طلاق به خاطر پارانوئید

برای داشتن یک خانواده سالم و شاد لازم است که زن و مرد به هم اعتماد داشته باشند. چون در صورتی که یکی از طرفین به خاطر بیماری یا وسواس فکری دائم به همسرش بدبین باشد، احتمال بروز اختلاف بین زوجین بالا می‌رود و زن و مرد برای جدایی اقدام می‌کنند.

در این مطلب دادسو شرایط طلاق از طرف زن را در صورت ابتلا مرد به پارانوئید یا بددلی مورد بررسی قرار داده‌ایم. در صورتی که برای طلاق توافقی یا سایر انواع طلاق نیاز به دریافت راهنمایی دارید، با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

بیماری پارانوئید چیست؟

پارانوئید یا پارانویا به بیماری گفته می‌شود که فرد در آن دارای افکار و احساسات غیرمنطقی است و مدام به این فکر می‌کند که دیگران قصد آسیب وارد کردن به او یا فریب دادنش را دارند. در واقع فردی که به بیماری پارانوئید مبتلا است، حس می‌کند که اطرافیانش قصد دارند از او سوءاستفاده کنند و این شک و بدبینی مدام با او همراه است.

کسانی که به این بیماری مبتلا هستند تصور می‌کنند همسرشان دائم در حال انجام دادن کارهایی است که از آن خبر ندارند. به همین خاطر برای کشف پنهان‌کاری همسرشان رفتارهایی نشان می‌دهند که می‌تواند موجب عسر و حرج زوجه شود و زندگی مشترک را برای او دشوار کند.

آیا بددلی مرد می‌تواند دلیل طلاق زن باشد؟

هر نوع رفتاری از جانب زوج که زندگی را برای زن با سختی و مشقت همراه کند می‌تواند دلیل جدایی یا طلاق یک طرفه زوجه باشد. زن برای جدایی می‌تواند درخواست طلاق به خاطر عسر و حرج را آماده کرده و به دادگاه خانواده تحویل دهد.

در صورتی که مشقت‌بار شدن زندگی برای زوجه به دادگاه ثابت شود، حق طلاق به زن داده می‌شود و زوجه حتی در صورت عدم رضایت همسرش نیز می‌تواند از او طلاق بگیرد.

چطور می‌توان از مرد بد دل طلاق گرفت؟

بنا بر ماده 1130 قانون مدنی، در صورتی که دوام زندگی زناشویی برای زن مشقت‌بار باشد، زوجه می‌تواند با کمک وکیل طلاق از طرف زن برای طلاق اقدام کند.

با توجه به اینکه ابتلا مرد به بیماری بدلی یا پارانویا باعث شک و سوءظن مداوم او،  محکوم کردن همسرش و رفتارهای خصمانه از طرف زوج می‌شود، زن می‌تواند مدارک نشان دهنده عسر و حرج را آماده کرده و به دادگاه تحویل دهد. سپس قاضی مدارک را بررسی می‌کند و حکم طلاق را برای زوجه صادر خواهد کرد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

جدایی از زن بد دل چه مراحلی دارد؟

حق طلاق در کشور ما با مرد است و زوج هر زمانی که اراده کند می‌تواند همسرش را طلاق دهد؛ بنابراین برای جدایی مرد از زن بد دل یا مبتلا به پارانوئید نیازی به ارائه دلیل خاصی از طرف زوج وجود ندارد.

فقط باید مرد تمام حقوق مالی زن مانند مهریه را تعیین تکلیف کند، سپس دادخواست طلاق را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه دهد. پس از ارائه دادخواست، لازم است که زوجین در جلسات مشاوره شرکت کرده و گواهی عدم امکان سازش را برای طلاق از طرف مرد دریافت کنند.

سخن پایانی

بدبین و شکاک بودن و سوءظن داشتن می‌تواند یک زوج خوشبخت را به افرادی تبدیل کند که نمی‌توانند برای انجام ساده‌ترین کارها به طرف مقابل خودشان اعتماد داشته باشد.

اگر زن یا مرد به پارانویا مبتلا باشد، حتی در صورت عدم قبول فرد و وجود شواهد و مدارک طرف مقابل می‌تواند با کمک وکیل پایه یک دادگستری دادسو درخواست طلاق را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه دهد. پس از ارائه دادخواست طلاق، قاضی شرایط زوجین را بررسی می‌کند و در صورت صلاحدید حکم طلاق را برای آن‌ها صادر خواهد کرد.

سوالات متداول

آیا بددلی مرد می‌توان دلیل منطقی برای حبس زن در خانه باشد؟

هیچ فردی نمی‌تواند به خاطر بددلی و… دیگری را حبس کند و زندگی آزاد در اجتماع از حقوق طبیعی انسان‌ها محسوب می‌شود.

آیا بددلی و پارانویا درمان دارد؟

روش‌های مختلفی مانند گفتاردرمانی و دارودرمانی برای پارانویا وجود دارد؛ اما این روش‌ها ممکن است روی تنها بعضی از افراد جوابگو باشند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.1/5 - (14 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
5 پاسخ
  1. طلاق به خاطر پارانوئید تو خانواده ما تا حالا سه بار اتفاق افتاده. من و خواهرم و دختر خالم هر سه همسرمون پارانوئید داشت

  2. زنی که شوهرش بیماری پارانوئید دارد می‌تواند مهریه رابه اجرابزاره یعنی هم مهریه بگیرد وهم طلاق

  3. سلام ممنون از مطالب خوبتون
    ی سوال داشتم اگر ثابت بشه که زوج پارانوئید داره و اگر بخواین طلاق بگیریم چه حق و حقوقی به ما تعلق می‌گیرد؟

    1. سلام، وقت بخیر
      مطلب رو مطالعه کنید توضیح دادیم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *