خانه / خانواده (طلاق) / عواقب عدم حضور زوج در دادگاه نفقه

عواقب عدم حضور زوج در دادگاه نفقه

برای طرح دعوا و شکایت در دادگاه قوانین مشخصی وجود دارد و کسانی که قصد دارند برای دریافت نفقه، مهریه و… طرح دعوا کنند، لازم است که قوانین مربوط به حوزه مورد نظر را رعایت کنند. برای دریافت نفقه نیز ضروری است که زوجین طبق این قوانین عمل کنند، تا شرایط پرداخت نفقه توسط مرد تعیین تکلیف شود.

در این مطلب شرایط عدم حضور مرد در دادگاه نفقه و عواقب آن را ارائه کرده‌ایم. اگر درباره انواع طلاق نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید می‌توانید با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

آیا مرد می‌تواند در دادگاه نفقه حاضر نشود؟

حضور مرد در جلسه نفقه ضروری است. چون در صورتی که زوج خوانده پرونده باشد و زن دادخواست نفقه را به دادگاه ارائه داده باشد، عدم حضور مرد یا وکیل نفقه می‌تواند عواقب و پیامدهای جدی برای زوج داشته باشد. زیرا مرد یا وکیل او در دادگاه حضور ندارند تا از حقوق زوج دفاع کنند و زوجه می‌تواند نتیجه دادگاه را به نفع خودش تغییر دهد.

شرایط عدم حضور مرد در دادگاه نفقه

اگر مرد خواهان پرونده نفقه باشد و در دادگاه حاضر نشود، مدارک لازم را به دادگاه ارائه نکرده باشد و وکیل او نیز در دادگاه حضور نداشته باشد، دادخواست ارائه شده توسط فرد باطل خواهد شد و دادگاه دیگر به این پرونده رسیدگی نمی‌کند.

در شرایطی که خواهان پرونده زن باشد، زوج می‌تواند با کمک وکیل خانواده خودش یا طرح لایحه نتیجه دادگاه را به نفعش تغییر دهد؛ اما در صورت عدم حضور زوج، وکیل او و ارائه لایحه توسط مرد، همه شرایط به نفع زن خواهد بود و مرد نمی‌تواند پس از صدور حکم نهایی دادگاه نفقه به آن اعتراض کند.

عواقب عدم حضور زوج در دادگاه نفقه

مرد موظف است در طول مدت زندگی زناشویی و زمان عده نفقه همسرش را بپردازد. در صورتی که با وجود تمکین زن و حضور او در خانه زوج، مرد از پرداخت نفقه اجتناب کرده باشد و در دادگاه نفقه نیز حاضر نشود، دادگاه حکم 3 تا 5 ماه حبس را برای زوج صادر خواهد کرد. این حکم قابل تبدیل به جریمه نقدی نیست و مرد باید این مجازات را تحمل کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

رأی غیابی دادگاه نفقه

در صورتی که زن دادخواست نفقه را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه کرده باشد، زوج موظف است به عنوان خوانده در جلسات دادگاه حاضر شود. همچنین، مرد می‌تواند وکیل خودش را به نماینده به دادگاه نفقه بفرستد.

در صورت عدم حضور مرد یا وکیل او، دادگاه رأی غیابی را صادر می‌کند. زوج می‌تواند تا 20 روز به این حکم اعتراض کند. پس از آن حکم صادر شده از سمت دادگاه قابل اجرا خواهد بود و امکان اعتراض به آن وجود ندارد.

دلایل موجه عدم حضور مرد در دادگاه نفقه

بعضی از مواقع ممکن است زوجه به خاطر بروز مشکلات خاصی در دادگاه نفقه حاضر نشده باشد. از جمله دلایلی که برای غیبت موجه زوج در دادگاه نفقه پذیرفته می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • بیماری که مانع از حرکت جسمانی مرد شود و تحرک برای زوج آسیب‌زا باشد.
  • وقوع حوادث غیرمنتظره و طبیعی از جمله سیل و زلزله
  • حبس یا ربودن مرد و عدم امکان حضور شخص در دادگاه نفقه
  • فوت بستگان درجه یک و دو مرد مانند فرزندان یا پدر و مادر
  • ابتلا به بیماری‌هایی مانند کرونای شدید و عدم امکان حضور فرد در دادگاه

سخن پایانی

حضور زوجین در جلسات مشاوره و مراحل طلاق مانند دادگاه نفقه اجباری است. مگر اینکه فرد لایحه دفاعیه ارسال کرده باشد، یا وکیل زوج یا زوجه به نیابت از او در دادگاه حاضر شوند. در صورتی که مرد در دادگاه نفقه حاضر نشود، ممکن است دادخواست او به عنوان خواهان باطل شود.

در شرایطی که زوج به عنوان خوانده به دادگاه احضار شده باشد نیز عدم حضور او پیامدهایی مانند حبس و… را در پی خواهد داشت.

در صورتی که شرایط حضور در دادگاه نفقه را ندارید می‌توانید از وکلای دادسو کمک بگیرید. وکلای موسسه دادسو می‌توانند در تمام مراحل طلاق و دریافت حقوق مالی زن مانند نفقه در دادگاه به جای زوج حاضر شده و از حق و حقوق او دفاع کنند.

سوالات متداول

عدم حضور مرد در دادگاه نفقه چه تبعاتی دارد؟

عدم حضور مرد یا وکیل او می‌تواند موجب صدور رأی به نفع زوجه شود و دادگاه زوج را محکوم کند.

آیا مرد می‌تواند نفقه همسرش را نپردازد؟

در صورتی که زن ناشزه باشد و از همسرش تمکین نکند، زوج موظف به پرداخت نفقه همسرش نخواهد بود.

آیا در صورت عدم حضور زوج در دادگاه نفقه دادگاه به پرونده رسیدگی می‌کند؟

اگر مرد به عنوان خوانده دعوا باشد، دادگاه در صورت عدم حضور او با وجود زن یا وکیلش به پرونده طلاق رسیدگی کرده و رأی غیابی را صادر می‌کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *