طلاق به علت سوء رفتار شوهر

طلاق از طرف زن در شرایطی مطرح می‌شود که زندگی مشترک برای زن غیر قابل تحمل شده باشد و زوجه دیگر شرایط ادامه زندگی مشترک با همسرش را نداشته باشد. در واقع اگر مرد زندگی را به خاطر مواردی مانند ضرب و شتم، ازدواج مجدد و… غیر قابل تحمل کند، زوجه می‌تواند دادخواست طلاق یک طرفه دهد.

در این مطلب دادسو شرایط طلاق به علت سوء رفتار شوهر را بررسی کرده‌ایم. در صورتی که برای شناخت طلاق از طرف زن و مراحل انجام آن نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دادخواست طلاق به دلیل سوء معاشرت مرد

سوء رفتار یا سوء معاشرت زوج موجب عسر و حرج زن می‌شود. آزارهای جسمی و روحی به‌ نحوی‌ که عرفا غیرقابل تحمل باشد، یا مشکلاتی مانند غیبت طولانی مدت مرد و نپرداختن هزینه زندگی و به سختی افتادن زوجه و فرزندانش می‌تواند به عنوان مصادیق عسر و حرج شناخته شود.

در این شرایط زن می‌تواند با استناد به ماده ۱۱۰۳ قانون مدنی، دادخواست طلاق یک طرفه را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه کند.

اگر زوجه بتوان سوء معاشرت مرد را ثابت کند، قانون حق طلاق را به زن می‌دهد. پس از صدور این حکم زن می‌تواند به صورت غیابی از همسرش جدا شود و نیازی به جلب رضایت مرد برای طلاق وجود نخواهد داشت.

در صورتی که درباره عسر و حرج چیست و سوء رفتار زوج نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، به وبلاگ دادسو مراجعه کنید.

مصادیق طلاق به دلیل سوء معاشرت زوج

برای طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه لازم است که زوجه مدارک و شواهد مورد نیاز را آماده کرده و به دادگاه ارائه کند. در صورتی که موارد ارائه شده جزء مصادیق عسر و حرج باشد، زن به صورت قانونی می‌تواند از همسرش جدا شود. در ادامه برخی از مصادیق طلاق به دلیل سوء معاشرت زوج را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

  • ترک زندگی خانوادگی حداقل ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب در طول یک‌سال بدون وجود عذر موج
  • اعتیاد شدید و آسیب زننده زوج به یکی از انواع مواد مخدر یا مشروبات الکلی
  • محکومیت قطعی زوج به حبس ۵ سال یا بیشتر
  • ضرب و شتم و هرگونه سوء رفتار مستمر زوج
  • مبتلا بودن مرد به بیماری‌های جسمانی و روانی خاص مانند ایدز، هپاتیت و…

هر گونه سوء رفتار آسیب زننده مرد که موجب سخت شدن زندگی برای زوجه شده باشد می‌تواند به عنوان مصادیق عسر و حرج برای طلاق در نظر گرفته شود.

طلاق به علت سوء رفتار زوجه

اگر زن در طول زندگی مشترک با همسرش ناسازگاری داشته باشد، مرد می‌تواند با وجود حق طلاقی که دارد به صورت قانونی از او جدا شود. با وجود این حق، نیازی نیست که زوج دلیل و شاهدی برای نشان دادن سوء رفتار زوجه و سخت شدن زندگی ارائه کند.

در صورتی که مرد بتواند عدم تمکین یا سوء رفتار همسرش را نیز در دادگاه ثابت کند، نیازی به پرداخت نفقه و اجرای شرط تصنیف اموال نخواهد داشت؛ اما همچنان مرد موظف است که مهریه و اجرت المثل همسرش را طبق قانون پرداخت کند.

سخن پایانی

هر کدام از زوجین ممکن است در طول زندگی مشترک رفتارهایی از خودشان نشان دهند که تحمل آنها از عهده طرف مقابل خارج باشد. در صورتی که مرد سوء رفتار داشته باشد و همسرش را به سختی و مشقت بیندازد، زوجه می‌تواند با کمک وکیل طلاق از طرف زن برای طلاق اقدام کند. وکلای موسسه حقوقی دادسو تاکنون پرونده‌های زیادی را در این زمینه به سرانجام رسانده‌اند. برای پیشبردن سریع‌تر پرونده طلاق می‌توانید با مشاورین این موسسه در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

آیا عسر و حرج می‌تواند دلیل طلاق باشد؟

با توجه به اینکه عسر و حرج نشان دهنده غیر قابل تحمل شدن زندگی برای زوجه است، زن می‌تواند با استناد به مصادیق عسر و حرج از همسرش جدا شود.

درخواست طلاق از طرف زن چقدر زمان می‌برد؟

با توجه به اینکه زوجه حق طلاق دارد یا خیر و اینکه زن دلیلی برای اثبات عسر و حرج یا جدایی دارد یا نه، مدت زمانی که برای طلاق یک طرفه زن در نظر گرفته می‌شود متفاوت خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.9/5 - (11 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *