراضات به این قانون باعث شده که بعضی از دادگاه‌ها هنگام اقدام به طلاق مرد، دلایل وی را نسبت به طلاق زن مناسب ندانسته و حتی در مواقعی حکم بی حقی را برای وی صادر کنند.

به طور کلی در این زمینه خاص قانون حق طلاق را به مرد واگذار کرده است و زن دخل و تصرف خاصی در آن ندارد. به همین دلیل معمولاً روند بررسی درخواست طلاق از طرف مرد کمتر به طول می‌انجامد و در این شرایط مرد زودتر از طلاق از طرف زن، می‌تواند از همسر خود جدا شود.

معایب طلاق از طرف مرد

اگرچه قانون حق طلاق را به مرد واگذار کرده است و حتی اگر زن راضی به طلاق نباشد در نهایت حکم طلاق صادر می‌شود، اما درخواست طلاق از طرف مرد در این شرایط معایب خاص خود را دارد. از جمله این معایب می‌توانیم به پرداخت تمام حق و حقوق زن اشاره کنیم. در ادامه بیشتر به معرفی این موارد می‌پردازیم.

مهریه

مهریه حق مسلم زن است و از زمان جاری شدن خطبه عقد، بر او حلال است و طبق قانون هر وقت که اراده کند، مرد باید مهریه او را تمام و کمال پرداخت کند. پرداخت مهریه در هر شرایطی چه زمانی که مرد درخواست طلاق دهد و چه زمانی که زن این کار را انجام دهد، بر مرد واجب خواهد بود. اگرچه دادگاه در این زمینه هم با توجه به شرایط مالی مرد، رأی خود را صادر می‌کند.

نفقه

یکی دیگر از مواردی که جزء حق و حقوق زن محسوب می‌شود و حتی اگر زن راضی به طلاق نباشد، مرد باید زیر بار پرداخت آن برود، نفقه است. نفقه مبلغی است که مرد باید برای رفع نیازهای ماهانه زن به وی پرداخت کند. این مبلغ توسط دادگاه تعیین می‌شود.

علاوه بر نفقه بعد از طلاق و مهریه موارد دیگر مثل اجرت المثل دوران زوجیت یا نحله نیز در این زمینه مطرح هستند که با رأی قاضی دادگاه تعیین وضعیت خواهند شد.

مراحل درخواست طلاق از طرف مرد

  1. درخواست گواهی عدم امکان سازش از طریق دفاتر خدمات قضایی
  2. تحویل درخواست طلاق به دادگاه خانواده
  3. بررسی و قضاوت شرایط بین زن و مرد و ارجاع به داوری یکی از نزدیکان آن‌ها
  4. بررسی حق و حقوق مالی زن و تعیین تکلیف دادگاه در این زمینه
  5. صدور گواهی عدم امکان سازش بر اساس رأی دادگاه
  6. ارجاع به دفاتر رسمی طلاق و ازدواج برای جاری کردن صیغه طلاق

همانطور که مشاهده کردید قانون حق طلاق را برای مرد در نظر گرفته است و حتی اگر زن راضی به طلاق نباشد، دادگاه می‌تواند رأی طلاق را صادر کند. اگر در این زمینه با پرسشی مواجه هستید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی معرفی شده در سایت و واتس اپ از وکلای متخصص دادسو مشاوره رایگان دریافت کنید. همچنین به شما پیشنهاد می کنیم مقاله “اگر مرد طلاق ندهد زن می تواند طلاق بگیرد؟” را مطالعه کنید.

سوالات متداول

اگر زن راضی به طلاق نباشد چه می‌شود؟

از آن جایی که قانون گذار حق طلاق را برای مرد در نظر گرفته است، اگر زن راضی به طلاق نباشد خللی در رأی دادگاه برای صدور حکم طلاق ایجاد نمی‌کند. اما در برخی از مواقع دادگاه ممکن است دلایل قوی تری برای طلاق زن از سوی مرد درخواست کند.

معایب طلاق از طرف مرد چیست؟

اگر زن راضی به طلاق نباشد و مرد دادخواست طلاق را به دادگاه ارائه کند، دادگاه مرد را وادار به پرداخت تمام حق و حقوق زن از جمله مهریه، نفقه، اجرت المثل و یا نحله خواهد کرد.

شرایط طلاق از طرف مرد چیست؟

درخواست طلاق از طرف مرد وابسته به شرایط خاصی نیست. جز اینکه وی باید تمام حقوق مالی زن را به وی پرداخت کند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
3 پاسخ
  1. نحله دوزاری جبران خسارت عاطفی و هزینه های خسارت اتلاف وقت و ابرو و هزینه های، غیره زن بی مهریه را نمی کند

  2. باید شرایطی به وجود بیاد تا زن هم حق طلاق داشته باشد تا آمار طلاق زیاد نشود ومردهای هوس بازهم فیلشان یادهندوستان نکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *