خانه / خانواده (طلاق) / حق طلاق بلاعزل

حق طلاق بلاعزل

گرفتن حق طلاق نیز اگر بدون تحقیق و آگاهی کافی باشد می‌تواند زمینه‌ساز زحمات بیشتر و صرف زمان بیشتر برای فرآیند طلاق باشد. بلاعزل بودن حق طلاق ویژگی مهمی در وکالت حق طلاق است که امکان انحلال وکالت از سمت موکل را سلب می‌کند تا جریان طلاق با داشتن حق طلاق به راحتی و بدون سنگ‌اندازی طی شود.

بلاعزل بودن وکالت در طلاق چطور مشخص می‌شود و چه تاثیری در روند طلاق از سمت زوجه دارد. تا انتهای این مقاله از موسسه حقوقی دادسو همراه باشید تا همه چیز درباره حق طلاق بلاعزل را توضیح دهیم. پیشنهاد می‌کنیم برای گرفتن حق طلاق حتما با مشاوران حقوقی دادسو مشورت کنید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

حق طلاق بلاعزل یعنی چه؟

پاسخ به این سوال از بررسی دو جزء آن یعنی «حق طلاق» و «بلاعزل» می‌گذرد. حق طلاق وکالتی‌ست که از زوج به زوجه داده می‌شود تا زوجه بتواند بطور مستقل نسبت به درخواست طلاق اقدام کند.

حق طلاق بلاعزل یعنی چه؟ حق طلاق در اختیار زوج است اما با این وکالت عملا زوجه نیز به وکالت از مرد می‌تواند از آن بهره‌مند باشد. پس «حق طلاق» یک «وکالتنامه» است و بخش دوم سوال یعنی «بلاعزل» بودن یک ویژگی برای این وکالت است.

وکالت یک عقد جایز است. ویژگی عقود جایز این است که طرفین آن می‌توانند هرزمان که بخواهند عقد (وکالت) را باطل کنند. وکیل می‌تواند از وکالت استعفا کرده و موکل نیز می‌تواند وکیل را عزل کند. با این ویژگی‌ عملا واگذار کردن حق طلاق از زوج به زوجه چندان استحکامی ندارد. راه حل در این شرایط بلاعزل کردن وکالت در طلاق است.

وکالت در طلاق بلاعزل یعنی اینکه موکل دیگر امکان عزل وکیل خود را نخواهد داشت. وکالت در طلاق می‌تواند به طرق مختلفی از نوع بلاعزل باشد. مثلا حق طلاقی که در شروط ضمن عقد نکاح منعکس شود با توجه به اینکه در ضمن یک «عقد لازم» آورده شده است فی‌نفسه یک وکالت بلاعزل خواهد بود.

یعنی تا زمانی که عقد لازم پابرجاست، این وکالت نیز پابرجا و غیرقابل عزل خواهد بود. نحوه دیگری که این وکالت بلاعزل می‌شود تعیین این ویژگی در هنگام ثبت وکالتنامه در دفاتر اسناد رسمی‌ست.

وکالتنامه حق طلاق می‌تواند ویژگی‌هایی‌ داشته باشد که اختیارات و حقوق طرفین را دستخوش تغییرات جدی کند. برخی دیگر از ویژگی‌های وکالت در طلاق را در ادامه بخوانید.

ویژگی‌های وکالت در طلاق

وکالت در حق طلاق می‌تواند ویژگی‌های مختلفی داشته باشد. برای مثال علاوه بر عزل‌پذیری امکان تعیین شروط برای تحقق وکالت نیز وجود دارد. بخشش مهریه برای حق طلاق از جمله‌ی چیزهاییست که می‌تواند حق طلاق را مشروط کند. یا اینکه ممکن است در وکالتنامه از «بذل بلارجوع» یا «بخشش مهریه در ازای حق طلاق»‌ یاد شود.

در این صورت اگر زن بخواهد از حق طلاق استفاده کند باید تمام یا بخشی از مهریه که توافق شده را ببخشد و برعکس اگر زوجه بخواهد به مهریه خود رجوع کند، زوج می‌تواند وکالت حق طلاق را پس بگیرد.

وکالتنامه می‌تواند زمان و تاریخ انقضای مشخصی داشته باشد یا تحقق شروط دیگری مثل حضانت فرزندان را داشته باشد. البته ویژگی مهم دیگری که عنوان کردیم یعنی بلاعزل بودن را نیز داشته باشد.

وکالتنامه می‌تواند دربردارنده حدود اختیارات وکیل باشد. حق توکیل به غیر (یعنی حق واگذاری وکالت به شخص ثالث) یا اسقاط آن.

حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی نیز از موضوعاتی‌ست که می‌تواند در وکالتنامه مشخص شود. تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی از جمله اختیارات موکل است که می‌توانند روند وکالت در طلاق را پیچیده‌ و دچار اشکال کنند. معمولا این دو حق در وکالتنامه از موکل اسقاط می‌شوند.

ویژگی‌های دیگری همچون حق ضم وکیل و انتخاب ناظر استصوابی برای وکیل است که در ادامه درموردشان بیشتر توضیح خواهیم داد. به عنوان آخرین نکته درمورد ویژگی‌های وکالت در طلاق، اشاره به این نکته ضروری‌ست که اعطای وکالت حق طلاق به زن موجب سلب حق طلاق از مرد نمی‌شود.

ما برای شما چه کار می کنیم؟

ابطال حق طلاق بلاعزل

همانطور که گفتیم اگر وکالت در طلاق قابل عزل باشد، موکل می‌تواند با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد به راحتی وکالت را لغو کند؛ اما اگر وکالت به هر دلیلی بلاعزل باشد این امکان وجود ندارد. در این شرایط آیا راهی برای ابطال حق طلاق وجود دارد؟

بله، چند روش برای ابطال این نوع از وکالت وجود دارد:

  • فسخ عقد وکالت با توافق طرفین (اقاله کردن وکالت)
  • استعفای وکیل (زوجه) از وکالت
  • فوت یکی از طرفین عقد
  • جنون یا زایل شدن عقل یکی از طرفین عقد
  • انقضای مدت زمان عقد (درصورت تاریخ‌دار بودن وکالت)
  • اثبات نادرستی شرط بلاعزل بودن وکالت به دادگاه
  • ضم وکیل یا انتخاب ناظر استصوابی

ضم وکیل یعنی موکل شخص ثالثی را که امین او باشد در کنار زوجه، وکیل بر طلاق قرار دهد. شرط این است که ضم وکیل و وکیل بایستی با توافق یکدیگر موضوع طلاق را پیگیری کنند و عملا انگار دو وکیل برای یک موضوع تعیین شده‌اند.

در این شرایط با نقش ضم وکیل در روند رسیدگی و درخواست‌ها،‌ عملا حق طلاق کارایی و تاثیر خود را از دست خواهد داد. روش بعدی برای باطل کرن حق طلاق، بکارگیری ناظر استصوابی است. این روش نیز تصمیم‌گیری‌های وکیل را محدود کرده و حق طلاق را بی‌اثر می‌کند.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

مدارک لازم برای حق طلاق بلاعزل

برای ثبت وکالتنامه رسمی و بلاعزل حق طلاق پیش از مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی شهر محل سکونت در ایران و یا سفارت و کنسولگری‌های ایران در خارج از کشور، مدارک زیر را همراه داشته باشید:

  • شناسنامه و کارت ملی زوج و زوجه
  • سند ازدواج یا رونوشت آن

حق طلاق فرصتی برای تحقق برابری در امر طلاق میان زن و مرد است. قانون جدید وکالت در طلاق با فراهم کردن شرایطی که زوجه نیز بتواند در پایان یک رابطه تصمیم‌گیرنده باشد به نفع زنان وضع شده است.

اما برای بهره‌مند شدن از مزایای دادن حق طلاق به زن، لازم است جزییاتی مثل همین بلاعزل بودن را به درستی بشناسیم و با آگاهی کامل نسبت به دریافت وکالت حق طلاق اقدام کنیم.

سوالات و ابهاماتتان در رابطه با موضوع طلاق و حقوق خانواده را می‌توانید با مشاوران و متخصصان موسسه دادسو درمیان بگذارید. همواره بصورت تلفنی و واتساپی پاسخگوی شما خواهیم بود.

سوالات متداول

حق طلاق بلاعزل چیست؟

وکالتی در موضوع حق طلاق از سمت زوجه به زوجه است که عملا امکان انحلال آن وجود ندارد.

آیا وکالت در طلاق بلاعزل باطل می‌شود؟

این امکان وجود دارد با:‌ اقاله کردن وکالت (لغو توافقی)، مرگ یکی از طرفین، جنون یا زایل شدن عقل یکی از طرفین، پایان زمان انقضای قرارداد وکالت یا اثبات نادرستی شرط بلاعزل بودن به دادگاه 

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *