استرداد جهیزیه قبل از طلاق

استرداد جهیزیه قبل از طلاق

یکی از مسائلی که موقع رخ دادن اختلاف بین زوجین مطرح می‌شود، استرداد جهیزیه قبل از طلاق است. چون با توجه به اینکه زن وظیفه‌ای برای تهیه جهیزیه ندارد، زوجه می‌تواند تمام اموالی که موقع ازدواج با خودش به منزل همسرش آورده را استرداد کند.

در این مطلب تمام نکاتی که باید درباره استرداد جهیزیه قبل از طلاق بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر در این رابطه نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

استرداد جهیزیه به چه معناست؟

بر اساس قانون کشور ما زن وظیفه‌ای برای تهیه مسکن و اقلام ضروری برای زندگی ندارد؛ اما بنا بر عرف خانواده عروس برای کاهش فشار اقتصادی که روی دوش داماد است اقدام به تهیه جهیزیه می‌کنند. وسایلی که زن تهیه می‌کند در اختیار و مالکیت تام او اقرار دارند و می‌تواند هر زمانی که اراده کرد آن‌ها را پس بگیرد یا بفروشد.

در صورتی که زن موقع طلاق یا قبل از آن درخواست استرداد جهیزیه را به دادگاه ارائه کند، قاضی طبق لیست ارائه شده حکم استرداد جهیزیه را صادر می‌کند و زوجه می‌تواند اموالش را از منزل همسرش ببرد.

آیا استرداد جهیزیه قبل از طلاق امکان‌ پذیر است؟

یکی از مسائلی که پیرامون استرداد جهیزیه برای اغلب افراد وجود دارد این موضوع است که، آیا زن می‌تواند قبل از صدور حکم طلاق جهیزیه‌اش را از منزل همسرش ببرد یا خیر؟ با توجه به اینکه زن به عنوان مالک جهیزیه شناخته می‌شود، حتی قبل از طلاق هم زوجه می‌تواند اموالی که دارد را از منزل همسرش ببرد.

توجه به این نکته ضروری است که، اگر مدت زیادی از زندگی زناشویی زوجین گذشته باشد و جهیزیه زن دچار عیب و استهلاک شده باشد، یا اینکه به خاطر مشکلات مختلف برخی از وسایل صدمه دیده باشند، زن نمی‌تواند وسایل دیگری که در خانه مرد وجود را در عوض آنچه مستهلک یا خراب شده با خودش ببرد.

استرداد جهیزیه به چه معناست

سیاهه جهیزیه چیست؟

سیاهه جهیزیه در واقع همان لیست جهیزیه است که موقع ازدواج توسط زوجه آماده می‌شود. موقع طلاق مالکیت وسایل خریداری طبق این لیست شده مشخص خواهد شد.

البته لیست سیاهه تنها به شرطی برای استرداد جهیزیه قبل از طلاق اعتبار دارد که دو نفر شاهد عاقل و بالغ آن را امضا کرده باشند. ارائه فاکتور خرید وسایل توسط عروس یا خانواده او هم می‌تواند نشان دهنده مالکیت وسایل باشد و صحت اقلام درج شده در لیست سیاهه را تأیید کند.

مراحل استرداد جهیزیه قبل از طلاق

برای اینکه زن بتواند اموال خودش را از منزل همسرش ببرد و استرداد جهیزیه انجام شود، زوجه باید مراحلی در ادامه ارائه شده را طی کند.

  • آماده کردن دادخواست استرداد جهیزیه و ارائه آن به دادگاه
  • ارجاع صلاحیت رسیدگی به دادخواست در دادگاه خانواده
  • پرداخت هزینه دادرسی بر اساس قیمت جهیزیه
  • ضمیمه کردن لیست سیاهه امضا شده به همراه فاکتورها به دادخواست

مدت زمان استرداد جهیزیه

زمان خاصی برای استرداد جهیزیه توسط زوجه در نظر گرفته نشده است. بنابراین، برای استرداد وسایل باید زن مراحل قانونی مشخص شده را طی کرده و مدارک لازم را به دادگاه ارائه کند. پس از صدور حکم دادگاه زن می‌تواند هر زمانی که اراده کند و حتی قبل از طلاق وسایل خودش را ببرد.

در برخی از مواقع زن می‌تواند ثابت کند که استفاده از جهیزیه برای همسرش مجانی نبوده و علاوه بر استرداد جهیزیه، اجرت المثل جهیزیه را نیز از همسرش دریافت کند.

مجازات فروش جهیزیه توسط زوج

در صورتی که مرد قبل از صدور حکم استرداد جهیزیه اموال زن را فروخته باشد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ با توجه به اینکه اختلاف‌نظر بین زوجین وقت طلاق شدید است؛ گاهی مواقع امکان دارد که مرد از روی عصبانیت یا لجبازی نسبت به فروش اموال همسرش اقدام کند.

مجازات فروش جهیزیه توسط زوج

با توجه به اینکه مرد جهیزیه زن یا اموالی که متعلق به او نیست را فروخته، زن می‌تواند همسرش را به فروش مال غیر متهم کند. حکمی که برای فروش مال غیر در نظر گرفته می‌شود برابر با یک سال حبس بدون امکان تبدیل به جزای نقدی خواهد بود.

همچنین در صورتی که مرد قبل از استرداد جهیزیه وسایل همسرش را فروخته باشد، زن می‌تواند دو برابر ارزش اموال خودش را به صورت نقدی از او دریافت کند.

مزایای داشتن وکیل برای استرداد جهیزیه

وکیل خانواده با موضوع استرداد جهیزیه و نحوه انجام مراحل آن آشنایی کافی دارد و به زوجه کمک می‌کند تا با شواهد و مدارکی که دارد در کمترین زمان بتواند برای پس گرفتن وسایلش اقدام کند. در صورتی که درباره استرداد جهیزیه قبل از طلاق به راهنمایی بیش‌تر نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

اجرت المثل جهیزیه زن چیست؟

اگر زن بتواند در دادگاه ثابت کند که استفاده از وسایل جهیزیه توسط همسرش مجانی نبوده می‌تواند اجرت المثل جهیزیه را دریافت کند.

در صورت عدم وجود لیست سیاهه برای استرداد جهیزیه چه باید کرد؟

در صورت عدم وجود لیست سیاهه جهیزیه می‌توانید فاکتورهای خرید وسایل را ارائه کنید.

آیا پیش از گرفتن طلاق می‌توان اقدام به پس گرفتن جهیزیه کرد؟

زوجه هر زمانی که اراده کند می‌تواند وسایل و جهیزیه خودش را استرداد کند.

اگر مرد جهیزیه را بدون اجازه از منزل ببرد چه می‌شود؟

در این شرایطریال قانون مرد را محکوم به حبس و جبران خسارت وارده می‌کند.

استرداد جهیزیه با شهادت شهود ممکن است؟

در صورت حضور شهود در دادگاه و تأیید شهادت آن‌ها، امکان استرداد جهیزیه برای زن وجود خواهد داشت.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۵/۵ - (۱۴ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید