خانه / ملکی / سامانه ثبت من

سامانه ثبت من

سامانه ثبت من

این روزها انواع خدمات الکترونیکی ارائه می‌شوند و تلاش سازمان‌های دولتی در جهت تهیه اسناد الکترونیکی به صورت یکپارچه است. سامانه ثبت من نیز درگاه یکپارچه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. هر فردی می‌تواند تمام اسناد رسمی متعلق به خود را در این سامانه مشاهده کرده و فایل آن را به صورت پی دی اف دریافت کند.

در این مطلب از مؤسسه حقوقی دادسو شما را با نحوه ثبت نام و استفاده از خدمات متنوع آن آشنا خواهیم کرد. در ضمن شما می‌توانید با مشاوره واتساپی و تلفنی رایگان با وکلای این مؤسسه حقوقی اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید.

معرفی سایت ثبت من

در دهه اخیر با مرسوم شدن ارائه خدمات به صورت الکترونیکی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سامانه‌های متعددی مانند سامانه جامع ثبت شرکت‌ها، سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی و سامانه مالکیت فکری را راه اندازی کرد تا امور اداری مردم با سهولت بیشتری انجام شود. سامانه ثبت من که به عنوان سامانه یکپارچه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به حساب می‌آید، در تیرماه 1400 شروع به کار کرد.

مردم با ورود به (my.ssaa.ir) می‌توانند طیف وسیعی از خدمات سازمان مذکور را مورد استفاده قرار دهند. در حقیقت با روی کار آمدن این نهاد دولتی، تحقق دولت الکترونیک برای کشور آسان تر شد. نه تنها مردم با سهولت بیشتر کارهای خود را پیگیری و اسناد لازم را دریافت می‌کنند، بلکه مصرف کاغذ برای امور مرتبط با اسناد، کاهش چشم گیری داشته است.

نحوه ثبت نام در سایت ثبت من

اگرچه هر فردی در طی زندگی اسنادی مانند انواع سند ملکی، وکالتنامه، اقرارنامه و سایر اسناد را به نام خود دارد، اما اگر وارد سامانه «ثبت من» شود، باید در آن سایت ثبت نام کند تا بتواند از خدمات گوناگون آن بهره مند شود. برای عضویت در این سامانه پیروی از مراحل زیر ضروری است.

 1. به سایت ثبت من به آدرس (my.ssaa.ir) وارد شوید.
 2. روی دکمه «ورود» کلیک کرده و گزینه «ایجاد حساب کاربری» را انتخاب نمایید.
 3. اطلاعات لازم برای ثبت نام را وارد کنید. اطلاعات ضروری شامل کد ملی، تاریخ تولد و شماره همراه می‌شوند.
 4. پس از آنکه روی دکمه «ثبت نام» کلیک می‌کنید، کد تأییدی به شماره همراه شما ارسال می‌شود.
 5. پس از آنکه کد را در سایت وارد کنید، ثبت نام شما تکمیل خواهد شد.

نحوه ورود به سامانه استعلام ثبت من

برای وارد شدن در سامانه نیز باید مسیری را طی کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 1. آدرس سامانه ثبت من (my.ssaa.ir) را در نوار آدرس مرورگر وارد کنید.
 2. روی دکمه ورود کلیک کرده و سپس روی «ورود به حساب کاربری» کلیک کنید.
 3. دوباره گزینه «ورود به حساب کاربری» را انتخاب کنید.
 4. کد ملی را وارد کرده و سپس دکمه «دریافت رمز» را لمس کنید.
 5. پس از آنکه رمز پویا برای شما ارسال شد و آن را وارد کردید، ورود شما انجام می‌شود.
نحوه ورود به سامانه استعلام ثبت من

استعلام از سامانه ثبت من

یکی از خدماتی که در سامانه ثبت من به کاربران ارائه می‌شود، استعلام اصالت اسنادی است که در اختیار افراد قرار دارند. هر کدام از خدمات بخشی برای این درخواست دارند. کاربران با توجه به نیاز خود، می‌توانند از هر بخش کار استعلام سند را انجام دهند.

برای مثال استعلام وکالتنامه یا استعلام اصالت سند مالکیت را می‌توان در سایت ثبت من انجام داد. در این راستا برای بررسی اصالت سند مالکیت باید مراحل زیر را پیروی کرد:

 1. وارد پیشخوان سامانه بشوید.
 2. از قسمت «املاک و کاداستر» وارد صفحه استعلام اسناد املاک شوید.
 3. گزینه «تصدیق اصالت سند» را انتخاب کنید.
 4. اطلاعات لازم را وارد کنید.

اطلاعات شامل نام استان، نام واحد ثبتی، کد ملی، شماره اصلی مندرج در سند و شماره دفتر املاک الکترونیک (شناسه یکتای سند) می‌شوند.

 • با لمس کردن دکمه «بررسی» استعلام سند مالکیت بررسی خواهد شد.

چنانچه بخواهید اسناد رسمی خود را استعلام کنید، باید:

 1. از صفحه «پیشخوان» روی گزینه «اسناد رسمی» کلیک کنید.
  1. با انتخاب گزینه «تصدیق اصالت سند» وارد صفحه جدیدی خواهید شد.
  1. بعد از وارد کردن «شماره سند» و «رمز تصدیق» می‌توانید اصالت سند خود را استعلام بگیرید.
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

معرفی بخش خدمات سامانه ثبت من (my.ssaa.ir)

هنگامی که با کد ملی و رمز پویای دریافتی وارد سامانه ثبت من می‌شوید. به گروهی از خدمات دسترسی دارید. هر کدام به شما امکان دسترسی به اسناد خاصی را می‌دهند.

املاک و کاداستر

این خدمت از خدمات ثبت من برای بررسی اصالت انواع سند ملکی کاربرد دارد. در بخش «املاک من»، اطلاعات تمام اسناد ملکی شما ارائه می‌شوند. شما با انتخاب گزینه «دریافت سند» برای هر کدام از املاک خود، سند ملکی معینی دریافت خواهید کرد. از طرفی با «درخواست اصلاح اطلاعات ملک» می‌توانید درخواست جدیدی را ثبت کنید. این بخش نیازمند ارائه اطلاعات دقیق و ضمایم مختلف است. پس از آن برای شما یک کد رهگیری ارسال خواهد شد که در همین صفحه می‌توانید کار پیگیری درخواست خود را وارد کنید.

تصدیق اصالت سند، خدمت دیگری است که پیش از این به توضیح آن پرداختیم. برای استعلام، دریافت مستند قانونی یا اصلاحیه املاک دولتی نیز می‌توانید وارد «املاک دولتی» شوید. بعد از وارد کردن اطلاعات لازم مانند شماره نامه، نام دستگاه اجرایی و کد رهگیری، امکان بررسی درخواست وجود دارد.

افرادی که برای تفکیک املاک و یا خرید ملک در رهن، به اسناد و اطلاعات لازم دارند، می‌توانند در این سایت اطلاعات مختلفی را کسب کنند. اگرچه وکیل ملکی با راهنمایی‌های خود می‌تواند روند کارها را سرعت ببخشد.

اسناد رسمی

در بخش دیگری از خدمات، شما می‌توانید اسناد رسمی خود را مشاهده کنید. این بخش تحت عنوان «اسناد رسمی من» آمده است. شما برای اینکه ابطال سند رسمی را انجام دهید، می‌توانید جزئیات اصل سند را در این بخش بررسی کنید.

اطلاعات مربوط به خودروی شما در «خودروی من» ذکر شده اند. شما می‌توانید هزینه سند را محاسبه کنید یا استعلام الکترونیک ملک را مورد پیگیری قرار دهید. علاوه بر موارد فوق کسب اطلاع درباره دفاتر رسمی یا مجوز سردفتری اسناد رسمی نیز از این طریق امکان پذیر است.

ازدواج و طلاق

در قسمت ازدواج و طلاق، تمام اطلاعاتی که مربوط به ازدواج و طلاق افراد است در قالب خدمت «وقایع ازدواج و طلاق» ارائه شده است. در حالی که افراد می‌توانند اصالت سندهای ازدواج و طلاق را از این بخش به دست آورند. در ضمن دفاتر ازدواج و طلاق و موقعیت مکانی آنها در این بخش ارائه شده اند.

اجرای اسناد رسمی

پیگیری اجرای اسناد رسمی مانند «ممنوع الخروج» بودن و تمام پرونده‌های افراد از طریق این بخش قابل پیگیری هستند.

ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری

هنگامی که وارد این بخش از خدمات سامانه ثبت من می‌شوید با تعدادی از خدمات زیر مجموعه ثبت شرکت‌ها مواجه خواهید شد. این خدمات برای کسب اطلاع درباره شرکت‌های کاربر، اسناد قابل امضا، رهگیری درخواست، ثبت درخواست تأسیس، صورت جلسات تغییرات، اظهارنامه ثبت دفتر تجارتی، انصراف از درخواست و اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی هستند. شما با انتخاب هر کدام و ارائه اطلاعات لازم، استعلام مورد نظر را دریافت خواهید کرد.

ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری

مالکیت معنوی

خدمات «مالکیت معنوی» برای افرادی مناسب است که قصد ثبت یا جستجوی علامت تجاری (برند) و اختراع صنعتی را دارند. در این صفحه امکان بررسی تصدیق اصالت گواهینامه نیز برای کاربران مهیاست.

پیگیری اشخاص حقوقی

آنچه تاکنون توضیح دادیم، برای اشخاص حقیقی بیشترین کاربرد را داشتند. اما اشخاص حقوقی نیز می‌توانند در زمینه استعلام شناسه ملی، درخواست شناسه ملی، شناسه‌های ثبت موقت درخواست ثبت تغییرات و درخواست بازبینی از سامانه ثبت من انجام دهند.

شکایات

بخش شکایات برای افرادی مناسب است که قصد ثبت و پیگیری شکایات خود را دارند.

نوبت دهی

برای دریافت اینترنتی نوبت حضوری، ملاقات عمومی با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یا مدیران کل استان‌ها، می‌توان از خدمات «نوبت دهی» استفاده کنید.

مکاتبات مکانیزه

چنانچه کاربران مکاتباتی را انجام داده باشند، می‌توانند از طریق مکاتبات مکانیره نتیجه مکاتبات خود را پیگیری کنند.

پرداخت

آخرین خدمتی که شما می‌توانید استفاده کنید، مربوط به استعلام شناسه قبض و پرداخت قبوض مختلف است. برای این منظور باید شماره شناسه قبض خود را وارد کنید و سپس از اطلاعات موجود برای پرداخت قبض بهره مند شوید.

دانلود نرم افزار سامانه ثبت من

با توجه به اینکه بسیاری از کاربران سامانه ثبت اسناد و املاک کشور از گوشی موبایل یا تبلت برای انجام کارهای الکترونیک خود استفاده می‌کنند، دانلود نرم افزار سامانه ثبت من برای آنها اهمیت بسیاری دارد. اما باید بگوییم که در زمان نگارش این مطلب در آذرماه 1402 تنها نسخه تحت وب سامانه ثبت من قابل استفاده است. در حقیقت نسخه اندروید یا آی او اس ثبت من هنوز توسعه داده نشده است. اما امکان ارائه آن در آینده وجود دارد.

شما در این مطلب با سامانه ثبت من، نحوه ثبت نام و استفاده از انواع خدمات آن آشنا شدید. این سامانه که به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وابسته است، خدمات الکترونیک متعددی را ارائه می‌دهد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سامانه می‌توانید از مشاوره رایگان تلفنی یا واتساپی مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید.

سؤالات متداول

سامانه ثبت من تحت نظارت چه سازمانی است؟

ثبت من تحت نظارت و وابسته به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

آیا سامانه ثبت من روی گوشی یا تبلت نصب می‌شود؟

در حال حاضر اپلیکیشن سامانه ثبت من وجود ندارد.

چه افرادی می‌توانند از سامانه ثبت من بهره مند شوند؟

افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند از خدمات سامانه ثبت من استفاده کنند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *