طلاق در ترکیه

طلاق در ترکیه

در این مقاله قرار است درباره طلاق در ترکیه توضیح دهیم. ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی و فرهنگ غالب جامعه، کشور مناسبی برای مهاجرت و زندگی ایرانیان است. سالانه تعداد زیادی از ایرانیان ترکیه را برای زندگی یا تحصیل انتخاب می‌کنند.
بهتر است بدانید ایرانیان در هر کشوری که زندگی کنند احوال شخصیه آنها مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران پیش می‌رود.

 

احوال شخصیه ایرانیان

احوال شخصیه به مجموعه‌ای از امور مانند طلاق، ازدواج، ارث و وصیت گفته می‌شود که با توجه به قانون و فرهنگ هر کشور متفاوت است. افراد بر اساس این احوال شخصیه دارای حق و حقوقی در جامعه می‌شوند.
بر طبق این احوال شخصیه ایرانیان در هر کشوری زندگی کنند باید ازدواج خود را طبق قوانین ایران انجام دهند و در صورتی که قصد طلاق دارند باید این طلاق را در دفاتر طلاق ایران به ثبت برسانند.

 

طلاق در ترکیه بر اساس قوانین ترکیه

برای طلاق در کشور ترکیه چند حالت مختلف وجود دارد. حالت اول زمانی است که فرد ایرانی در کشور ترکیه بزرگ شده است یا در زمان ازدواج آنجا حضور داشته و ازدواج خود را آنجا به ثبت رسانده.
حالت دوم زمانی است که فرد ایرانی در کشور دیگر (چه ایران چه کشور دیگر) ازدواج کرده و در زمان طلاق، در ترکیه حضور دارد. بر این اساس افراد ایرانی باید هم طبق قوانین ترکیه و هم طبق قوانین ایران طلاق خود را به ثبت برسانند.

قوانین و مراحل طلاق این کشور تفاوت‌هایی با قوانین و مراحل طلاق در ایران دارد. که در ادامه به صورت مختصر درباره دلایل برای طلاق در ترکیه، مراحل طلاق در ترکیه و انواع طلاق اشاره می‌کنیم.

طلاق در ترکیه
طلاق در ترکیه
طلاق در کانادا بیشتر بخوانید: طلاق در کانادا

دلایل طلاق در کشور ترکیه

ایرانیانی که در کشور ترکیه اقامت دارند باید هم بر اساس قوانین کشور ترکیه و هم ایران پیش روند. برای اینکه بر اساس قوانین ترکیه پیش بروند باید دلایل مشخصی برای طلاق داشته باشند. در  ادامه این دلایل را بررسی می‌کنیم.
فقط بهتر است توجه داشته باشید برای طلاق در ترکیه باید زوجین به مدت یک تا سه سال جدا از یکدیگر زندگی کنند و بعد اقدام به طلاق کنند.

جنون و دیوانگی همسر

زمانی که یکی از زوجین به جنون و دیوانگی مبتلا شوند و این جنون و دیوانگی به صورت مدتی مستمر (و نه موقتی) ادامه داشته باشد، طرف مقابل می‌تواند با اثبات این موضوع به دادگاه برای طلاق اقدام کند.
ماده ۱۶۵ قانون مدنی ترکیه خاطرنشان می کند که اگر یکی از همسران به بیماری روانی مبتلا شود، ازدواج به دلیل چنین بیماری برای همسر دیگر غیرقابل تحمل می شود و کمیته پزشکی یک بیمارستان عمومی گزارشی را برای تأیید صادر می کند که بیماری روانی مذکور غیرقابل درمان است، همسر دیگر حق طرح دادخواست طلاق را دارد.

زنا

به رابطه جنسی که بین خانم و آقا بدون برقراری ازدواج صورت می‌گیرد زنا گفته می‌شود. اگر در زمان ازدواج یکی از زوجین مرتکب زنا شود، طرف دیگر می‌تواند با اثبات این موضوع درخواست طلاق خود را به مراجع قضایی تقدیم کند.
ماده ۱۶۱ قانون مدنی ترکیه خاطر اشاره می کند که اگر یکی از زوجین مرتکب زنا شود ، همسر دیگر حق اقامه دعوی برای انحلال ازدواج آنها را دارد.

ترک منزل

اگر خانم یا آقا به مدت  ۶ ماه منزل مشترک را بدون هیچ دلیل قانع کننده‌ای ترک کند، می‌تواند دلیلی برای طلاق باشد. بر اساس ماده ۱۶۴ قانون مدنی ترکیه: اگر یکی از زوجین به منظور پرهیز از تعهدات زناشویی خود یا به دلیل ناموجه دیگری از دیگری متروک شود و در صورت عدم جدایی حداقل شش ماه بازگردد هنوز در جریان است و اگر اخطار قانونی که دادگاه به درخواست همسر دیگر به دادخواست همسر متجاوز ارسال کرده است بدون پاسخ بماند، همسر متروک حق دارد دادخواست طلاق خود را مطرح کند.

سورفتار با همسر

اگر یکی از طرفین (خانم یا آقا) سو رفتار نسبت به همسر خود داشته باشد، برای مثال ایشان را مورد برخورد فیزیکی قرار دهد یا مورد آزار روانی قرار دهد، طرف مقابل می‌تواند برا طلاق اقدام کند.
فقط باید توجه داشته باشید که این موارد باید به اثبات دادگاه برسد. بر اساس ماده ۱۶۲ قانون مدنی ترکیه: اگر هر یک از همسران عمداً قصد کشتن دیگری را داشته باشد، با دیگری بدرفتاری کرده یا دیگری را به شدت تحقیر کند، همسر دیگر حق طرح دعوی در مورد انحلال ازدواج آنها را دارد.

طلاق برای ایرانیان خارج از کشور بیشتر بخوانید: طلاق برای ایرانیان خارج از کشور

انواع طلاق در ترکیه

طلاق در کشور ترکیه هم مانند سایر کشورها به دو دسته طلاق توافقی و طلاق غیر توافقی تقسیم می‌شود. طلاق توافقی زمانی اتفاق می‌افتد که خانم و آقا هر دو نفر راضی به طلاق باشند و طلاق غیر توافقی زمانی است که با استناد به یکی از دلایل گفته شده در عنوان قبل، یکی از طرفین برای طلاق اقدام می‌کند.
مراحل این دو نوع طلاق با یک دیگر متفاوت است و زمان طلاق غیر توافقی از طلاق توافقی طولانی‌تر است.

 

مراحل طلاق در ترکیه

در طلاق توافقی باید حداقل یک سال از زندگی مشترک خانم و آقا گذشته باشد، هر دو نفر راضی به طلاق باشند و در جلسه دادگاه حضور پیدا کرده و اعلام کنند که قصد طلاق دارند، متن توافقات را هر دو نفر نوشته و امضا کنند.

مراحل طلاق توافقی در ترکیه به این صورت است که طرفین درخواست طلاق خود را به مرجع قضایی مرتبط ارائه می‌دهند. سپس هر دو نفر در جلسه دادگاه حضور پیدا کرده و اعلام می‌کنند طبق توافقات گفته شده راضی به طلاق هستند. در طی چند روز از جلسه دادگاه رای طلاق صادر می‌شود.

در توافقی که طرفین آن را امضا می‌کنند باید تکلیف حضانت فرزند مشترک متوفی، اموالی که بعد ازدواج بدست آوردند، حمایت مالی از همسر و فرزند مشخص شود. رای طلاقی که دادگاه صادر می‌کند بر اساس این توافقات بین خانم و آقا است.

طلاق در آلمان بیشتر بخوانید: طلاق در آلمان
طلاق در ترکیه
طلاق در ترکیه

طلاق در ترکیه بر اساس قوانین ایران

اگر فرد ایرانی در ترکیه زندگی می‌کند و قصد طلاق دارد باید طلاق خود را در دفاتر طلاق ایران به ثبت برساند. برای این کار می‌تواند حضوری به ایران مراجعه کند و طلاق خود را ثبت کند، می‌تواند از طریق سامانه ثنا به وکیل وکالت دهند و همچنین می‌توانند از سامانه میخک ترکیه به یک وکیل طلاق توافقی وکالت دهند تا امور ثبت طلاق را به جای ایشان انجام دهند.

 

سامانه میخک

برای وکالت دادن از طریق سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولگری) باید ابتدا در این سایت ثبت نام کنید. اطلاعات هویتی، اطلاعات محل سکونت و اطلاعات تماس خود را وارد کنید.
سپس باید سفارت مورد نظر خود را انتخاب کنید و نوع وکالتی که به وکیل خود می‌دهید را مشخص کنید. بعد از انجام این مراحل باید کد رهگیری دریافت کنید و یک وقت احراز هویت (به صورت تصویری یا اسکایپی) بگیرید.
بعد از احراز هویت و تائید مدارک در سفارت، وکیل مورد نظر شما می‌تواند وکالت نامه را از وزارت امور خارجه دریافت کند و کار طلاق شما را انجام دهد.

سامانه ثنا

در شرایطی که کارت ملی شما هوشمند باشد می‌توانید در سامانه ثنا که برای قوه قضاییه است، ثبت نام کنید. توجه داشته باشید برای ثبت نام در سامانه ثنا باید یک سیم کارت فعال در ایران داشته باشید.

بعد از ثبت نام وکیل مورد نظر شما، باید یک قرارداد الکترونیک در این سامانه تنظیم کند. بعد از تنظیم این قرار داد یک کد برای سیم کارت شما پیامک می‌شود.
زمانی که وکیل این کد را در سامانه ثبت می‌کند به معنی امضا قرارداد از  سمت شما است. سپس وکیل باید دادخواست طلاق توافقی را بر اساس توافقات شما ثبت کند.

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

6 دیدگاه:

 1. ازدواج اگر داخل ترکیه ثبت شده باشه ، طلاق از طریق ایران باید انجام بشه یا ترکیه ؟

  1. سلام.
   برای ثبت طلاق ایرانی، حتما زوجین باید سند ازدواج رسمی داشته باشند.

 2. مرسی از مشاوره خوبتون. الان با خانم شهبازی صحبت کردم. خدا خیرتون بده. یک سال بود گیر کرده بود. چقدر راحت

 3. من و همسرم شهر ازمیر هستیم. برای طلاق در ترکیه حتما از ایران اقدام کنیم؟ میشه به شما وکالت بدیم انجام بدین؟ ما که ایران نیستیم چجوری از ترکیه به وکیل در ایران وکالت بدیم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله. برای طلاق باید از ایران اقدام کنید. برای طلاق در ترکیه می توانید به وکلای دادسو در ایران وکالت دهید تا به جای شما در همه مراحل حضور داشته باشند و بدون نیاز به حضور شما در ایران طلاق شما به صورت قانونی و شرعی ثبت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ