مهریه بعد از ازدواج مجدد

مهریه بعد از ازدواج مجدد

با توجه به اینکه بعضی از زوجین موقع جدایی و طلاق برای دریافت مهریه اقدام می‌کنند، این سؤال برای زوج و زوجه مطرح می‌شود که آیا مهریه بعد از ازدواج مجدد نیز به زن تعلق می‌گیرد یا خیر؟ طبق قانون در صورت ازدواج مجدد هم مهریه به خانم تعلق می‌گیرد.

در این مطلب دادسو شرایط تعلق مهریه به زن بعد از ازدواج مجدد را توضیح داده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره اجرا گذاشتن مهریه دارید، بهتر است با وکیل مهریه مشورت کنید. برای این منظور می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مهریه و شرایط پرداخت آن

برای تعیین نحوه اجرا گذاشتن مهریه و دریافت آن، لازم است که انواع مهریه و شرایط پرداخت آن را بشناسید. در حالت کلی، مهریه به دو نوع عندالمطالبه و عندالستطاعه تقسیم می‌شود.

به محض اجرا گذاشتن مهریه عندالمطالبه مرد موظف است مالی که مشخص شده را از دارایی‌هایی که دارد بپردازد. در صورتی که مهریه عندالستطاعه باشد، زن تنها در صورتی که همسرش استطاعت پرداخت مبلغ تعیین شده را داشته باشد می‌تواند او را برای دریافت مهریه تحت فشار بگذارد.

بر اساس ماده 1082 قانون مدنی، برای تعیین مهریه سقف مشخصی در نظر گرفته نشده است. این مبلغ می‌تواند شامل طلا، وجه نقد، اموال منقول و اموال غیرمنقول مانند ملک باشد.

شرایط پرداخت مهریه

 تکلیف مهریه زن با ازدواج مجدد

اگر زن مهریه خودش را نبخشیده باشد می‌تواند حتی در صورت ازدواج مجدد نیز مهریه خودش یا اقساط آن را از همسرش دریافت کند. در واقع ازدواج مجدد زن مانع از دریافت مهریه توسط او نمی‌شود و مرد موظف است مهریه تعیین شده برای همسرش را بپردازد.

اگر ازدواج دوم فرد نیز موفقت آمیز نباشد، زن می‌تواند از همسر سابقش و همسر جدیدش با هم مهریه دریافت کند و مانعی برای دریافت مهریه او از هر دو ازدواجش وجود ندارد. مگر اینکه زن با رضایت خودش از دریافت مهریه انصراف دهد و از همسر اول یا دومش مهریه‌اش را دریافت نکند.

در صورتی که زوجین به صورت توافقی از هم جدا شده باشند و زن و مرد برای دریافت مهریه بعد از طلاق توافقی سازش کرده باشند، پرداخت مهریه پس از طلاق و ازدواج مجدد زن طبق سازش بین زوجین انجام خواهد شد؛ یعنی اگر زوجین با هم به توافق رسیده‌اند که مرد ماهانه یک سکه به همسرش بپردازد، بعد از پایان عده و ازدواج مجدد زوجه نیز زوج موظف است این مهریه را به همسر سابقش پرداخت کند.

 در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

در صورتی که زن و مرد به خاطر عیوبی که از آن‌ها پنهان شده مانند تدلیس در ازدواج و… برای فسخ نکاح اقدام کنند، مهریه به زن تعلق نخواهد گرفت. در واقع در صورتی که فسخ نکاح یا بطلان نکاح انجام شود، زن نمی‌تواند برای دریافت مهریه اقدام کند.

اگر زن و مرد برای تعیین مهریه توافقی نکرده باشند و یکی از آن‌ها قبل از رابطه زناشویی فوت کند، مهریه‌ای به زن تعلق نخواهد گرفت؛ اما در صورت وجود رابطه زناشویی بین زوجین و فوت زن، ورثه زوجه می‌توانند برای دریافت مهرالمثل از مرد اقدام کنند.

در صورتی که زن و مرد برای طلاق و بخشش مهریه به توافق رسیده باشند، یا اینکه زوجه در دوران عقد و باکرگی برای طلاق اقدام کند نیز زن واجد شرایط کل مهریه نخواهد بود. مهریه‌ای که برای دوران عقد در نظر گرفته شده برابر با نیمی از مهریه تعیین شده توسط زوجین موقع نکاح است و زن تنها می‌تواند برای دریافت این مقدار اقدام کند.

تعلق نگرفتن مهریه
جمع بندی

مهریه یکی از حقوق مالی مهم زن است و مرد به محض جاری شدن نکاح موظف است که این مبلغ را به زن بپردازد. به توجه به اینکه مهریه نمونه‌های مختلفی دارد و شرایط دریافت مهریه با توجه به توافق زوجین و تمکن مالی مرد مشخص می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم که از وکیل مهریه برای دریافت مهریه پس از طلاق کمک بگیرید.

وکلای دادسو تاکنون پرونده‌های زیادی را در زمینه گرفتن مهریه، طلاق توافقی و… به نتیجه رسانده‌اند. برای ارتباط با وکیل متخصص مهریه می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا زن بعد از بخشیدن مهریه می‌تواند باز مطالبه کند؟

اگر طلاق توافقی باشد یا طلاق از سمت مرد مطرح شده باشد زن می‌تواند مهریه خودش را پس از بخشش مطالبه کند. در این شرایط مرد نیز می‌تواند از طلاق رجوع کرده و مجدداً برای زندگی مشترک اقدام کند.

آیا زن می‌تواند تمام مهریه خودش را پس از ازدواج مجدد دریافت کند؟

برای دریافت تمام مهریه زن یا بخشی از آن پس از طلاق و ازدواج مجدد قانون خاصی در نظر گرفته نشده و زوجه می‌تواند حتی پس از ازواج با فرد دیگری مهریه خودش را از همسر اولش دریافت کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.6/5 - (76 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
4 پاسخ
  1. من الان حدود ۸ سال با زنی زندگی میکنم که حداقل تو این ۸ سال با بیش از شش هف نفر ارتباط حداقل تلفنی داشته که میدونم. همیشه هم وقتی فهمیدم ناراحت و کمرم شکسته و تو این ۸ سال همش ناراحت و اخم در چهره ام بوده.دلیل زنم هم اینه که تو اخم میکنی منم میرم با یکی دوس میم.اخه بی انصاف تو فرصت ندادی که من بخندم.حالا هم رفته حسابامو بسته ماشین توقیف و دختر ۵ سالم که بعد طلاق چی سرش میاد.بهش زیر پای پدران است.لعنت به قانون مهریه که مرد و بدبخت میکنه.این جور زنان مگه مسلمون هستن که مهریه اسلامی تعلق بگیره.فقط ظلم در حق مردان.هیچ دلیلی نمیتونه باعث خیانت زن بشه اونم بیش از ۶ هف بار در ۸ شال.به افتخار پدران ایران که در ظلم آشکار میسوزن.کل کائنات زیر پای پدران

    1. آره والاه دیگه مرد جایگاهش فقط سگ دو زدنه بعد قانون همه چیو به زن میده خدا لعنتتون کنه

    2. سلام دوست عزیزی مگه تمام زنان مثل زن شما هستم بیشتر زنان ظلم بهشون میشه گناه این همه زن چیه که شوهرشون بعد خوش گذرونی باهاشون میرن دنبال زن دیگیی یکی مثل شرایط ازدواج مجدد نداشته باشه و پدر بالای سرش نباشه بایدچیکار کنه با این وضع باید بره تن فروشی کنه ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *