برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

برای پاسخ به این سوال که برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است باید در ابتدا نسبت به ماهیت طلاق توافقی توضیحاتی داد که در این مقاله برای شما توضیح داده می شود و تمامی سوالات احتمالی شما در مورد مدارک طلاق توافقی پاسخ داده می شود.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یکی از انواع سه گانه طلاق به مانند طلاق از طرف زوجه و طلاق از طرف زوج است و در طلاق توافقی زوجین هر دو بر روی طلاق و جدایی توافق نظر دارند و به همراه همدیگر دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه تقدیم می کنند.

در طلاق توافقی، زوجین حتما باید بر روی مسائل مهم زندگی مشترک یعنی مهریه، نفقه و حضانت فرزندان توافق نظر داشته باشند و با هم به توافق رسیده باشند و در پاسخ به سوال برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است توافقنامه زوجین اولین مرحله است.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

برای انجام طلاق توافقی چه توسط خود زوجین و چه توسط وکیل طلاق توافقی ایشان داشتن این مدارک اجباری است:

  • کارت ملی زوجین
  • شناسنامه زوجین
  • سند ازدواج
  • برگه عدم امکان سازش
  • متن توافقنامه طلاق توافقی

کارت ملی برای طلاق

استفاده از کارت ملی به عنوان سند احراز هویت فردی در هر روال اداری و قضایی اجباری است. یعنی بدون داشتن کارت ملی هیچ خدمات اداری و قضایی به شخص داده نمی شود.

هموطنانی که دارای کارت ملی هوشمند هستند می توانند بدون هیچ گونه دردسری مسیر را پیش ببرند. استفاده از کارت ملی قدیمی هنوز بلامانع است و با داشتن رسید ثبت نام کارت ملی هوشمند می توانید پرونده خود را با کارت ملی قدیمی شروع نمایید.
طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

شناسنامه برای طلاق

شناسنامه زوجین آن مدرک هویتی است که مسائل مربوط به ازدواج و طلاق افراد در آن ثبت می شود. از جهت ثبت طلاق توافقی در شناسنامه، همراه داشتن شناسنامه در طول مسیر پرونده بسیار اهمیت دارد.

در حال حاضر تفاوتی بین شناسنامه های جدید و قدیمی وجود ندارد و با هر دو نسخه امکان طی کردن روند طلاق توافقی وجود دارد.

در صورتی که یکی از زوجین شناسنامه اش را گم کرده باشد، مانعی در اجرای پرونده طلاق توافقی نیست و با تصویر شناسنامه نیز می شود دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه ارسال کرد.

اما به محض گرفتن شناسنامه جدید باید به دفتر ثبت طلاقی که صیغه طلاق در آنجا جاری شده است مراجعه کرد و از دفتردار خواست که طلاق را در شناسنامه ثبت نماید.

سند ازدواج برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

ازدواج هم مانند هر معاهده حقوقی دیگری باید به صورت رسمی ثبت شود و سند ازدواج مربوط به این مسئله است که بین زوجین یک قرارداد رسمی تنظیم شده است.

هر اموری که مربوط به ازدواج زوجین باشد مانند وام ازدواج، تولد فرزند و طلاق باید سند ازدواج هم همراه زوجین باشد.

سند ازدواج زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و باید در یکی از دفاتر رسمی ثبت ازدواج ثبت می شود.

سند ازدواج شامل اطلاعات هویتی و پستی زوج و زوجه، نوع عقد، ضداق و امضای زوجین، شرایط ضمن عقد، عقد خارج لازم، نحوه پرداخت صداق، اطلاعات هویتی شهود و مشخصات کامل مجریان صیغه ازدواج است.

در صورتی که سند ازدواج مفقود شده باشد، یکی از زوجین یا وکیل آن ها می توانند به ذفتر ثبت ازدواجی که صیغه ازدواج آن جا جاری شده مراجعه کنند و با پرداخت مبلغ مشخصی یک رونوشت برابر اصل از سند ازدواج دریافت کند.

برگه عدم امکان سازش بهزیستی

چند سالی است که زوجین قبل از طلاق توافقی حتما باید به مراکز غربالگی و مشاوره بهزیستی مراجعه کنند و بعد از ثبت نام در سامانه تصمیم، نسبت به شرکت در جلسه غربالگری و چهار تا شش جلسه جلسه مشاوره اقدام نمایند.

حضور در این جلسات برای هر دو نفر اجباری است و بعد از طی کردن این مراحل برگه ای را از اداره بهزیستی شهر خود مبنی بر عدم امکان سازش می گیرند که همراه داشتن آن در زمان اقدام برای طلاق توافقی اجباری است.

مدارک طلاق توافقی
مدارک طلاق توافقی

توافقنامه طلاق توافقی

توافقنامه طلاق توافقی یکی از مهمترین پاسخ ها برای سوال برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است می باشد. زوجین بعد از توافق در مورد مسائل گفته شده باید نسبت به ثبت رسمی این توافقنامه در یکی از دفاتر ثبت اسناد اقدام نمایند.

همین طور می توانند تا روز دادگاه صبر نمایند و در روز دادگاه زوجین یا وکیل طلاق توافقی آن ها در محضر دادگاه توافقات را اعلام نماید و در حکم دادگاه توافقات ثبت شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد توافقنامه طلاق توافقی می توانید با همکاران ما در مشاوره تلفنی دادسو تماس بگیرید.
بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

مهریه در طلاق توافقی

با توجه به بالا بودن ارزش مالی مهریه، مهم ترین اصل توافق برای طلاق توافقی مهریه است. قانون تعیین و تکلیف مهریه در طلاق توافقی را بر عهده زوجین گذاشته و زوجین می توانند هر توافقی را انجام دهند.

به طور مثال مهریه در طلاق توافقی به صورت کامل دریافت شود، یا به طور کامل بخشیده شود و یا حتی بخشی از مهریه دریافت و بخش دیگری از آن بخشیده شود. برای مطالعه بیشتر در مورد مهریه در طلاق توافقی رو لینک زیر کلیک کنید.
مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

حضانت فرزند در طلاق توافقی

در صورتی که زوجین فرزند مشترکی نداشته باشند، طبیعتا نیازی به توافق در این مورد نیست. اما در صورتی که فرزند مشترک داشته باشند و فرزند هنوز از مدار حضانت خارج نشده باشد باید در مورد نگهداری فرزند و هزینه های او توافق بعمل بیاید.

در صورتی که زوجین به توافق نرسند، حضانت فرزند در طلاق توافقی طبق قانون اجرا می شود. قانون در این مورد حضانت فرزندان تا هفت سالگی را به مادر داده و حضانت فرزند دختر از هفت تا نه سالگی و حضانت فرزند پسر از هفت تا پانزده سالگی با پدر است. برای مطالعه بیشتر در مورد حضانت فرزند در طلاق توافقی روی لینک زیر کلیک کنید.
حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

نفقه برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

منظور از نفقه هزینه خوراک و پوشاک و درمان و زندگی خانم است که در طول زندگی مشترک بر عهده آقا است و آقا موظف به پرداخت آن به خانم است. در صورتی که آقا اسنادی دال بر پرداخت نفقه به خانم (کارت به کارت و …) داشته باشد می تواند به دادگاه ارائه کند.

از آنجایی که میزان نفقه اعلام شده توسط دادگاه در اکثر مواقع بسیار پایین است، زوجین کار سختی در مورد توافق بر روی نفقه در طلاق توافقی ندارند.
تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟ بیشتر بخوانید: تمکین و عدم‌تمکین زن از شوهر چیست؟

مشاوره قبل از اقدام برای طلاق توافقی

در پاسخ به برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است به طور شفاف تمامی مدارکی که برای انجام طلاق توافقی نیاز دارید برایتان توضیح داده شد.

اما خصوصا در چند سال اخیر روال طلاق توافقی پیچیده تر و زمانبرتر شده است. بنا بر تجربه ای که در دادسو بدست آمده است، زوجین بسیاری بوده اند که به دلیل اطلاعات کم و ناقص ضربه های غیر قابل جبرانی در طول مسیر طلاق توافقی خورده اند.

به طور مثال خانمی که مهریه اش را به صورت کامل برای طلاق توافقی به همسرش بخشیده، اما وکالت در طلاق یا حق طلاق را از همسرش دریافت نکرده و همسرش راضی به طلاق نمی شود.

یا آقایانی که حق طلاق را به همسرشان داده اند اما در مورد بخشیده شدن مهریه توافقی انجام نداده اند و علاوه بر جاری شدن طلاق، محکوم به پرداخت مهریه هم شده اند.

از این رو به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم قبل از هر گونه اقدام در مورد طلاق توافقی و یا امضای اسناد رسمی در مورد توافقنامه طلاق توافقی حتما با دادسو تماس بگیرید و به صورت رایگان از مشاوره حقوقی تلفنی دادسو استفاده نمایید. همکاران ما در دادسو با حوصله پاسخگوی سوالات شما هستند.
طلاق برای ایرانیان خارج از کشور بیشتر بخوانید: طلاق برای ایرانیان خارج از کشور

نتیجه گیری برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

شما می توانید با همراه داشتن مدارکی که در بالا گفته شد به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمایید. در صورتی هم که مایل به حضور در هیچ کدام از این مراحل نیستید و تمایل دارید تمامی امور پرونده طلاق توافقی شما بدون حضور شما در هیچ مرحله ای توسط وکیل طلاق توافقی  انجام شود، فقط کافیست با دادسو تماس بگیرید. همکاران ما به صورت کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

4 دیدگاه:

    1. سلام. با ارائه رسید ثبت نام کارت ملی هوشمند می تونین پرونده رو پیش ببرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ