خانه / ملکی / وکیل سرقفلی مغازه

وکیل سرقفلی مغازه

بهترین وکیل سرقفلی مغازه

حق سرقفلی یکی از حقوق معنوی مستأجر ملک تجاری است که به واسطه آن اجاره نامه در زمان پایان یافتن، به طور خودکار تمدید می‌شود. گاهی مؤجر یا مستأجر از مفاد اجاره نامه پیروی نمی‌کنند. به همین دلیل مشکلاتی پیش می‌آید که وکیل سرقفلی مغازه می‌تواند به هر کدام در جهت رفع مشکلات کمک کند.

اگرچه این امکان وجود دارد که مالک اصلی بخواهد استفاده مسکونی از ملک داشته باشد و برای پیگیری امور تخلیه ملک از وکیل ملکی مجرب کمک بگیرد. در این مطلب درباره سرقفلی، انواع دعاوی این حق و شرایط بهترین وکیل سرقفلی مغازه را توضیح خواهیم داد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی یا واتساپی رایگان مؤسسه حقوقی دادسو استفاده کنید.

سرقفلی چیست؟

سرقفلی حق معنوی است که هنگام منعقد شدن قرارداد اجاره ملک به مستأجر داده می‌شود. وجود این حق باعث می‌شود که خرید مغازه سرقفلی دار با مبلغ بالاتری انجام شود. در ضمن به واسطه این حق، مالک اصلی نمی‌تواند بعد از پایان یافتن زمان اجاره نامه، مستأجر را که صاحب کسب و کاری است، از ملک خود بیرون کند. در عوض، به واسطه این حق، تاریخ اجاره نامه به صورت خودکار تمدید خواهد شد.

حق سرقفلی یک حق مالی است که به مستأجر ملک تجاری داده می‌شود. امکان انتقال سرقفلی به فرزند هنگامی که مالک سرقفلی در قید حیات باشد، وجود دارد. اگرچه بعد از فوت مالک سرقفلی باید فرآیند انحصار وراثت صورت گیرد تا این حق به فرزندان منتقل شود. وکیل ملکی در این زمینه نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

انواع سرقفلی

قوانین موجود، حق سرقفلی را در دو دسته سرقفلی واقعی و مجازی قرار می‌دهد. ارزش حق سرقفلی واقعی به امکانات و ویژگی‌های محل راه اندازی کسب و کار بستگی دارد. اما حق مجازی که شباهت زیادی به حق کسب و پیشه دارد، به شهرت و موفقیت تجاری صاحب کسب و کار وابسته است.

انواع دعاوی سرقفلی

هنگامی که اجاره نامه تنظیم می‌شود، مالک و مستأجر ملک تجاری با آگاهی از تفاوت مالکیت و سرقفلی، توافق می‌کنند که حق سرقفلی به مستأجر یا همان صاحب کسب و کار داده شود. طرفین با کسب راهنمایی از وکیل سرقفلی می‌توانند از مواردی مانند حدود اختیارات مالک سرقفلی، مفاد اجاره نامه و تبعات عدم رعایت آنها مطلع شوند.

با وجود این گاهی تخلفاتی صورت می‌گیرد و هر روزه دعاوی سرقفلی در دادگاه‌ها در حال پیگیری توسط وکیل سرقفلی مغازه و یا طرفین دعوی هستند. دعاوی سرقفلی شامل مواردی می‌شوند که بهترین وکیل سرقفلی مغازه می‌تواند در رفع هر کدام نقش مهمی داشته باشد. این دعاوی عبارتند از:

عدم رعایت مفاد اجاره نامه

هنگامی که مؤجر و مستأجر قرارداد اجاره ملک تجاری را امضا می‌کنند، در حقیقت پذیرفته اند که مفاد مندرج در آن را رعایت کنند. اما اگر مستأجر انتقال سرقفلی مغازه را بدون اینکه در حدود اختیارات او باشد، انجام دهد، یا چند ماه در پرداخت اجاره بها تأخیر کند، مالک اصلی می‌تواند برای توقیف سرقفلی مغازه اقدام کند.

ایجاد تغییرات اساسی در اصل بنا

مستأجر اجازه دارد که تغییراتی جزئی در ساختمان ایجاد کند تا بتواند فعالیت‌های همسو با برند خود را به بهترین شکل اجرا کند. اما اگر این تغییرات اساسی باشند، برای مثال تیغه ای وسط اتاق‌ها بکشد یا تراس را کاملاً حذف کند و مواردی دیگر از این قبیل انجام دهد، مالک اصلی با راهنمایی و هدایت وکیل متخصص سرقفلی می‌تواند برای فسخ سرقفلی اقدام کند.

انتقال سرقفلی بدون اجاره

اگر انتقال سرقفلی به غیر در حدود اختیارات مستأجر نباشد، باید با کسب رضایت مالک در انتقال سرقفلی این حق را انتقال دهد. همین موضوع باعث شده که بعد از فوت این فرد، وکیل برای انحصار وراثت سرقفلی حضور داشته باشد تا انتقال این حق معنوی به سهولت انجام شود.

اگر مستأجر بدون داشتن مجوز برای انتقال یا فروش سرقفلی اقدام کند، مالک با کمک بهترین وکیل ملکی می‌تواند برای حذف سرقفلی اقدام نماید.

اجرای کسب و کار متفاوت

دعوی دیگری که در رابطه با حق سرقفلی وجود دارد، مربوط به زمانی است که مستأجر، کسب و کاری را متفاوت از آنچه در اجاره نامه ذکر کرده، در ملک استیجاری راه اندازی کند. در این حالت نیز مالک اصلی می‌تواند با کمک بهترین وکیل سرقفلی مغازه شکایت کرده و علاوه بر فسخ سرقفلی، حکم تخلیه را از دادگاه تحویل بگیرد.

پرداخت دیرهنگام اجاره بها

یکی دیگر از مواردی که به حذف سرقفلی منجر خواهد شد، پرداخت دیرهنگام اجاره بهاست. چنانچه مستأجر به مدت سه ماه از پرداخت اجاره بها امتناع کند، مالک می‌تواند شکایتی را تنظیم کرده و حکم تخلیه را از دادگاه بگیرد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

بهترین وکیل سرقفلی مغازه

هنگامی که صحبت از بهترین وکیل سرقفلی مغازه می‌شود، باید به سراغ وکیل ملکی برویم که تخصص و تجربه لازم را در حیطه حق سرقفلی، حدود اختیارات مالک اصلی و مالک سرقفلی دارد. علاوه بر این، داشتن تجربه کار الزامی است. به همین دلیل اگر شما در جستجوی وکیل متخصص سرقفلی هستید، مؤسسه حقوقی دادسو را معرفی می‌کنیم.

اگرچه شما اطلاعاتی درباره سرقفلی، انواع این حق و مواردی که باعث فسخ آن می‌شوند، دارید، می‌توانید پاسخ سؤالات خود را با مشاوره واتساپی یا تلفنی رایگان مؤسسه حقوقی دادسو به دست آورید. در حالی که امکان انعقاد وکالتنامه و سپردن تمام امور به این وکلا هم برای شما وجود دارد.

سؤالات متداول

چه مواردی باعث فسخ سرقفلی می‌شوند؟

عدم رعایت مفاد اجاره نامه، پرداخت نکردن اجاره بها و ایجاد تغییرات اساسی در بنا از سوی مستأجر باعث فسخ سرقفلی می‌شوند.

آیا امکان انتقال سرقفلی وجود دارد؟

بله. مالک سرقفلی اگر اجازه داشته باشد، می‌تواند سرقفلی را به فرزندان یا مستأجر بعدی انتقال دهد. در صورت نداشتن چنین مجوزی، با کسب رضایت مالک اصلی می‌تواند انتقال به غیر را انجام دهد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *