با ما تماس بگیرید

طلاق در دوران عقد چگونه است؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

طلاق در دوران عقد

با توجه به آمار بسیار زیاد طلاق در دوران عقد لازم دانستیم که شرایط و دلایل مختلف آن را بررسی کنیم تا بتوانیم کمکتان کنیم که در این موقعیت بهترین تصمیم را بگیرید. مسائل مختلفی مثل استرداد هدایا در دوران نامزدی، اجرای شرط تنصیف دارایی و باطل کردن صیغه محرمیت بین زوجین در این دوران مطرح است که زوجین باید نسبت به این مسائل اطلاعات کافی داشته باشند تا منطقی و درست تصمیم بگیرند و در آینده بعد از طلاق متضرر نشوند.

فقط اولین نکته ای که باید بدانید این است که منظورمان از دوره عقد زمانی است که خانم و آقا صیغه عقد بینشان جاری شده ولی هنوز جشن ازدواج نگرفتند و با هم در یک خانه زندگی نمیکنند. از نظر قانون خانم و آقا بعد از ثبت عقد زن و شوهر تلقی می شوند.

طلاق در دوران عقد میتواند به تعداد آدم هایی که در این موقعیت هستند و قصد طلاق دارند دلایل مختلف داشته باشد. در این مقاله ما پرتکرارترین علت ها را بررسی میکنیم.

دلایل مختلف طلاق در دوره عقد

یکی از مهم ترین دلایل طلاق در عقد میتواند تغییر رفتار خانم یا آقا بعد از عقد باشد. یعنی تا قبل از آن در زمان خواستگاری و نامزدی خانم و آقا شخصیت واقعی خود را نشان ندادند و بعد از عقد تغییر رفتار دادند به طوری که باعث شوکه شدن فرد از شرایط پیش آمده و اقدامش به طلاق را میشود.

علت دیگر طلاق میتواند بلند پروازی یکی از طرفین باشد. یعنی قبل از عقد و در زمان آشنایی خانم و آقا بدون توجه به ایده آل ها و استاندارد هایشان و بدون فکر در رفتار های طرف مقابل تن به عقد میدهند و بعد از مدتی که متوجه می شوند که رفتار های طرف مقابل یا ظاهر ایشان را دوست ندارند و اقدام به جدایی میکنند.

دلایل خانوادگی

دلیل دیگر میتواند عقد در سن پایین باشد. این سبک از عقد معمولا در خانواده هایی که پایبند به سنت های قدیم استند بیشتر اتفاق میافتد که دختر یا پسر را قبل از رسیدن به بلوغ فکری عقد میکنند.

قبل از رسیدن به سن بلوغ فکری و جسمی فرد هنوز شناخت کاملی از خودش ندارد و وقتی به این سن رسید باید علاوه بر شناخت خود به شناخت فرد مقابلش که به اسم همسر در کنارش است نیز بپردازد.که در این مواقع فرد معمولا به این نتیجه میرسد که ویژگی های ظاهری یا رفتاری طرف مقابل را دوست ندارد و قبل از ازدواج طلاق میگیرد.

مدت زمان عقد طولانی از علت های دیگر طلاق در دوره عقد است که معمولا جنبه های اقتصادی مطرح میشود. یعنی به دلیل هزینهها سنگین امکان گرفتن مراسم عروسی و خرید لوازم خانه سختتر میشود و این پروسه زمانبر میشود که ممکن است خانم و آقا به دلیل طولانی شدن عقد و فشار های اقتصادی دچار بی انگیزگی و دلسردی میشوند و طلاق میگیرند.

مدارک لازم برای طلاق در دوران عقد

شناسنامه طرفین
کارت ملی
سند ازدواج
گواهی عدم امکان سازش بهزیستی (با دادسو نیازی به این گواهی نیست)

مدت زمان ثبت طلاق در دوران عقد

طلاق در هر نوعی که باشد و در هر زمانی که انجام شود، به زمان زیادی نیاز دارد. حتی اگر زوجین در دوران عقد تصمیم به طلاق بگیرند، بیش از شش ماه درگیر پروسه طلاق خواهند بود. در برخی موارد زوجین تنها چند روز بعد از گدشت از ثبت عقد متوجه تغییرات عمده ای در طرف مقابل می شوند و برای درست کردن این تصمیم اشتباه که فقط چند روز از آن گدشته باید ماه ها پیگیری کنند.

در صورتی که برای انجام و ثبت طلاق در دوران عقد عجله دارید و یا نمی خواهید خودتان در هیچ مرحله ای حاضر باشید، با همکاران ما در واحد مشاوره های رایگان تلفنی دادسو تماس بگیرید تا شمار ا به صورت کامل راهنمایی کنند.

انواع طلاق در دوران عقد

* طلاق از طرف خانم
* طلاق از طرف آقا
*طلاق توافقی

طلاق از طرف خانم در دوران عقد

طلاق در این دوره تفاوت چندانی با طلاق بعد از ازدواج ندارد. یعنی هم خانم میتواند اقدام به طلاق کند هم آقا و با توافق از یکدیگر جدا شوند.فقط در مسائل مالی ممکن است تفاوت داشته باشد. مثلا در اجرت المثل و میزان مهریه که در صورت دوشیزه بودن و نبودن خانم شرایط فرق میکند.

اگر طلاق از طرف خانم باشد و وکالت در طلاق نداشته باشد باید یکی از شروط دوازده گانه ی ضمن عقد علت اقدام به طلاقش باشد مثل اعتیاد همسر، داشتن شغلی که با آبروی خانم و تصمیم دادگاه منافات دارد، نپرداختن مهریه، داشتن بیماری صعب العلاج مرد، ازدواج مجدد بدون اجازه همسر و … در این صورت خانم اگر دوشیزه بود با مطالبه نصف مبلغ مهریه اش میتواند اقدام به طلاق کند.

اگر خانم وکالت در طلاق را در زمان عقد نگرفته باشد، میتواند همراه همسر خود به دفتر اسناد مراجعه کند و یک وکالت در طلاق تنظیم کنند.

یکی دیگر از دلایل طلاق از طرف خانم در دوره عقد میتواند عدم تهیه مسکن از جانب آقا باشد. یعنی در دوره عقد آقا باید برای بعد از مراسم ازدواج مسکنی مناسب تهیه کند که در صورت تهیه نکرد و بلاتکلیف گذاشتن خانم، ایشان می توانند برای طلاق اقدام کنند. در این صورت بنا به نظر دادگاه ممکن است طلاق صورت بگیرد.

مطالعه‌بیشتر: صفحه اختصاصی طلاق از طرف زن

طلاق در دوران عقد

نکات مهم در وکالت در طلاق

* فقط باید توجه داشته باشند که وکالت در طلاق باید حتما به صورت بلاعزل باشد تا آقا نتواند حق طلاق را پس بگیرد.
* حق توکیل به غیر داشته باشد تا در صورت عدم موافقت آقا برای حضور در مراحل طلاق به جای ایشان وکیل بگیرد.
* حق اسقاط در تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی داشته باشد تا بعد از صدور حکم طلاق توسط دادگاه خانم بتواند بلافاصله برای رفتن به دفتر طلاق و جاری شدن صیغه طلاق اقدام کند.

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

طلاق از طرف مرد هم فرقی با شرایط عادی ندارد. یعنی اگر آقا در خواست طلاق داد و خانم راضی نبود آقا میتواند با پرداخت نفقه و مهریه خانم را طلاق دهد و به هر دلیلی میتواند اینکار را بکند. فقط در صورت باکره بودن خانم مهریه نصف پرداخت میشود و اجرت المثل به ایشان تعلق نمیگیرد.

فقط حالتی وجود دارد که ممکن است خانم قبل از ازدواج با این آقا، قبلا با شخص دیگر ازدواج کرده باشد و طلاق گرفته باشد. منظور این است که خانم باکره نباشد. اگر هر دونفر خانم و آقا ادعای نزدیکی داشته باشند که مهریه نصف محسوب میشود ولی اگر آقا ادعا داشتند که رابطه نزدیکی بینشان صورت نگرفته و خانم ادعای دارند که نزدیکی بینشان صورت گرفته است دادگاه حرف خانم را مقدم میشمارد.

مطالعه‌بیشتر: مستثنیات دین در پرداخت مهریه

تنصیف دارایی در طلاق از طرف مرد در دوران عقد

قانونی وجود دارد به نام تنصیف اموال در زمان طلاق به این معنی که هر مالی که آقا بعد از جاری شدن صیغه عقد و ازدواج بدست میآورد به صورت نصف نصف بین خانم و آقا تقسیم میشود که این قانون شامل اموالی که آقا از قبل از عقد داشته، نمیشود. تنصیف اموال یا نصف کردن اموال در دوره عقد معمولا صورت نمی گیرد مگر اینکه بعد از عقد آقا صاحب مال شده باشد.

همچنین در مورد شرط تنصیف دارایی باید توجه داشت که اموالی که به صورت ارث به اشخاص رسیده باشد، شامل شرط تنصیف دارایی نمی شود و زوجین نمی توانند نسبت به آن ادعایی بکنند. همینطور شرط تنصیف دارایی باید در سند ازدواج و یا یک سند رسمی ثبت شده باشد تا زوجین بتوانند نسبت به ان ادعایی بکنند، در غیر این صورت امکان تنصیف دارایی وجود ندارد.

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی حتی در دوره عقد هم از راحتترین و سریع ترین راه های طلاق است. فقط باید خانم و آقا بر سر مسائل مربوط به طلاق مثل مهریه، نفقه و … به توافق کامل برسند.

تعیین و تکلیف مهریه در طلاق توافقی در دوران عقد به زوجین سپرده شده است. یعنی زوجین هر توافقی که روی مهریه داشته باشند، قانون به احترام می گذارد. به طور مثال زوجین می توانند توافق کنند که کل مهریه بخشیده شود، یا کل مهریه گرفته شود و یا بخشی از مهریه توسط آقا به خانم پرداخت شود و مابقی بخشیده شود. پس هر توافقی که زوجین رو بروی مهریه داشته باشند و به وکیل خود اعلام کنند، قابلیت اجرایی دارد.

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اقدام برای هر کدام از انواع طلاق با کارشناسان حقوقی متخصص ما در زمینه طلاق تماس بگیرید تا به صورت رایگان راهنمایی دریافت کنید. چون کوچک ترین اقدام اشتباه می تواند پروسه طلاق را طولانی کند.

مطالعه‌بیشتر: صفحه اختصاصی وکیل طلاق توافقی

وکیل برای طلاق در عقد

بعضی از دوستان به اشتباه فکر میکنند که چون کسانی که میخواهند در دوره عقد طلاق بگیرند درگیر هزینه های عروسی و خرید جهیزیه نشدند پس نیازی به داشتن وکیل نیست.

ولی بهتر است بدانید که مطالبات در دوره عقد برای هر دو طرف بسیار مهم و غیر قابل گذشت است. همینطور خانم و آقایی که قصد طلاق در دوره عقد دارند دچار احساسات میشوند و سعی میکنند با گرفتن جشن عروسی و اصطلاحا رفتن زیر یک سقف فرصت مجدد به طرف مقابل خود بدهند.

پس بهترین راه این است که در صورت بروز هرنوع مشکل غیر قابل گذشت در این دوره حتما با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید تا بصورت کامل و قانونی راهنمایی بشید.

توصیه آخر ما به شما این است که قبل از عقد هم حتما با وکیل در خصوص مسائل مختلف مثل مهریه و وکالت در طلاق و حق و حقوق های دیگر صحبت کنید تا بعدا در صورت بروز مشکل حق و حقوقتان ضایع نشود.

مطالعه‌بیشتر: صفحه ویژه طلاق ایرانیان خارج از کشور

استرداد هدایا در دوران نامزدی

پس دادن کادوها در دوره نامزدی و عقد شرایط خاص خودش را دارد. ولی منطقی است که بعد از جدا شدن دوطرف یا هدایا را پس بدهند یا پس ندهند که مشکلات بعدی پیش نیاید. معمولا هدیه هایی که در نامزدی رد و بدل میشوند طلا، سکه، ساعت و … هستند. در ادامه به چند مورد از شرایط استرداد هدایا در نامزدی میپردازیم.

۱- هدیه به حالت اول خود مانده باشد و به کس دیگر واگذار نشده باشد.
برای مثال اگر گردنبد طلا هدیه دادیم هنوز برای خود شخص باشد و نفروخته باشد یا اگر گردنبند را به چیز دیگر تغییر نداده باشد.

۲- هدیه هنوز وجود داشته باشد.
یعنی برای مثال اگر ماشین هدیه دادیم در اثر آتش سوزی یا دزدی از بین نرفته باشد.

فسخ صیغه محرمیت در دوران نامزدی

معمولا در خانواده های سنتی که دختر و پسر بدون شناخت قبلی تصمیم به ازدواج میگیرند مدتی را قبل از عقد دائم به صورت صیغه موقت برای شناخت بیشتر با یک دیگر رابطه دارند. صیغه موقت را خود دختر و پسر میتوانند بخوانند یا فردی که عاقل و بالغ باشد. همچنین در صیغه موقت، طلاق وجود ندارد و با تمام شدن مدت آن یا بخشیدن مهریه اعتبار آن تمام می‌شود.

ولی معمولا این پروسه تاثیر خوبی ندارد چرا که اگر به هر دلیلی خانم و آقا تصمیم به جدایی بگیرند با توجه به مهریه پایین هم از نظر جنبه های مالی مورد ضرر قرار می گیرند و هم از نظر احساسی ممکن است این نوع جدایی اذیتشان بکند.

16 دیدگاه :

  1. ما شرط تنصیف دارایی رو امضا کردیم. و در دوران عقد هستیم. الان که داریم جدا میشیم همسرم یه خونه به نامشه. که قبل از ازدواج ما به نامش بود. یعنی من نمی تونم نصف اونو بخوام؟

  2. سلام. ممنونم از مطالبی که میذارید. وقتی دلایل طلاق رو خوندم خیلی گریه م گرفت چون دقیقا نامزد من بعد عقد رفتارش عوض شد و واقعا اذیتم کرد. من گول نامزدم رو خوردم و الان در حال طلاق گرفتن هستیم.

    هنوز به خانواده م نگفتم. اجازه پدرم لازمه ؟ باید برای بخشیدن مهریه م پدرم اجازه بده؟

  3. ببخشید یه سوال دارم. الان ما تو دوران عقد بخوایم توافقی جدا بشیم. نفقه و اجرت المثل و مهریه بهم تعلق
    میگیره؟ از هر کی تو فامیل میپرسم میگن باید همه رو ببخشی.

    1. از منظر قانون آقا و خانم بعد از جاری شدن صیغه عقد زن و شوهر تلقی می شوند و در حال حاضر شما نیازی به ثبت طلاق ندارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *