صورت مجلس تفکیکی چیست؟

صورت مجلس تفکیکی

برای خرید یا فروش زمین یا ملک باید مالکان آن مشخص باشد و مالکیت آن‌ها به صورت قانونی ثابت شود. جهت اثبات این ادعا لازم است که فرد یا افرادی که در این موضوع دخیل هستند سند رسمی مالکیت خودشان را ارائه کنند. این موضوع برای خرید و فروش زمین‌های مشاعی و آپارتمان‌هایی که به صورت پیش‌ساخته فروخته می‌شوند نیز صادق است.

برای دریافت سند رسمی ساختمان باید صورت مجلس تفکیکی ملک را دریافت کرده باشید. در این مطلب دادسو نکاتی که باید درباره صورت مجلس تفکیکی ساختمان بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر درباره تفکیک یا افراز ملک یا زمین نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، از طریق واتساپ می‌توانید با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

صورت مجلس تفکیکی چیست؟

اغلب کسانی که قصد دارند برای زمین یا اراضی خودشان سند رسمی دریافت کنند لازم است که ابتدا به سوال صورت مجلس تفکیکی چیست؟ پاسخ دهند. برای جواب دادن به این پرسش باید ابتدا اموال منقول و غیرمنقول را از یکدیگر تفکیک کنید. اموال غیرمنقول به اموالی گفته می‌شود که قابلیت جابجایی از یک مکان به مکان دیگر را ندارند. زمین، ملک، آپارتمان و… جزء این اموال هستند.

برای اینکه اموال مشاع غیرمنقول را بین چند نفر از شرکا تقسیم کنید، لازم است که مراحل تفکیک و افراز ملک، زمین و… انجام شود. البته تفکیک کردن یک ملک می‌تواند توسط یک مالک نیز انجام شده باشد. در این حالت، فرد زمین شهری خودش را برای فروش به چند بخش تقسیم کرده و سند جداگانه‌ای برای آن‌ها دریافت می‌کند. سپس هر بخش را به صورت جداگانه به فروش می‌رساند.

جهت تفکیک ملک مشاع یا ملکی که یک مالک دارد و دریافت سندی رسمی برای ملک مورد نظر، لازم است که مالک یا مالکان صورت مجلس تفکیکی را دریافت کرده و پلاک تفکیکی ساختمان را تعیین کنند.

صورت مجلس تفکیکی چیست

انواع صورت مجلس تفکیکی

صورت مجلس تفکیکی در دو نوع صادر می‌شود:

 • صورت مجلس تفکیکی آپارتمان
 • صورت مجلس تفکیکی زمین

 مراحل و مرجع تنظیم صورت مجلس تفکیکی

سند صورت مجلس تفکیکی توسط اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک صادر می‌شود. این سند نشان دهنده بخش‌های تفکیک شده آپارتمان، ملک یا زمین است و برای صادر کردن آن باید مدارک مورد نیاز صورت مجلس تفکیکی را آماده کرده و به اداره ثبت ارائه کنید.

توجه به این نکته ضروری است که، برای تنظیم این سند صرفاً قسمت‌های اختصاصی ملک در نظر گرفته می‌شود و ارائه مدارکی مانند نقشه تفکیکی و گواهی پایان کار ساختمان از شهرداری الزامی خواهد بود. در ادامه با کاربرد این سند و نحوه دریافت آن بیشتر آشنا خواهید شد.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر درباره مراحل و شرایط دریافت صورت مجلس تفکیکی دارید، پیشنهاد می‌کنیم با وکیل ملکی موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

جهت تفکیک هر ملک باید ابتدا صورت مجلس تفکیکی آن را از اداره ثبت محل وقوع ملک دریافت کنید؛ سپس برای هر بخش می‌توانید سند جداگانه رسمی دریافت کرده و بخش‌های تفکیک شده ملک را با سند رسمی بفروشید.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

کاربرد صورت مجلس تفکیکی

برای اینکه درباره اهمیت استعلام صورت مجلس تفکیکی و افراز اراضی اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، برخی از کاربردهای مهم سند صورت مجلس تفکیکی را در ادامه برایتان ارائه کرده‌ایم.

 • مشخص کردن عرصه و عیان واحدها در آپارتمان‌ها برای دریافت سند رسمی
 • راحت شدن فرآیند تنظیم تقسیم‌نامه رسمی جهت املاک مشاعی
 • دریافت سند رسمی برای ملک و تسریع خرید و فروش قانونی آن

مدارک لازم برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی

برای دریافت صورت مجلس تفکیکی ساختمان، زمین و… لازم است که مدارک زیر را آماده کنید.

 • تنظیم درخواست رسمی دریافت سند صورت مجلس تفکیکی توسط مالک یا مالکان
 • گواهی پایان کار ملک و برگه‌های مفاصای حساب مالیات آن
 • نقشه تفکیکی دریافت شده از شهرداری
 • مدارک هویتی متقاضی مانند شناسنامه، کارت ملی و…
 • فیش بانکی پرداخت هزینه لازم برای صدور صورت مجلس تفکیکی
مدارک لازم برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی

مراحل دریافت صورت مجلس تفکیکی

پس از شناخت کاربرد صورت مجلس تفکیکی و آماده کردن مدارک لازم برای دریافت این سند، لازم است که مراحل زیر را انجام دهید تا بتوانید صورت مجلس تفکیکی ملک را دریافت کنید.

 • مراجعه به شهرداری جهت دریافت گواهی پایان کار
 • مراجعه به دفاتر اسناد رسمی جهت صدور صورت مجلس تفکیکی آپارتمان و زمین
 • صدور دستور رسیدگی به توقیف نبودن ملک به وسیله رئیس اداره ثبت
 • مراجعه نماینده و نقشه‌بردار اداره ثبت جهت بررسی ملک و تطابق سند پایان کار با ملک
 • صدور گواهی عدم مغایرت نقشه با سند مالکیت و عدم تجاوز آن به شوارع معابر و املاک مجاور
 • ترسیم کروکی تمام قطعات و قسمت‌های مشاعی ملک توسط کارشناسان
 • صدور صورت مجلس تفکیکی آپارتمان یا زمین توسط اداره ثبت

سخن پایانی

صدور صورت مجلس تفکیک المثنی یا افراز ملک باید تحت نظر افراد متخصص این حوزه که با قوانین و مقررات تفکیک ملک آشنا هستند انجام شود. وکیل ملکی شرایطی که برای تفکیک یک ملک مشاع یا با یک مالک واحد وجود دارد را به خوبی می‌شناسد و به متقاضیان کمک می‌کند تا بتوانند در کمترین زمان صورت مجلس تفکیکی ملک خودشان را دریافت کنند.

برای شناخت بهتر مراحل و چگونگی پیش برد پرونده‌های تفکیک و افراز ملک با وکلای حقوقی موسسه دادسو در ارتباط باشید. وکلای دادسو سال‌ها است در این زمینه فعال هستند و به افراد زیادی برای دریافت سند رسمی مالکیت مشاوره داده‌اند.

سوالات متداول

صورت مجلس تفکیکی چیست؟

برای تفکیک سند یک ملک و افراز آن به بخش‌های کوچک‌تر جهت دریافت سند جداگانه لازم است که صورت مجلس تفکیکی را دریافت کنید.

صورت مجلس تفکیکی چه کاربردهایی دارد؟

از جمله کاربردهای مهم دریافت صورت مجلس تفکیکی می‌توان به امکان افراز و تفکیک ملک مشاع و صدور سند برای هر کدام از شرکا به صورت جداگانه اشاره کرد.

صورت مجلس تفکیکی را از کجا بگیریم؟

جهت دریافت پایان کار و نقشه ساختمان باید به شهرداری مراجعه کنید. سپس دادخواست صورت مجلس تفکیکی را تنظیم کرده و به همراه سایر مدارک به اداره ثبت محل وقوع ملک ارائه کنید.

صورت مجلس تفکیکی پارکینگ چیست؟

صورت مجلس تفکیکی پارکینگ به صورت جداگانه وجود ندارد، اما برای آپارتمان‌ها باید وضعیت پارکینگ و انباری هر واحد تعیین تکلیف شده باشد.

هزینه تنظیم صورت مجلس تفکیکی چقدر است؟

هزینه تنظیم صورت مجلس تفکیکی طبق قانون اصلاحی ثبت اسناد و املاک برابر با میزان قیمت ارزش معاملاتی روز خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.5/5 - (15 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *