خانه / پزشکی و دیه / همه چیز در مورد دیه زبان در سال ۱۴۰۳

همه چیز در مورد دیه زبان در سال ۱۴۰۳

همه چیز در مورد دیه زبان

انسان موجودی آسیب‌پذیر است و هر فردی در طول زندگی‌اش ممکن است در معرض حوادث مختلفی قرار بگیرد. اگر این خسارات و جراحات توسط افراد دیگر رخ داده باشد، فردی که مرتکب این موضوع شده باید هزینه آن را بپردازد.

زبان یکی از اعضای مهم بدن است و تکلم را بر عهده دارد. اگر در اثر تصادف جراحتی برای زبان رخ داده باشد و به موجب این خسارت زبان فرد دچار مشکل شده باشد یا اینکه قدرت تکلم او تحت تأثیر قرار بگیرد، مبلغ خسارت برابر با یک دیه کامل، مبلغ مشخصی از دیه یا مقدار ارش تعیین شده توسط قاضی و کارشناس پرونده خواهد بود.

برای کسب اطلاعات کامل درباره دیه زبان با این مطلب از دادسو همراه باشید. همچنین در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره دیه بخش‌های مختلف بدن مانند دیه لاله گوش یا دیه قطع شدن بینی دارید، از طریق واتساپ یا تماس با مشاورین موسسه حقوقی دادسو ارتباط بگیرید.

دیه قطع شدن زبان

در صورتی که صدمه وارد شده به زبان باعث قطع شدن آن شود، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دیه کامل یا 600 میلیون تومان است. در شرایطی که تنها بخشی از زبان به خاطر جراحت قطع شده باشد، دیه بر اساس تلفظ 32 حرف فارسی محاسبه می‌شود.

یعنی مبلغ دیه کامل تقسیم بر 32 حرف فارسی شده و برای هر حرف 18 میلیون و 750 هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. اگر فردی در ادای حروف مختلف مشکل داشته باشد، باید مجموع دیه آن حروف را از طرف مقابل دریافت کند.

اگر زبان فرد فلج شده باشد و به خاطر جراحت زبان فرد از بین برود، مبلغی که برای دیه زبان در نظر گرفته می‌شود برابر با یک سوم دیه کامل یا 200 میلیون تومان است.

دیه قطع شدن زبان

دیه دامیه یا خراشیدگی زبان

مبلغی که به عنوان دیه دامیه در نظر گرفته می‌شود به شدت خراشیدگی زبان بستگی دارد. اگر شدت دامیه یا خراشیدگی زبان به اندازه‌ای باشد که خون از آن جاری نشود، یک صدم دیه کامل یا 6 میلیون تومان برای آن در نظر گرفته می‌شود.

در شرایطی که دامیه شدیدتر باشد و خون و التهاب در زبان دیده شود، مبلغ دیه برابر با دوصدم دیه کامل یا 12 میلیون تومان است. در مواقعی که دامیه منجر به جراحت شدید زبانی شده باشد، مبلغ تعیین شده برای دیه برابر زبان سه‌دهم دیه کامل یا 18 میلیون تومان خواهد بود.

دیه کبودی زبان

 بر اساس قانون‌گذار در ماده 714 قانون مجازات اسلامی مبلغی که برای دیه کبودی زبان در نظر گرفته می‌شود با نحوه محاسبه برای دیه صورت برابری می‌کند؛ یعنی اگر زبان فرد در اثر جراحت وارده سیاه شده باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با شش‌هزارم دیه کامل یا 3 میلیون و 600 هزار تومان است.

در صورتی که این جراحت منجر به کبودی زبان شده باشد مبلغ دیه برابر سه‌هزارم دیه کامل یا 1 میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود. برای مواقعی که زبان صرفاً سرخ شده باشد مبلغ دیه برابر با 1 و نیم هزارم دیه کامل یا 900 هزار تومان خواهد بود.

دیه کبودی زبان

دیه تورم زبان

مبلغی که به قانون‌گذار برای صدمات جسمانی مشخص می‌کند با توجه میزان صدمه‌ای که به بدن فرد وارد شده متغیر است. اگر جراحت وارد شده به سر و صورت یا زبان صرفاً باعث تورم یا قرمزی خفیف شده باشد، مبلغی که باید به عنوان دیه تعیین می‌شود بر اساس ارش تعیین شده خواهد بود. این مبلغ توسط کارشناس و قاضی پرونده تعیین می‌شود و فردی که مرتکب جرم شده باید آن را بپردازد.

دیه فلج کردن زبان

برای تعیین دیه فلج کردن زبان باید دیه‌ای که برای فلج شدن اعضای بدن تعیین شده را در نظر داشته باشید. اگر زبان فرد فلج شده باشد، میزان دیه‌ای که برای این عضو تعیین می‌شود برابر با دوسوم دیه کامل یا 400 میلیون تومان است.

اگر زبان فلج شده از بین برود، مبلغی که برای دیه در نظر گرفته شده برابر با یک سوم دیه کامل یا 200 میلیون تومان است. اگر میزان فلجی نسبی باشد و زبان کارایی خودش را از دست داده باشد، میزان دیه مطابق ارش و رأی قاضی و کارشناس پرونده تعیین خواهد شد.

دیه قطع کردن زبان شخص لال یا دارای لکنت

اگر فردی دارای لکنت یا لال باشد، در شرایطی که حادثه رخ داده منجر به قطع زبان فرد شود، میزان دیه‌ای که به فرد تعلق می‌گیرد برابر یک سوم دیه کامل یا 200 میلیون تومان خواهد بود. اگر شدت حادثه وارد شده به زبان خفیف‌تر باشد و تنها بخشی از آن از بین برود، دیه در نظر گرفته شده برای زبان بر اساس ارش و مبلغ اعلام شده توسط قاضی مشخص خواهد شد.

اگر زبان فرد به خاطر صدمه وارده متورم شده باشد و رنگ زبان تغییر کرده باشد، دیه زبان بر اساس ارش تعیین خواهد شد.

بر اساس ماده 715 قانون مجازات اسلامی

دیه از بین رفتن حس چشایی

برای پرداخت دیه چشایی باید میزان آسیب‌دیدگی زبان مشخص شود. اگر فردی به خاطر قطع شدن زبانش حس چشایی را از دست داده باشد، میزان دیه‌ای که باید پرداخت شود به اندازه یک دیه کامل یا 600 میلیون تومان است؛ اما در صورتی که حس چشایی به خاطر صدمه دیدن بخشی از زبان از بین رفته باشد، دیه بر اساس ارش تعیین می‌شود. میزان مبلغی که برای دیه ارش و چشایی در نظر گرفته می‌شود متفاوت است؛ و فردی که مرتکب این آسیب شده باید دیه‌ای که بیشتر است را به طرف مقابل بپردازد.

اگر آسیب وارد شده منجر به قطع یک بخش از زبان و از بین رفتن حس چشایی در قسمت دیگر زبان شده باشد، فردی که مرتکب این مشکل شده باید دیه ارش چشایی و ارش زبان را با هم پرداخت کند. در صورتی که این مبلغ از دیه کامل بیشتر شده باشد، فرد مکلف است که یک دیه کامل زبان به طرف مقابل بپردازد.

 سخن پایانی

در صورتی که فردی که خاطر تصادف یا حادثه زبانش را از دست بدهد، حس چشایی او تغییر کند یا اینکه نتواند به درستی صحبت کند و اختلالی در گفتارش رخ داده باشد مشمول دریافت دیه خواهد بود. مبلغ دیه بر اساس میزان صدمه وارد شده بر زبان طبق قانون مجازات اسلامی تعیین می‌شود؛ و فردی که مرتکب این حادثه شده باید آن را بپردازد.

برای دریافت دیه و محاسبه مبلغ دقیق آن نیاز به کمک وکلای متخصص این حوزه دارید. وکلای دادسو با وجود پرونده‌های موفق در این زمینه می‌توانند جهت دریافت دیه زبان، دیه شکستن بینی یا دیه کج شدن بینی و دیه سایر اعضای بدن همراهی‌تان کنند.

سؤالات متداول

دیه زبان در سال 1401 چقدر است؟

اگر آسیب وارد شده به زبان موجب قطع شدن این عضو شده باشد دیه زبان برابر با 600 میلیون تومان است.

مبلغ دیه از بین رفتن حس گویایی چقدر است؟

در صورتی که فرد گویایی خودش را از دست داده باشد یا اختلالی در گویایی او ایجاد شده باشد، میزان دیه‌ای که برای او در نظر گرفته می‌شود برابر با یک دیه کامل است.

دیه فلج شدن زبان چقدر است؟

دیه فلج شدن زبان برابر با دوسوم دیه کامل یا 400 میلیون تومان است.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

3 پاسخ
 1. سلام وقت بخیر
  من جراحی دندان عقل نهفته با متخصص داشتم، نیمی از زبانم و لثه همون سمت بی حس شده یعنی درد رو حس نمیکنه،مزه رو هم همینطور.
  حرکت داره اما مقداری تکلم رو تحت تاثیر قرار داده.
  دیه‌ معمولا چقدر تعیین میشه؟

  ایا درصورتی که در پرونده نزد پزشک برای اجازه انجام جراحی امضا زده باشیم امکان شکایت و محکوم کردن پزشک هست یا خیر؟

 2. درود بر شما اگه به عمد زیان شخصی را ببری دیه و مجازات ان چیست

  1. سلام، وقت بخیر
   داخل مقاله همه چیز درباره دیه زبان توضیح داده شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *