طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

طلاق با داشتن حق طلاق
 • طلاق با داشتن حق طلاق

طلاق با داشتن حق طلاق یکی از روش های که خانم میتواند با داشتن وکالت در طلاق از جانب همسرش اقدام برای طلاق کند. در این روش نوع طلاق میتواند طلاق از طرف زوجه و یا طلاق از طرف زوج باشد.

نکته مهم در مورد این نوع طلاق این است که تنها حالتی از طلاق است که داشتن وکیل پایه یک اجباری است و بدون حضور وکیل به جای آقا، خانم نمیتواند درخواست طلاق بکند.

در صورتی که مایل به گفتگو با مشاور طلاق در این موضوع هستید و یا نیاز به وکیل طلاق توافقی دارید می توانید از طریق تماس و واتس اپ با کارشناسان حقوقی دادسو رایگان صحبت کنید.

داشتن حق طلاق یعنی چه

داشتن حق طلاق از لحاظ حقوقی به این معنا است که آقا در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی، با اختیار خود به همسرش وکالت در طلاق می‌دهد.

به عبارت دیگر آقا این اجازه را به خانم میدهد که به جای او در کلیه مراحل اداری و قضایی از جمله دادگاه و دفترخانه حضور داشته باشد و نیازی به اجازه، امضا و حتی حضور آقا در مراحل نباشد.

حق طلاق که در عبارات حقوقی وکالت در طلاق نامیده میشود، می تواند یکی از شروط زمان جاری شدن عقد باشد، اما اگر در زمان عقد از همسرتان حق طلاق نگرفتهاید میتوانید همراه باهمسرتان به نزدیک ترین دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایید و به صورت رسمی از همسرتان وکالت در طلاق بگیرید.
وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟ بیشتر بخوانید: وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟

حق طلاق در چه صورتی کامل است

تجربه ما در دادسو نشان داده که بسیاری از خانم ها قبل از مشورت و مشاوره با وکیل و یا کارشناس حقوقی به دفتر ثبت مراجعه میکنند و به خاطر داشتن اطلاعات ناقص و پایین وکالت در طلاقی از طرف همسرشان میگیرند که متاسفانه مسیر پیمودن طلاق را سختتر میکند.

حق طلاق حتما باید به صورت بلاعزل باشد و حق توکیل به غیر داشته باشد. همینطور باید دارای حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی باشد. در صورتی که حق طلاق این سه ویژگی را داشته باشد کامل است.

از این جهت پشینهاد می کنیم اگر قرار است وکالت در طلاق یا حق طلاق را همسرتان بگیرید حتما با دادسو تماس بگیرید و مشاوره رایگان حقوقی به صورت تلفنی بگیرید.
بخشش مهریه در ازای حق طلاق بیشتر بخوانید: بخشش مهریه در ازای حق طلاق

آیا زن با داشتن حق طلاق میتواند طلاق بگیرد

بله. در صورتی که سه شرط گفته شده در مورد حق طلاق در وکالتنامه به صراحت ذکر شده باشد خانم میتواند با استناد به حق طلاق درخواست طلاق بکند.

طلاق با داشتن حق طلاق همانطور که گفته شد تنها حالتی از طلاق است که داشتن وکیل طلاق اجباری است. از این جهت که خانم از طرف آقا وکالت دارد که به جای او یک وکیل پایه یک به دادگاه و مراجع قضایی معرفی کند.

درخواست طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق

پس همانطور که گفته شد درخواست طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق از لحاظ قانونی امکانپذیر است و در صورتی که خانم از همسرش وکالت در طلاق یا همان حق طلاق را داشته باشد میتواند به مراجع قضایی مراجعه کند و درخواست طلاق بدهد.

نکته مهم در این موضوع این است که حق طلاق زن باید به صورت رسمی در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد و در صورتی که این اجازه از طرف آقا به صورت شفاهی باشد و یا در منزل تدوین شده باشد، اعتبار ندارد. حتی در صورتی که دو شاهد هم امضایش کرده باشند، همچنان قابل استناد نیست و باید به صورت رسمی تنظیم شده باشد.
طلاق در دوران عقد چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق در دوران عقد چگونه است؟

طلاق توافقی با داشتن حق طلاق

تقریبا تفاوت زیادی بین طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق نیست و روال مشابه ای در هر دو نوع طلاق وجود دارد. اما بهتر است که خانم با داشتن حق طلاق درخواست طلاق از طرف زوجه و یا طلاق از طرف زوج بکند.

این نوع طلاق دارای شرایط بسیار و پیچیدهای است که پیشنهاد می کنیم در این مورد از مشاوره تلفنی رایگان دادسو استفاده نمایید.
برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

طلاق از طرف زوجه با داشتن حق طلاق

در این شرایط خانم دادخواست طلاق از طرف زوجه را ارائه میکند و وکیل معرفی شده وکالت همسر خانم را بر عهده می‌گیرد.

نکته مهم در این مورد این است که وکیل فقط وکالت آقا را بر عهده خواهد داشت و از لحاظ قانونی اجازه ای برای وکالت از طرف خانم را نخواهد داشت. چون طبق قانون در یک دعوای حقوقی یک وکیل اجازه ندارد از جانب خواهان و خوانده وکالت کند.

پس خانم باید در همه مراحل همراه وکیل حضور داشته باشد. در صورتی که خانم مایل باشد که در هیچ مرحلهای حاضر نباشد میتواند به یک وکیل دیگر وکالت دهد تا وکیل دوم به جای خانم حاضر باشد و در هیچ مرحلهای طلاق نیازی به حضور خانم و یا آقا نباشد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد از مشاوره تلفنی رایگان دادسو استفاده نمایید.
محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟ بیشتر بخوانید: محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

 مراحل طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق

اولین مرحله از مراحل طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق این است که خانم باید به یکی از دفاتر پیشخوان قضایی مراجعه کند و دادخواست طلاق از طرف زوجه را ارائه نماید. همراه داشتن مدارک شناسایی و سند ازدواج در این مرحله ضروری است.

بعد از آن که جلسات مشاوره و غربالگری و حضور و یا عدم حضور زوجین در این جلسات مشخص شد، خانم به همراه وکیل طلاق باید به دادگاه مراجعه نماید و از دادگاه درخواست حکم طلاق را بکند.

سپس مجددا به همراه وکیل باید به یکی از دفاتر ثبت طلاق (محضر) مراجعه کنند و با حضور دو شاهد مرد، خانم اسناد را امضا کرده و وکیل هم وکالتا از جانب آقا امضا کند و صیغه طلاق جاری شود.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

با داشتن حق طلاق چگونه اقدام کنم

پاسخ به این سوال که با داشتن حق طلاق چگونه اقدام کنم زیاد پیچیده نیست. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از هر گونه اقدامی حتما با یک وکیل یا کارشناس حقوقی مشورت نمایید.

مشاوره واتساپی دادسو این امکان را فراهم کرده تا شما با ارسال عکس وکالتنامه در واتس اپ از همکاران ما مشاوره بگیرید و متن شما توسط کارشناسان دادسو چک شود و خیالتان از کامل بودن وکالتنامه راحت شود.

در صورتی که هنوز وکیلی را برای پرونده طلاق انتخاب نکرده اید، با دادسو تماس بگیرید تا به صورت تلفنی و رایگان شما را راهنمایی کنیم.

مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق

در حال حاضر با توجه به شیوع بیماری کرونا نمی توان زمان دقیقی برای پرونده طلاق با داشتن وکالت در طلاق تعیین کرد. اما صرف این که شما از همسرتان حق طلاق دارید به این معنی نیست که نباید در جلسات مشاوره وغربالگری بهزیستی شرکت کنید و وکالت در طلاق شما برای این امر بی تاثیر است و مراحل گرفتن طلاق با داشتن حق طلاق به همین آسانی ها هم نیست.

روال امور بهزیستی تقریبا بین ۳ تا ۵ ماه زمان خواهد برد و حضور همسرتان در این جلسات اجباری است. در صورتی که تمایل به حضور در جلسات مشاوره بهزیستی ندارید با دادسو تماس بگیرید تا در عرض چند روز صفر تا صد پرونده طلاق شما بون حضورتان در هیچ مرحله ای انجام شود.
طلاق برای ایرانیان خارج از کشور بیشتر بخوانید: طلاق برای ایرانیان خارج از کشور

گرفتن مهریه با داشتن حق طلاق

در بسیاری از موارد آقایان با بخشیدن مهریه توسط خانم راضی به دادن حق طلاق (وکالت در طلاق) می شوند و بسیاری از خانم هایی که حق طلاق دارند، مهریه را در قبالش بخشیده‌اند.

اما هیچ اجباری در این کار نیست و خانم میتواند حتی بدون بخشیدن مهریه هم از همسرش حق طلاق بگیرد. این کار بستگی به توافق زوجین دارد. در صورتی که خانم هم حق طلاق داشته باشد و هم مهریه اش بر گردن آقا باشد، امکان ثبت طلاق و وصول مهریه وجود دارد.

برای این کار پیشنهاد ما این است که ابتدا امور طلاق را به صورت کامل انجام دهید و بعد از ثبت طلاق، در صورت تمایل برای وصول مهریه اقدام بفرمایید. همکاران ما در دادسو آماده اند تا به صورتی تلفنی و رایگان در تمامی این موضوعات شما را راهنمایی کنند. فقط کافیست با دادسو تماس بگیرید.
حق حبس زوجه چیست؟ بیشتر بخوانید: حق حبس زوجه چیست؟

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

27 دیدگاه:

 1. میشه برای من توی واتساپ متن حق طلاق رو بفرستین؟ من با شوهرم برم امضا کنه تو دفترخونه؟

 2. سلام. اگه خانمی حق طلاقی که کامل هست و هر سه شرط را دارد از همسرش گرفته باشه آیا بدون رضایت همسرش میتونه اقدام به طلاق کنه و طلاق بگیره یا اینکه همسرش حق اعتراض دارد

  1. سلام
   درصورتی که وکالتنامه به صورت بلاعزل و دارای حق توکیل به غیر باشد و دارای حق اسقاط در تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی باشد نیازی به اجازه، امضا و رضایت همسر نیست

   1. سلام من از شوهرم وکالت طلاق دارم متن وکالت کامله یعنی حق توکیل به غیر داره و حق اسقاط تجدید نظر و واخواهی داره و بلا غزل هم هستش من سوالی که داشتم اینه که در متن وکالت برای شرکت در جلسات مشاوره هم وکالت داده شده با وجود ذکر این مورد آیا جلسات مشاوره رو باز باید حضور داشته باشه یا خیر دکتر نیاد چی میشه؟

    1. سلام
     بله . باید شرکت کنید. در صورتی که تمایل دارید در جلسات مشاوره شرکت نکنید، با شماره های دادسو و واحد مشاوره تلفنی دادسو در ارتباط باشید.

 3. من از سوهرم حق طلاق دارم. الانم اصلا ایران نیست. میتونم برای طلاق با داشتن حق طلاق اقدام کنم؟

   1. سلام من از همسرم حق طلاق گرفتم در وکالتنامه شرکت در جلسات مشاوره هم ذکر شده آیا بازم نیاز به حضورش در جلسات مشاوره هست؟
    اگر نیاد چی میشه؟

    1. سلام.
     در صورتی که تمایل به عدم حضور همستان در جلسات ماشوره دارید با دادسو تماس بگیرید

 4. طلاق با داشتن حق طلاق بنظرم بهترین روش برای خانم هستش. مرسی بابت مشاوره خوبتون. من همین الان زنگ زدم و یه خانمی خیلی خوب راهنمایی کردن

  1. سلام
   خانم نوروزپور، وقت بخیر
   خوشحالیم از میزان رضایت شما. ممنون از مشارکت شما

 5. سلام من حق طلاق دارم و میخوام جدا شم البته بدون اینکه در دادگاه حضور داشته باشم و با استفاده یک وکیل که نه در دادگاه و نه پزشک قانونی و تست بارداریو فلان ایا این ممکنه

 6. طلاق با داشتن حق طلاق خیلی بهتر از اینه که هی منت شوهرتو بکشی بیاد تو مراحل طلاق توافقی حاضر باشه. کاش من حق طلاق داشتم

 7. من حق طلاق دارم و میخوام از همسرم بصورت توافقی جدا بشم و البته بچه ای نداریم از نظر قانونی میشه اول درخواست مهریه کنم و بعد در خواست طلاق کنم؟
  با اینکه حق طلاق دارم میتونم در خواست طلاق توافقی کنم چون خواست خودشونم جدا شدن هست

  1. سلام، وقت بخیر.
   در حال حاضر امکان گرفتن طلاق با حق طلاق و وصول مهریه کمی سخت و بعید است. بهتر است ابتدا برای وصول مهریه خود اقدام نمایید و بعد از آن اقدام به طلاق با داشتن حق طلاق کنید.

 8. من برای خواهرم طلاق با داشتن حق طلاق رو اقدام کردیم. خیلی راحت بود واقعا. شوهر خواهرم ادم لجبازی بود. داشت اذیت می کرد. مرسی از تیم حرفه ای دادسو. واقعا دست مریزاد. واقعا ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر خانم فاضلی.
   خوشحالیم که از خدمات دادسو رضایت داشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ