خانه / خانواده (طلاق) / تغییر نام خانوادگی فرزند بعد از طلاق

تغییر نام خانوادگی فرزند بعد از طلاق

اگر پدر و مادر در طول زندگی مشترکشان طلاق بگیرند و حضانت فرزند بر عهده مادر باشد، امکان دارد که زن قصد تغییر نام خانوادگی کودک را داشته باشد و بخواهد نام خانوادگی خودش را برای فرزندش انتخاب کند.

در این مطلب شرایط تغییر نام خانوادگی کودک بعد از طلاق والدین را بررسی کرده‌ایم. اگر درباره تغییر نام در شناسنامه، تغییر فامیل به فامیلی مادر یا مسائل مربوط به حضانت فرزند و نفقه فرزند نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق واتساپ با مشاورین حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط تغییر نام خانوادگی کودک بعد از طلاق

تغییر نام خانوادگی کودک پس از جدایی به عنوان یکی از مسائل پیچیده شناخته می‌شود و لازم است که مادر یا قیم فرزند از یک مشاور حقوقی در این باره مشاوره بگیرد.

در حالت کلی، یکی از شرایط مهمی که مانع از تغییر نام کودک می‌شود سن او است. چون طبق قوانین تغییر نام خانوادگی بعد از طلاق، حتی در صورتی که مادر حضانت فرزند را داشته باشد و حق امضا در تمام سازمان‌ها به او داده شده باشد، تا وقتی کودک بزرگ نشده و به 18 سال کامل نرسیده باشد، امکان تغییر نام خانوادگی فرد وجود نخواهد داشت.

مگر اینکه کودک دارای حکم رشد باشد. همچنین، برای تغییر نام کودک، لازم است که نام خانوادگی جدید شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه مانند عدم استفاده از الفاظ رکیک یا زننده را داشته باشد، در غیر این صورت امکان تغییر نام خانوادگی او وجود نخواهد داشت.

 مراحل تغییر نام خانوادگی بعد از طلاق

مراحلی که برای تغییر نام خانوادگی کودک بعد از طلاق باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

  • تنظیم دادخواست تغییر نام فرزند با کمک وکلای متخصص این حوزه
  • آماده کردن مدارک لازم برای تغییر نام
  • ارائه مدارک به سازمان ثبت‌احوال جهت بررسی
  • تغییر نام خانوادگی در صورت تأیید سازمان ثبت‌احوال

مدارک لازم برای تغییر فامیلی فرزند بعد طلاق

برای تغیر نام خانوادگی کودک بعد از طلاق ضروری است مدارکی که برای این کار در نظر گرفته شده است را نیز بشناسید. در ادامه لیست کلی مدارک ضروری برای تغییر نام خانوادگی را جهت اطلاع بیشتر ارائه کرده‌ایم.

  • دادخواست تغییر نام خانوادگی
  • ارائه شناسنامه و کپی برابر اصل آن
  • ارائه فیش پرداخت هزینه تغییر نام خانوادگی
  • ارائه اجازه‌نامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی یا ثبت‌احوال پدر یا جد پدری
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

مشاوره حقوقی جهت تغییر نام خانوادگی بعد از طلاق

تغییر نام خانوادگی کودک پس از طلاق یک فرایند پیچیده و زمان‌بر است و نیاز به شناخت قوانین و مقررات این حوزه دارد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود از متخصصان مشاوره حقوقی  فعال این حوزه مانند وکلای دادسو برای تغییر نام و نام خانوادگی یا پروسه طلاق کمک بگیرید.

چون وکلای حقوقی با شرایط و ضوابطی که اداره ثبت‌احوال و دادگاه برای انجام تغییر نام خانوادگی بعد از طلاق در نظر گرفته آشنا هستند و به قیم کودک کمک می‌کنند تا بتواند در کمترین زمان و بدون مشکل این پرونده را به سرانجام برساند.

جمع بندی

تغییر نام خانوادگی کودک پس از طلاق یکی از دعاوی مورد درخواست توسط قیم یا فردی است که حضانت فرزند را بر عهده دارد. برای تغییر نام خانوادگی کودک لازم است که مدارک لازم را آماده کرده و پس از طی کردن مراحلی که در نظر گرفته شده آن‌ها را به دادگاه ارائه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه تغییر نام خانوادگی بعد از طلاق می‌توانید از مشاورین دادسو کمک بگیرید.

سوالات متداول

شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه چیست؟

شرایط مختلفی برای تغییر نام خانوادگی در نظر گرفته شده که از جمله آن‌ها می‌توان به عدم استفاده از واژه‌های نامناسب مانند گدا در نام خانوادگی اشاره کرد.

مراحل تغییر نام خانوادگی در شناسنامه چگونه است؟

برای تغییر نام خانوادگی باید فرد یا قیم او با در دست داشتن مدارکی مانند شناسنامه به اداره ثبت‌احوال مراجعه کند.

تغییر نام در شناسنامه چقدر زمان می‌برد؟

برای تغییر نام در شناسنامه حدود یک تا سه ماه زمان لازم است. البته در برخی مواقع ممکن است این بازه زمانی طولانی‌تر نیز شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *