طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

طلاق با داشتن حق طلاق
۴.۶/۵ - (۶۵ امتیاز)

طلاق با داشتن حق طلاق یکی از روش‌های قانونی است که برای تساوی حقوقی بین زن و مرد در هنگام طلاق فراهم شده است. طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، حق طلاق با مرد است اما مرد می‌تواند در هنگام عقد، حق طلاقی برای زوجه در نظر بگیرد تا بتواند همسان با مرد، برای طلاق اقدام کند؛ در نتیجه اگر مرد به زن حق طلاق بلاعزل داده باشد، حق طلاق مرد از بین نمی‌رود. در صورتی که وکالت بر عهده زوجه باشد روند طلاق در مدت ۳ ماه انجام می‌شود. این روند ممکن است با حضور وکیل در زمان کمتری انجام شود. چنانچه حق طلاق در عقدنامه ذکر و در دفترخانه ثبت شده باشد، غیرقابل عزل است. در این مقاله از دادسو، سعی شده در مورد این موضوع، روند و مدارک آن بیشتر توضیح داده شود.

همه چیز درباره وکالت در طلاق یا حق طلاق با دادسو

داشتن حق طلاق چیست؟

داشتن حق طلاق از لحاظ حقوقی به این معنا است که آقا در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی، با اختیار خود به همسرش وکالت در طلاق می‌دهد. به عبارت دیگر آقا این اجازه را به خانم می‌دهد که به جای او در کلیه مراحل اداری و قضایی از جمله دادگاه و دفترخانه حضور داشته باشد و نیازی به اجازه، امضا و حتی حضور آقا در مراحل نباشد.

حق طلاق که در عبارات حقوقی وکالت در طلاق نامیده می‌شود، می تواند یکی از شروط زمان جاری شدن عقد باشد، اما اگر در زمان عقد از همسرتان حق طلاق نگرفته‌اید می‌توانید همراه باهمسرتان به نزدیک ترین دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایید و به صورت رسمی از همسرتان وکالت در طلاق بگیرید.
وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟ بیشتر بخوانید: وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟

حق طلاق در چه صورتی کامل است

تجربه ما در دادسو نشان داده که بسیاری از خانم ها قبل از مشورت و مشاوره با وکیل و یا کارشناس حقوقی به دفتر ثبت مراجعه می‌کنند و به خاطر داشتن اطلاعات ناقص و پایین وکالت در طلاق، به نحوی برای طلاق اقدام می‌کنند که متاسفانه مسیر را سخت‌تر می‌کند.

حق طلاق حتما باید به صورت بلاعزل باشد و حق توکیل به غیر داشته باشد. همینطور باید دارای حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی باشد. در صورتی که حق طلاق این سه ویژگی را داشته باشد، کامل است. از این جهت پیشنهاد می کنیم اگر قرار است وکالت در طلاق یا حق طلاق را همسرتان بگیرید حتما با وکلای موسسه حقوقی دادسو مشورت کنید.
بخشش مهریه در ازای حق طلاق بیشتر بخوانید: بخشش مهریه در ازای حق طلاق

آیا زن با داشتن حق طلاق می‌تواند طلاق بگیرد

در صورتی که سه شرط گفته شده در مورد حق طلاق زن در وکالتنامه به صراحت ذکر شده باشد، خانم می‌تواند با استناد به حق طلاق محضری درخواست طلاق دهد. از این جهت که خانم از طرف آقا وکالت دارد که به جای او یک وکیل پایه یک به دادگاه و مراجع قضایی معرفی کند تا در دادگاه شرکت کرده و در نقش مرد، رضایت به طلاق زن بدهد.

آیا زن با داشتن حق طلاق می‌تواند طلاق بگیرد
آیا زن با داشتن حق طلاق می‌تواند طلاق بگیرد

درخواست طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق محضری

درخواست طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق از لحاظ قانونی امکان‌پذیر است و در صورتی که خانم از همسرش وکالت در طلاق یا همان حق طلاق را داشته باشد می‌تواند به مراجع قضایی مراجعه کند و درخواست طلاق بدهد.

نکته مهم در این موضوع این است که حق طلاق زن باید به صورت رسمی در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد و در صورتی که این اجازه از طرف آقا به صورت شفاهی باشد یا در منزل تدوین شده باشد، اعتبار ندارد. حتی در صورتی که دو شاهد هم این سند عادی را امضا کرده باشند، همچنان قابل استناد نیست و باید به صورت رسمی تنظیم شده باشد.
طلاق در دوران عقد چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق در دوران عقد چگونه است؟

طلاق توافقی با داشتن حق طلاق

تقریبا تفاوت زیادی بین طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق نیست و روال مشابه ای در هر دو نوع طلاق وجود دارد. اما بهتر است که خانم با داشتن حق طلاق درخواست طلاق از طرف مرد و یا طلاق از طرف زوج بکند. این نوع طلاق دارای شرایط بسیار و پیچیده ای است که پیشنهاد می کنیم در این مورد از مشاوره تلفنی رایگان دادسو کمک بخواهید.
برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

طلاق از طرف زوجه با داشتن حق طلاق

در این شرایط خانم دادخواست طلاق از طرف زوجه را ارائه می‌کند و وکیل طلاق معرفی شده وکالت همسر خانم را بر عهده می‌گیرد.

نکته مهم در این مورد این است که وکیل فقط وکالت آقا را بر عهده خواهد داشت و از لحاظ قانونی اجازه ای برای وکالت از طرف خانم را نخواهد داشت. چون طبق قانون در یک دعوای حقوقی یک وکیل اجازه ندارد از جانب خواهان و خوانده وکالت کند.

پس خانم باید در همه مراحل همراه وکیل حضور داشته باشد. در صورتی که خانم مایل باشد که در هیچ مرحله‌ای حاضر نباشد می‌تواند به یک وکیل دیگر وکالت دهد تا وکیل دوم به جای خانم حاضر باشد و در هیچ مرحله‌ای از طلاق نیازی به حضور خانم و یا آقا نباشد. در بخشنامه جدید طلاق توافقی، شرایطی مشابه با طلاق با داشتن حق طلاق زن مطرح شده که در صورت نداشتن حق، می‌توانید از آن کمک بگیرید.
محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟ بیشتر بخوانید: محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

 مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

اولین مرحله از مراحل طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق محضری این است که خانم باید به یکی از دفاتر پیشخوان قضایی مراجعه کند و دادخواست طلاق از طرف زوجه را ارائه نماید. همراه داشتن مدارک شناسایی و سند ازدواج در این مرحله ضروری است.

بعد از آن که جلسات مشاوره و غربالگری و حضور یا عدم حضور زوجین در این جلسات مشخص خواهد شد، خانم به همراه وکیل طلاق باید به دادگاه مراجعه نماید و از دادگاه درخواست حکم طلاق را بکند.

سپس مجددا به همراه وکیل باید به یکی از دفاتر ثبت طلاق (محضر) مراجعه کند و با حضور دو شاهد مرد، خانم اسناد را امضا کرده و وکیل هم وکالتا از جانب آقا امضا کند و صیغه طلاق جاری شود. لازم است بدانید که در این زمینه در دادگاه طلاق چه بگویید و از چه مدارکی استفاده کنید.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

 مراحل طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق
مراحل طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق

با داشتن حق طلاق چگونه در دادسو اقدام کنم

پاسخ به این سوال که با داشتن حق طلاق چگونه اقدام کنم زیاد پیچیده نیست. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از هر گونه اقدامی حتما با یک وکیل یا کارشناس حقوقی مشورت نمایید.

مشاوره واتساپی دادسو این امکان را فراهم کرده تا شما با ارسال عکس وکالتنامه در واتس اپ از همکاران ما مشاوره بگیرید و متن شما توسط کارشناسان دادسو چک شود و خیالتان از کامل بودن وکالتنامه راحت شود. در صورتی که هنوز وکیلی را برای پرونده طلاق انتخاب نکرده اید، با دادسو تماس بگیرید تا به صورت تلفنی و رایگان شما را راهنمایی کنیم.

مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق

به طور قطعی نمی توان زمان دقیقی برای پرونده طلاق با داشتن وکالت در طلاق تعیین کرد. اما صرف این که شما از همسرتان حق طلاق دارید به این معنی نیست که نباید در جلسات مشاوره وغربالگری بهزیستی شرکت کنید و وکالت در طلاق شما برای این امر بی تاثیر است و مراحل گرفتن طلاق با داشتن حق طلاق محضری به همین آسانی ها هم نیست.

روال امور بهزیستی تقریبا بین ۳ تا ۵ ماه زمان خواهد برد و حضور همسرتان در این جلسات اجباری است. در صورتی که تمایل به حضور در جلسات مشاوره بهزیستی ندارید با دادسو تماس بگیرید تا در عرض چند روز صفر تا صد پرونده طلاق شما بون حضورتان در هیچ مرحله ای انجام شود.

گرفتن مهریه با داشتن حق طلاق

در بسیاری از موارد آقایان با بخشیدن مهریه توسط خانم راضی به دادن حق طلاق (وکالت در طلاق) می شوند و بسیاری از خانم هایی که حق طلاق دارند، مهریه را در قبالش بخشیده‌اند.

اما هیچ اجباری در این کار نیست و خانم می‌تواند حتی بدون بخشیدن مهریه هم از همسرش حق طلاق زن بگیرد. این کار بستگی به توافق زوجین دارد. در صورتی که خانم هم حق طلاق داشته باشد و هم مهریه اش بر گردن آقا باشد، امکان ثبت طلاق و وصول مهریه وجود دارد. در این مورد می‌توانید از یک وکیل مهریه کمک بخواهید.

مدارک لازم جهت گرفتن حق طلاق

مدارک مورد نیاز برای گرفتن وکالت (حق طلاق)، شامل:
• شناسنامه مرد و زن
• کارت ملی مرد و زن
• مدارک لازم برای اثبات ازدواج آن‌ها یعنی عقدنامه (دفترچه‌ای که در محضر ثبت می‌شود).

روش‌های دریافت حق طلاق زن

دو روش برای اخذ حق طلاق برای زوجه وجود دارد:

۱. در همان زمان عقد یا پس از آن. در دفترخانه ثبت ازدواج حق طلاق از طریق مرد به زن اعطا می‌شود. زوج طی یک وکالت‌نامه در هنگام عقد نکاح توسط عاقد، حق را به زوجه می‌دهد و باید در متن سند ازدواج قید شود. البته باید گفت این وکالت، کامل و قانونی نیست و زوجه هر زمان بخواهد می‌تواند آن را پس بگیرد.

۲. مراجعه زوجین به دفتر اسناد رسمی. در صورتی که زوجین در خارج از ایران باشند، باید به سفارتخانه و در صورت نبود سفارتخانه در کشور محل اقامت، به کنسولگری مراجعه کنند.
اعطای وکالت‌نامه در زمانی پس از ازدواج، با ارائه مدارک هویتی زوجین (شناسنامه و کارت ملی) و اصل سند ازدواج که در این مرحله وکالت طلاق تنظیم خواهد.

 به زوجه توصیه می‌شود که در هنگام دریافت وکالت حق طلاق، کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه را نیز به وکالت‌نامه پیوست نمایند. 

برای این کار پیشنهاد ما این است که ابتدا امور طلاق را به صورت کامل انجام دهید و بعد از ثبت طلاق، در صورت تمایل برای وصول مهریه اقدام بفرمایید. همکاران ما در دادسو آماده اند تا به صورتی تلفنی و رایگان در تمامی این موضوعات شما را راهنمایی کنند.
حق حبس زوجه چیست؟ بیشتر بخوانید: حق حبس زوجه چیست؟

جمع بندی:

طلاق با داشتن حق طلاق یکی از روش‌های مرسوم است که این روزها به کار برده می‌شود. در این شیوه مرد به زن حق وکالت در طلاق را می‌دهد تا در صورت نیاز، بدون حضور مرد، امور طلاق توسط یک وکیل انجام شود. حق طلاق زن باید به صورت قانونی در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود در غیر این‌صورت فاقد ارزش قانونی است. در این روش اجباری به بخشیدن مهریه نیست و زن می‌تواند تمام حقوق مالی خود را دریافت کند.

سوالات متداول:

حق طلاق چیست؟
حق طلاق یعنی مرد در دفتر اسناد رسمی با اختیار خود به زن وکالت در طلاق را بدهد. به این ترتیب به او اجازه می‌دهد در تمامی مراحل دادگاه بدون حضور و امضای مرد روند را پیش ببرد.
حق طلاق در چه صورتی کامل است؟
بلاعزل باشد، حق توکیل به غیر داده شده و حق اسقاط در تجدید و نظرخواهی بیان شود.

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

51 دیدگاه:

 1. میشه برای من توی واتساپ متن حق طلاق رو بفرستین؟ من با شوهرم برم امضا کنه تو دفترخونه؟

 2. سلام. اگه خانمی حق طلاقی که کامل هست و هر سه شرط را دارد از همسرش گرفته باشه آیا بدون رضایت همسرش میتونه اقدام به طلاق کنه و طلاق بگیره یا اینکه همسرش حق اعتراض دارد

  1. سلام
   درصورتی که وکالتنامه به صورت بلاعزل و دارای حق توکیل به غیر باشد و دارای حق اسقاط در تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی باشد نیازی به اجازه، امضا و رضایت همسر نیست

   1. سلام من از شوهرم وکالت طلاق دارم متن وکالت کامله یعنی حق توکیل به غیر داره و حق اسقاط تجدید نظر و واخواهی داره و بلا غزل هم هستش من سوالی که داشتم اینه که در متن وکالت برای شرکت در جلسات مشاوره هم وکالت داده شده با وجود ذکر این مورد آیا جلسات مشاوره رو باز باید حضور داشته باشه یا خیر دکتر نیاد چی میشه؟

    1. سلام
     بله . باید شرکت کنید. در صورتی که تمایل دارید در جلسات مشاوره شرکت نکنید، با شماره های دادسو و واحد مشاوره تلفنی دادسو در ارتباط باشید.

   2. سلام اگر حق ضم وکیل از مرد ساقط نشده باشد آیا مرد میتواند یکی از نزدیکان خود را به وکالتنامه به عنوان وکیل دوم اضافه کند؟

   3. سلام و عرض ادب ما قبلاً یه سری اقدام به طلاق توافقی کردیم که مشاوره هم رفتیم اما بعدش سازش کردیم و من حق طلاق را به همسرم دادم که دوباره بعد چند ماه به مشکل خوردیم و رفته درخواست طلاق داده آیا دوباره نیاز به مشاوره هست؟

    1. سلام، وقت بخیر.
     اگر خانم شما خودشان بخواهند اقدام کنند بله نیاز به جلسات مشاوره هست ولی اگر وکیل تخصصی داشته باشند میتوانند بدون حضور و رضایت شما برای طلاق اقدام کنند.

 3. من از سوهرم حق طلاق دارم. الانم اصلا ایران نیست. میتونم برای طلاق با داشتن حق طلاق اقدام کنم؟

   1. سلام من از همسرم حق طلاق گرفتم در وکالتنامه شرکت در جلسات مشاوره هم ذکر شده آیا بازم نیاز به حضورش در جلسات مشاوره هست؟
    اگر نیاد چی میشه؟

    1. سلام.
     در صورتی که تمایل به عدم حضور همستان در جلسات ماشوره دارید با دادسو تماس بگیرید

 4. طلاق با داشتن حق طلاق بنظرم بهترین روش برای خانم هستش. مرسی بابت مشاوره خوبتون. من همین الان زنگ زدم و یه خانمی خیلی خوب راهنمایی کردن

  1. سلام
   خانم نوروزپور، وقت بخیر
   خوشحالیم از میزان رضایت شما. ممنون از مشارکت شما

   1. سلام.همسرم از من حق طلاق گرفته.یک جا خوندم که گفتا بود اگه مرد در جلسه طلاق حاضر بشه و بگه طلاق نمیدم دادخواست طلاق رد میشه چون خود موکل در جلسه حاضره و ابراز می کنه که راضی به طلاق نیست.آیا این حرف درسته؟؟؟

    1. سلام، وقت بخیر.
     اگر وکالت در طلاق خانم کامل باشد و وکیل تخصصی داشته باشند خانم میتوانند بدون حضور و رضایت آقا طلاق رو ثبت کنند.

   2. سلام وقتتون بخیر
    اگر خانم حق طلاق رو ب صورت کامل داشته باشه،حداقل زمانی که برای ثبت طلاق لازمه،چقدر هست؟

    1. سلام، وقت بخیر.
     زمانیکه خانم حق طلاق داشته باشند و خودشون بخواهند اقدام کنند بین ۶الی ۹ ماه زمان خواهد برد و در صورتیکه وکیل متخصص داشته باشند ،این زمان به ۲۰الی ۴۰ روز کاری کاهش می یابد.

 5. سلام من حق طلاق دارم و میخوام جدا شم البته بدون اینکه در دادگاه حضور داشته باشم و با استفاده یک وکیل که نه در دادگاه و نه پزشک قانونی و تست بارداریو فلان ایا این ممکنه

 6. طلاق با داشتن حق طلاق خیلی بهتر از اینه که هی منت شوهرتو بکشی بیاد تو مراحل طلاق توافقی حاضر باشه. کاش من حق طلاق داشتم

 7. من حق طلاق دارم و میخوام از همسرم بصورت توافقی جدا بشم و البته بچه ای نداریم از نظر قانونی میشه اول درخواست مهریه کنم و بعد در خواست طلاق کنم؟
  با اینکه حق طلاق دارم میتونم در خواست طلاق توافقی کنم چون خواست خودشونم جدا شدن هست

  1. سلام، وقت بخیر.
   در حال حاضر امکان گرفتن طلاق با حق طلاق و وصول مهریه کمی سخت و بعید است. بهتر است ابتدا برای وصول مهریه خود اقدام نمایید و بعد از آن اقدام به طلاق با داشتن حق طلاق کنید.

 8. من برای خواهرم طلاق با داشتن حق طلاق رو اقدام کردیم. خیلی راحت بود واقعا. شوهر خواهرم ادم لجبازی بود. داشت اذیت می کرد. مرسی از تیم حرفه ای دادسو. واقعا دست مریزاد. واقعا ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر خانم فاضلی.
   خوشحالیم که از خدمات دادسو رضایت داشتید.

 9. سلام من حق طلاق دارم ولی در نامه محضری کلمه حق اسقاط درتجدید نظر قید نشده آیا در روند طلاقم مشکل برمیخورم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   در صورتی که حق طلاق شما دارای حق اسقاط درتجدید نظر خواهی و فرجام خواهی نباشد، همسر شما می توانید نسبت به رای صادر شده اعتراض کند و شما به مدت ۴۴ روز برای اجرای صیغه طلاق باید صبر نمایید.

   1. سلام
    من تو دوران عقدم و مهریه و … رو بخشیدم در عوض حق وکالت گرفتم
    ایا با داشتن حق وکالت نیازی ب دلیل موجه برای طلاق هست؟
    و اگر زوج حقه مخالفت داره؟

    1. سلام، وقت بخیر.
     زمانیکه خانم حق طلاق داشته باشند، نیاز به دلیل برای طلاق ندارند و بدون حضور و رضایت آقا میتوانند طلاق را ثبت کنند.

 10. سلام خسته نباشید آیا برای داشتن حق طلاق درسند ازدواج هم باید تمام این شروط رو بنویسن یا فقط ذکر میکنن مه حق طلاق با خانم هست

  1. سلام، وقت بخیر.
   باید تمام شروط از جمله توکیل به غیر، حق اسقاط تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی و بلاعزل بودن قید شود.
   میتوانید برای تنظیم متن کامل و بدون ایراد با کارشناسان موسسه تماس بگیرید.

   1. باسلام ؛من یه فرزند دارم و مهریه هم میخوام بگیرم حق طلاق دارم الان گفتن ۴۵روز مشاوره هست که بعد ۴۵ روز جواب مشاوره رو میدن آیا همچین روالی داره؟

    1. سلام، وقت بخیر.
     بله درسته اما با حضور وکیل متخصص نیاز به جلسه مشاوره نخواهد بود.

 11. سلام- آیا در این باره که حق طلاق باید محضری باشد ماده قانونی و یا رای وحدت رویه مشخصی هست که من بتوانم به آن استناد کنم در دادگاه؟ درباره حق طلاق شفاهی، همسر من چنین ادعایی کرده و قاضی دادگاه بدوی رای به طلاق داده است، و شهود اینجانب را هم با استنادی مضحک به ..البینه الی المدعی.. به جلسه راه نداده است. و حتی اظهارات عاقد را نیز که چنین حق طلاق شفاهی در ضمن عقد نبوده نپذیرفته است..با این استدلال که عاقد شاید نشنیده است..!

  1. سلام، وقت بخیر.
   حق طلاق یا باید در دفتر اسناد رسمی تنظیم بشود و یا در سند ازدواج قید شود.

 12. سلام بنده وکالت حق طلاق رو به خانومم دادم ودرسند ازدواج بندالف سند ازدواج رو امضا کردم آیا خانوم حین طلاق میتونه دادخواست تنصیف اموال ارائه کنه با وکالتی که از من داره از طرف من هر رای که دادگاه صادر کنه تایید کنه من نتونم نسبت به حکم صادره در مورد تنصیف اموال اعتراض کنم ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   فقط در صورتی که دادخواست طلاق از سمت آقا باشه و طلاق توافقی انجام نشه شرط تنصیف اموال به خانم تعلق خواهد گرفت.

 13. سلام آیا این امکان وجود دارد که تمامی حق و حقوق زن و مرد از جمله حق طلاق برای هر دو مساوی باشد؟ مثلا حق طلاق هم برای زن باشد هم برای مرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره حقوقی رایگان
مش
باکارشناسان حقوقی دادسو

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin instagram takipçi satın alinstagram follower kaufenucuz takipçi satın algüvenilir takipçi satın alhovarda girişduşakabin fiyatları ve modelleri istanbulsmm panelcialis fiyatinfluencer ajansı