طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع یکی از انواع طلاق بائن است که دو رکن دارد. با استناد به این دو رکن که در ادامه توضیح می‌دهیم خانم و آقا می‌توانند طلاق بگیرند.

بر اساس ماده 1146 قانون مدنی؛ طلاق خلعی آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد طلاق می‌گیرد اعم از اینکه مال‌ مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.

در ادامه به طور کامل توضیح می‌دهیم که خلع چیست، طلاق خلعی چیست و انواع طلاق خلع را توضیح می‌دهیم.

در صورتی که برای هریک از انواع طلاق به راهنمایی نیاز دارید می‌توانید با مشاوران حقوقی و یا وکیل طلاق دادسو در ارتباط باشید.

ارکان اصلی طلاق خلع

همان طور که در عنوان قبل اشاره کردیم طلاق بائن خلع از طلاق دارای دو رکن اصلی می‌باشد که در صورت اجرا شدن این دو رکن صیغه طلاق جاری می‌شود.

 • رکن اول: وجود کراهت یا تنفر خانم نسبت به آقا. این کراهت باید به اندازه‌ای باشد که خانم را از ادامه زندگی با آقا منصرف کند.
 • رکن دوم: بخشیدن تمام یا قسمتی از مهریه. خانم با بخشیدن مهریه خود در این نوع از طلاق، امکان بازگشت و رجوع آقا در مدت عده را از بین می‌برد.

تفاوت طلاق رجعی و خلع

همانطوری که در ابتدای مقاله عنوان کردیم طلاق رجعی نوعی از طلاق است که امکان رجوع آقا در مدت عده خانم وجود دارد.

مدت عده خانم به میزان سه بار عادت ماهانه است. اگر در این مدت آقا یا خانم فوت کنند، از یک دیگر ارث می‌برند.

در مدت عده آقا موظف است نفقه خانم را پرداخت کند و خانم می‌تواند مهریه خود را در این نوع از طلاق به صورت کامل دریافت کند. ولی در طلاق از نوع خلع امکان بازگشت اقا در مدت عده وجود ندارد.

طبیعتا نفقه در این مدت به خانم تعلق نمی‌گیرد و اگر یکی از طرفین فوت کنند طرف مقابل شامل وراث محسوب نمی‌شود. در این نوع از طلاق خانم باید تمام یا قسمتی از مهریه خود را ببخشد پس نمی‌تواند همه آن را دریافت کند.

تفاوت طلاق مبارات و خلع

هر دو این موارد از انواع طلاق بائن هستند که در آن امکان رجوع مرد در دوره عده وجود ندارد. در طلاق مبارات هر دو طرف از یک دیگر کراهت یا تنفر دارند و قادر به ادامه زندگی با هم نیستند. در این نوع از طلاق هم باید مقداری از مهریه بخشیده شود که این مقدار نباید از کل مهریه بیشتر باشد.

بر اساس ماده 1147 قانون مدنی: طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زائد بر میزان مهر نباشد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

تفاوت طلاق توافقی و خلع

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که خانم و آقا بر سر موضوعاتی مانند مهریه، نفقه و حضانت فرزند به توافق می‌رسند و اقدام به طلاق می‌کنند. در این نوع از طلاق خانم و آقا لزوما از یک دیگر متنفر نیستند و با توافق کامل از هم جدا می‌شوند.

همانطور که گفتیم مهریه در طلاق توافقی به خانم و آقا بستگی دارد، یعنی خانم می‌تواند همه مهریه خود را دریافت کند یا همه آن را ببخشد و یا بخشی از آن را دریافت و بخشی را ببخشد. با توجه به توضیحات متوجه می‌شویم که فرق این دو در مهریه و عدم وجود کراهت و تنفر طرفین است.

پشیمانی زن از بخشش مهریه در طلاق خلع

سوالی که در این قسمت وجود دارد این است که آیا زن بعد از پشیمانی می‌تواند مجددا مهریه خود را دریافت کند؟ باید بگوییم که تحت شرایطی بله! اگر خانم درمدت عده از بخشش مهریه خود پشیمان شد می‌تواند با طی کردن مراحل قانونی آن مهریه خود را دریافت کند.

البته این این منوط به قبول کردن آقا است. در صورتی که آقا هم آن شرایط را بپذیرد طلاق منحل می‌شود چرا که یکی از رکن‌های اساسی این طلاق بخشیدن مهریه بود.

عده در طلاق از نوع خلع

بهتر است بدانید که طلاق از هر نوعی که باشد و در صورتی که خانم باکره نباشد نیاز به گذراندن دوره عده است. عده در طلاق به صورت قانونی سه ماه و ده روز و از نظر فقه به مدت سه دوره عادت ماهانه است. در این مدت خانم حق ازدواج مجدد ندارد و اگر ازدواج کند باطل محسوب می‌شود.

ارکان اصلی طلاق خلع

طلاق خلع بدون رضایت شوهر

حتما می‌دانید که به صورت پیش فرض در قانون ما حق طلاق با مرد است. خانم می‌تواند در زمان عقد یا بعد از آن با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد حق طلاق را از همسرش بگیرد. در صورتی که خانم حق طلاق نداشته باشد فقط با اثبات یکی از شروط 12 گانه عقد یا عسر حرج می‌تواند اقدام به طلاق بکند.

یعنی زمانی که خانم برای طلاق خلع اقدام می‌کند بدون دلیلی که از نظر دادگاه مورد قبول باشد، نمی‌تواند اقدام به طلاق کند. در این قسمت اگر خانم هیچ کدام از شروط 12 گانه را نتوانست اثبات کند باید برای اثبات عسر و حرج اقدام کند و عسر و حرج یعنی شرایطی که در آن زندگی بسیار سخت و همراه با مشقت است و خانم تحمل ادامه آن را ندارد.

خواستگاری در عده طلاق از نوع خلع

خواستگاری در عده شرایط خاصی دارد. اگر خانم در عده طلاق رجعی باشد خواستگاری کردن از ایشان چه با اشاره و کنایه و چه به صورت واضح حرام است چرا که زن شوهر دار محسوب می‌شود. در طلاق از نوع خلع خواستگاری کردن اگر به صورت کنایه یا واضح باشد حرام محسوب نمی‌باشد ولی از نظر فقهی جایز نیست.

سوالات متداول

نفقه در طلاق از نوع خلع چگونه است؟

نفقه در عده این نوع از طلاق به خانم تعلق نمی‌گیرد چرا که همسر حق رجوع به ایشان را ندارد.

شرایط طلاق خلع چیست؟

اصلی ترین شرایط طلاق خلع کراهت و تنفر زن از شوهر، همچنین بخشیدن مهریه از طرف زن است.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (7 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
13 پاسخ
 1. با سلام متاسفانه در دستگاه قضائی، حداقل میزان بذل مهریه در طلاق خلع، توسط قانون گذار مشخص نشده است. لذا قضات بطور دلخواه درصدی از مهریه را جهت بذل در دادنامه ی طلاق انشاء می کنند. همسر خود من صرفاً با بذل ۲۶.۵% بذل مهریه طلاق گرفت. میزان مهریه نیز ۱۱۴ سکه بهار آزادی بود لذا لازم است که قانون گذار حداقل میزان بذل مهریه را در قانون مدنی مشخص نماید که ۵۰% بذل مناسب ترین میزان است.
  جون همانگونه که اگر مردی در بدو ازدواج پشیمان شود و زوجه نیز باکره باشد می بایست ۵۰% مهریه را بپردازد لذا عکس آن نیز صادق است یعنی اگر زنی بدلیل کراهت از زوج قصد طلاق یکطرفه دارد نیز می بایست دستکم ۵۰% مهریه خود را بذل نماید.
  بعلاوه در صورتیکه زوجه تمایل به اعطای حضانت فرزندان ذکور از طرف دادگاه داشته باشد می بایست به ازای هر فرزند ذکور نیز بخشی از مهریه ی خود را بذل نماید نه اینکه قاضی حضانت فرزندان ذکور را بطور مصلحتی و به زبان ساده تر مفتی مفتی به زوجه عطا کند. متاسفانه در اینجا نیز باز قانون سکوت کرده است. لذا لازم است که زوجه به ازای دریافت حضانت هر فرزند ذکور دستکم ۵۰% مهریه ی خود را بذل نماید. قاضی پرونده ی طلاق همسرم ، حضانت فرزند ذکور را بطور مصلحتی به زوجه واگذار نموده است!!!
  متاسفانه حفره های حقوقی در دستگاه قضائی بسیار است و از آن بالاتر مشکل سکوت قانون و باز گذاردن دست قضات برای متلاشی کردن خانواده هاست که مزید بر علت شده است

 2. درودبرشما،شرایط دوازده گانه کراهت زن غزشوهردرطلاق خلع چه میباشد؟متشکرم.

 3. با عرض سلام و احترام ، من مهریه و نفقه خانم را به طور کامل پرداخت کرده‌ام ، آیا به این نوع طلاق ، طلاق خلع می گویند ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   نوع طلاق ارتباطی با پرداخت یا عدم پرداخت مهریه ندارد

 4. سلام خسته نباشید
  از مدت زمان طلاق خلع اول ،یک سال و نیم میگذره
  و شرط طلاقم بخشیدن مهریه و گرفتن حضانت دخترم بود
  بعد این مدت درخواست حضانت دادن،ایا منم میتونم درخواست مهریه و… بدم؟؟

 5. با سلام .
  اگر زوج حاظر به طلاق دادن نیست
  و زوجه از حق حبس استفاده کرده و نفقه دریافت میکند.
  مهریه ۱/۴ حقوق دریافت میکند.
  با بذل و بخشش تمام حق و حقوق مالی و زوج بازم حاظر به طلاق نیست .
  و در مرحله بودی دعوای طلاق رد شده.
  باید زوجه چ کند که بتونه طلاق بگیرید؟
  هیچ دلیل موجهی ندارد. فقط صرفا میگوید کراهت دارم

  1. سلام، وقت بخیر.
   متاسفانه به صرف داشتن کراهت شما نمی توانید برای طلاق اقدام کنید و باید حتما یکی از شروط ۱۲گانه عقد رو آقا دارا باشند.

 6. سلام و وقت بخیر
  بنده کارمند هستم . هیچ مشکلی هم ندارم . هیچ کدوم از شروط ۱۲ گانه هم شامل من نمیشه . اعتیاد ندارم . کاملا سالمم . هر ماه هم نفقه خانمم رو پرداخت میکنم .مهریه رو اجرا گذاشته و مهریه رو هم پرداخت میکنم .
  سوال من اینه که اگر خانمم از حق حبس استفاده کنه و بعدش بگه از کل مهریش میگذره و درخواست طلاق خلع بده . ولی بنده به هیچ وجه رضایت به طلاق ندم . آیا دادگاه رای به طلاق میده ؟ یا نه فقط با رضایت من میتونه طلاق بگیره؟
  ممنون میشم پاسخ صریح و کامل با جزئیات بدید . تشکر

  1. سلام، وقت بخیر.
   زمانی که طلاق از سمت خانم مطرح بشه باید خانم بتونند یکی از شروط ۱۲گانه عقد رو به دادگاه اثبات کنند،اگر نتونند اثبات کنند دادخواست طلاق شون رد خواهد شد.

 7. بهترین روش به نظر من اینه که وکیل بگیره ادم. دوست من بدون وکیل برای یه طلاق توافقی ساده نزدیک یه سال دوندگی کرد. ولی اون یکی دوستم پروندشو به شما داده بود. به قول خودش آب تو دلش تکون نخورد. طلاق خلع هم بود مال دوستم. اون یکی ولی چون بلد نبود رجعی گرفت طلاقشو

  1. سلام
   خانم سیمین، وقت بخیر
   قطعا حضور وکیل در پرونده تاثیر مثبتی خواهد داشت. از مشارکت شما ممنونیم

  2. کلا طلاق مکره حلال خداوند هست ،،، چرا قبلش درست همو نمی‌شناسید!!! چرا تو زندگی با هم نمیسازید!!! چرا طلاق رو راه حل اول میدونید!!! اسم طلاق کراهت داره ،،، چه برسه به انجامش،،، مادیات شده زندگی خیلی‌ها متأسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *