رجوع در طلاق خلع

رجوع در طلاق خلع

طلاق دارای نمونه‌های مختلفی است و هر کدام از انواع طلاق مراحل و شرایط خاص خودشان را دارند. در صورتی که زن و مرد از هم به صورت توافقی جدا شوند، طلاق از نوع طلاق توافقی خواهد بود؛ اما در صورتی که طلاق یک طرفه باشد، شرایط متفاوتی برای آن در نظر گرفته می‌شود.

در این مطلب دادسو نکاتی که درباره طلاق خلع و رجوع از آن باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع نوعی طلاق از طرف زن محسوب می‌شود. اگر زن از همسرش کراهت داشته باشد و ادامه زندگی مشترک برای او سخت و ملال‌آور شود، قانون این امکان را برای زوجه در نظر گرفته که برای طلاق خلع اقدام کند. در طلاق خلع، زن به اندازه مهریه یا مالی کمتر از آن را می‌تواند به همسرش ببخشد و زوج را برای جدایی راضی کند.

 رجوع در طلاق خلع

در طلاق خلع ممکن است زن از بخشش مهریه پشیمان شده باشد و بخواهد مالی که به همسرش بخشیده را پس بگیرد. در این شرایط قانون امکان رجوع از طلاق را برای زوج در نظر گرفته است؛ یعنی اگر زن قصد پس گرفتن مال بخشیده شده به همسرش یا رجوع از بخشش مهریه را داشته باشد، مرد نیز می‌تواند برای ادامه زندگی مشترک به زوجه رجوع کند.

طلاق خلع چیست

امکان رجوع از طلاق تنها تا پایان مدت عده برای زن وجود خواهد داشت. پس از تمام شدن عده، زن و مرد باید مجدداً تشریفات ازدواج را انجام دهند تا بتوانند زندگی مشترکشان را شروع کنند.

در طلاق خلع، اگر مرد به عنوان متهب عین موهوبه یا مال بخشیده شده را به همسرش برگرداند، عقد هبه صحیح خواهد بود و زوج می‌تواند برای ادامه زندگی مشترک اقدام کند. در این شرایط، لازم است که دو شاهد مرد عاقل و بالغ بازگشت عین مال را تضمین کنند، یا اینکه مرد با ارائه مدارک این موضوع را ثابت کند.

اثبات رجوع در طلاق خلع

اقرار زوجین اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلیل اثبات رجوع از طلاق است. در صورتی که مرد از طلاق رجوع کرده باشد و با همسرش وارد زندگی مشترک شده باشد، اما برای ثبت آن کاری نکند، زوجه با ارائه مدارک و شواهد قابل قبول به کمک وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند رجوع همسرش از طلاق را ثابت کند. در غیر این صورت، اثبات اینکه مرد بعد از طلاق به همسرش رجوع کرده، کار ساده‌ای برای زن نخواهد بود.

بر اساس ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی، زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد می‌تواند مالی را به او بخشیده و از همسرش جدا شود.

سخن پایانی

یکی از قوانینی که برای انصراف از طلاق زوجین و ادامه زندگی مشترک آن‌ها پس از جدایی در نظر گرفته شده رجوع از طلاق است؛ یعنی تا پایان مدت عده زوجین می‌توانند همچنان به زندگی مشترک برگشته و با هم زندگی کنند.

اثبات رجوع در طلاق خلع تنها در صورتی ممکن است که زوج با زوجه همکاری کرده و آن را ثبت کرده باشد. در غیر این صورت لازم است که از وکیل پایه یک دادگستری مانند وکلای حرفه‌ای دادسو برای اثبات این موضوع کمک بگیرید.

سؤالات متداول

اثبات رجوع در چه نوع طلاقی امکان‌ پذیر است؟

رجوع تنها در طلاق خلع و مبارات (در شرایط خاص) ممکن است. در صورتی که زوج از طلاق رجوع کرده باشد، لازم است که در مدت تعیین شده برای ثبت رجوع اقدام کند. در غیر این صورت، مرد متخلف است و برابر با قانون با او برخورد خواهد شد.

آیا طلاق رجعی در دفترخانه طلاق قبل از اتمام عده ثبت رسمی می‌ شود؟

طبق ماده ۳۸ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، تنها در صورتی که دو شاهد مرد عاقل و بالغ شهادت دهند که زوجین در مدت عده در منزل مشترک ساکن بوده‌اند، امکان ثبت طلاق رجعی وجود خواهد داشت.

آیا زوجه می‌تواند در طلاق خلع رجوع کند؟

زن در طلاق خلع تنها می‌تواند از مالی که بخشیده رجوع کند و امکان رجوع در طلاق توسط زن وجود نخواهد داشت.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۹/۵ - (۱۴ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید