طلاق در دوران عقد چگونه است؟

طلاق در دوران عقد
 • طلاق در دوران عقد

طلاق در دوران عقد

با توجه به آمار بسیار زیاد طلاق در دوران عقد لازم دانستیم که شرایط و دلایل مختلف آن را بررسی کنیم تا بتوانیم کمکتان کنیم که در این موقعیت بهترین تصمیم را بگیرید. مسائل مختلفی مثل استرداد هدایا در دوران نامزدی، اجرای شرط تنصیف دارایی و باطل کردن صیغه محرمیت بین زوجین در این دوران مطرح است که زوجین باید نسبت به این مسائل اطلاعات کافی داشته باشند تا منطقی و درست تصمیم بگیرند و در آینده بعد از طلاق متضرر نشوند.

فقط اولین نکته ای که باید بدانید این است که منظورمان از دوره عقد زمانی است که خانم و آقا صیغه عقد بینشان جاری شده ولی هنوز جشن ازدواج نگرفتند و با هم در یک خانه زندگی نمیکنند. از نظر قانون خانم و آقا بعد از ثبت عقد زن و شوهر تلقی می شوند.

در صورتی که مایل به گفتگو با مشاور طلاق در این موضوع هستید و یا نیاز به وکیل طلاق توافقی دارید می توانید از طریق تماس و واتس اپ با کارشناسان حقوقی دادسو رایگان صحبت کنید.

طلاق در دوران عقد میتواند به تعداد آدم هایی که در این موقعیت هستند و قصد طلاق دارند دلایل مختلف داشته باشد. در این مقاله ما پرتکرارترین علت ها را بررسی میکنیم.

 

دلایل مختلف طلاق در دوره عقد

یکی از مهم ترین دلایل طلاق در عقد می‌تواند تغییر رفتار خانم یا آقا بعد از عقد باشد. یعنی تا قبل از آن در زمان خواستگاری و نامزدی خانم و آقا شخصیت واقعی خود را نشان ندادند و بعد از عقد تغییر رفتار دادند به طوری که باعث شوکه شدن فرد از شرایط پیش آمده و اقدامش به طلاق را میشود.

علت دیگر طلاق میتواند بلند پروازی یکی از طرفین باشد. یعنی قبل از عقد و در زمان آشنایی خانم و آقا بدون توجه به ایده آل ها و استاندارد هایشان و بدون فکر در رفتار های طرف مقابل تن به عقد میدهند و بعد از مدتی که متوجه می شوند که رفتار های طرف مقابل یا ظاهر ایشان را دوست ندارند و اقدام به جدایی میکنند.

دلایل خانوادگی

دلیل دیگر می‌تواند عقد در سن پایین باشد. این سبک از عقد معمولا در خانواده هایی که پایبند به سنت های قدیم استند بیشتر اتفاق میافتد که دختر یا پسر را قبل از رسیدن به بلوغ فکری عقد میکنند.

قبل از رسیدن به سن بلوغ فکری و جسمی فرد هنوز شناخت کاملی از خودش ندارد و وقتی به این سن رسید باید علاوه بر شناخت خود به شناخت فرد مقابلش که به اسم همسر در کنارش است نیز بپردازد.که در این مواقع فرد معمولا به این نتیجه میرسد که ویژگی های ظاهری یا رفتاری طرف مقابل را دوست ندارد و قبل از ازدواج طلاق میگیرد.

مدت زمان عقد طولانی از علت های دیگر طلاق در دوره عقد است که معمولا جنبه های اقتصادی مطرح میشود. یعنی به دلیل هزینهها سنگین امکان گرفتن مراسم عروسی و خرید لوازم خانه سختتر میشود و این پروسه زمانبر میشود که ممکن است خانم و آقا به دلیل طولانی شدن عقد و فشار های اقتصادی دچار بی انگیزگی و دلسردی میشوند و طلاق میگیرند.

مطالعه‌بیشتر: طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

مدارک لازم برای طلاق در دوران عقد

شناسنامه طرفین
کارت ملی
سند ازدواج
گواهی عدم امکان سازش بهزیستی (با دادسو نیازی به این گواهی نیست)
برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

مدت زمان ثبت طلاق در دوران عقد

طلاق در هر نوعی که باشد و در هر زمانی که انجام شود، به زمان زیادی نیاز دارد. حتی اگر زوجین در دوران عقد تصمیم به طلاق بگیرند، بیش از شش ماه درگیر پروسه طلاق خواهند بود. در برخی موارد زوجین تنها چند روز بعد از گدشت از ثبت عقد متوجه تغییرات عمده ای در طرف مقابل می شوند و برای درست کردن این تصمیم اشتباه که فقط چند روز از آن گدشته باید ماه ها پیگیری کنند.

در صورتی که برای انجام و ثبت طلاق در دوران عقد عجله دارید و یا نمی خواهید خودتان در هیچ مرحله ای حاضر باشید، با همکاران ما در واحد مشاوره های رایگان تلفنی دادسو تماس بگیرید تا شمار ا به صورت کامل راهنمایی کنند.

مطالعه‌بیشتر: برای طلاق توافقی چه باید کرد

انواع طلاق در دوران عقد

* طلاق از طرف خانم
* طلاق از طرف آقا
*طلاق توافقی

طلاق از طرف خانم در دوران عقد

طلاق در این دوره تفاوت چندانی با طلاق بعد از ازدواج ندارد. یعنی هم خانم میتواند اقدام به طلاق کند هم آقا و با توافق از یکدیگر جدا شوند.فقط در مسائل مالی ممکن است تفاوت داشته باشد. مثلا در اجرت المثل و میزان مهریه که در صورت دوشیزه بودن و نبودن خانم شرایط فرق میکند.

اگر طلاق از طرف خانم باشد و وکالت در طلاق نداشته باشد باید یکی از شروط دوازده گانه ی ضمن عقد علت اقدام به طلاقش باشد مثل اعتیاد همسر، داشتن شغلی که با آبروی خانم و تصمیم دادگاه منافات دارد، نپرداختن مهریه، داشتن بیماری صعب العلاج مرد، ازدواج مجدد بدون اجازه همسر و … در این صورت خانم اگر دوشیزه بود با مطالبه نصف مبلغ مهریه اش میتواند اقدام به طلاق کند.

اگر خانم وکالت در طلاق را در زمان عقد نگرفته باشد، میتواند همراه همسر خود به دفتر اسناد مراجعه کند و یک وکالت در طلاق تنظیم کنند.

یکی دیگر از دلایل طلاق از طرف خانم در دوره عقد میتواند عدم تهیه مسکن از جانب آقا باشد. یعنی در دوره عقد آقا باید برای بعد از مراسم ازدواج مسکنی مناسب تهیه کند که در صورت تهیه نکرد و بلاتکلیف گذاشتن خانم، ایشان می توانند برای طلاق اقدام کنند. در این صورت بنا به نظر دادگاه ممکن است طلاق صورت بگیرد.

مطالعه‌بیشتر: صفحه اختصاصی طلاق از طرف زن

طلاق در دوران عقد

نکات مهم در وکالت در طلاق

* فقط باید توجه داشته باشند که وکالت در طلاق باید حتما به صورت بلاعزل باشد تا آقا نتواند حق طلاق را پس بگیرد.

* حق توکیل به غیر داشته باشد تا در صورت عدم موافقت آقا برای حضور در مراحل طلاق به جای ایشان وکیل بگیرد.

* حق اسقاط در تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی داشته باشد تا بعد از صدور حکم طلاق توسط دادگاه خانم بتواند بلافاصله برای رفتن به دفتر طلاق و جاری شدن صیغه طلاق اقدام کند.
حذف نام همسر از شناسنامه بیشتر بخوانید: حذف نام همسر از شناسنامه

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

طلاق از طرف مرد هم فرقی با شرایط عادی ندارد. یعنی اگر آقا در خواست طلاق داد و خانم راضی نبود آقا میتواند با پرداخت نفقه و مهریه خانم را طلاق دهد و به هر دلیلی میتواند اینکار را بکند. فقط در صورت باکره بودن خانم مهریه نصف پرداخت میشود و اجرت المثل به ایشان تعلق نمیگیرد.

فقط حالتی وجود دارد که ممکن است خانم قبل از ازدواج با این آقا، قبلا با شخص دیگر ازدواج کرده باشد و طلاق گرفته باشد. منظور این است که خانم باکره نباشد. اگر هر دونفر خانم و آقا ادعای نزدیکی داشته باشند که مهریه نصف محسوب میشود ولی اگر آقا ادعا داشتند که رابطه نزدیکی بینشان صورت نگرفته و خانم ادعای دارند که نزدیکی بینشان صورت گرفته است دادگاه حرف خانم را مقدم میشمارد.

مطالعه‌بیشتر: مستثنیات دین در پرداخت مهریه

تنصیف دارایی در طلاق از طرف مرد در دوران عقد

قانونی وجود دارد به نام تنصیف اموال در زمان طلاق به این معنی که هر مالی که آقا بعد از جاری شدن صیغه عقد و ازدواج بدست میآورد به صورت نصف نصف بین خانم و آقا تقسیم میشود که این قانون شامل اموالی که آقا از قبل از عقد داشته، نمیشود. تنصیف اموال یا نصف کردن اموال در دوره عقد معمولا صورت نمی گیرد مگر اینکه بعد از عقد آقا صاحب مال شده باشد.

همچنین در مورد شرط تنصیف دارایی باید توجه داشت که اموالی که به صورت ارث به اشخاص رسیده باشد، شامل شرط تنصیف دارایی نمی شود و زوجین نمی توانند نسبت به آن ادعایی بکنند. همینطور شرط تنصیف دارایی باید در سند ازدواج و یا یک سند رسمی ثبت شده باشد تا زوجین بتوانند نسبت به ان ادعایی بکنند، در غیر این صورت امکان تنصیف دارایی وجود ندارد.

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی حتی در دوره عقد هم از راحتترین و سریع ترین راه های طلاق است. فقط باید خانم و آقا بر سر مسائل مربوط به طلاق مثل مهریه، نفقه و … به توافق کامل برسند.

تعیین و تکلیف مهریه در طلاق توافقی در دوران عقد به زوجین سپرده شده است. یعنی زوجین هر توافقی که روی مهریه داشته باشند، قانون به احترام می گذارد. به طور مثال زوجین می توانند توافق کنند که کل مهریه بخشیده شود، یا کل مهریه گرفته شود و یا بخشی از مهریه توسط آقا به خانم پرداخت شود و مابقی بخشیده شود. پس هر توافقی که زوجین رو بروی مهریه داشته باشند و به وکیل خود اعلام کنند، قابلیت اجرایی دارد.

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اقدام برای هر کدام از انواع طلاق با کارشناسان حقوقی متخصص ما در زمینه طلاق تماس بگیرید تا به صورت رایگان راهنمایی دریافت کنید. چون کوچک ترین اقدام اشتباه می تواند پروسه طلاق را طولانی کند.

مطالعه‌بیشتر: صفحه اختصاصی وکیل طلاق توافقی

وکیل برای طلاق در عقد

بعضی از دوستان به اشتباه فکر میکنند که چون کسانی که میخواهند در دوره عقد طلاق بگیرند درگیر هزینه های عروسی و خرید جهیزیه نشدند پس نیازی به داشتن وکیل نیست.

ولی بهتر است بدانید که مطالبات در دوره عقد برای هر دو طرف بسیار مهم و غیر قابل گذشت است. همینطور خانم و آقایی که قصد طلاق در دوره عقد دارند دچار احساسات میشوند و سعی میکنند با گرفتن جشن عروسی و اصطلاحا رفتن زیر یک سقف فرصت مجدد به طرف مقابل خود بدهند.

پس بهترین راه این است که در صورت بروز هرنوع مشکل غیر قابل گذشت در این دوره حتما با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید تا بصورت کامل و قانونی راهنمایی بشید.

توصیه آخر ما به شما این است که قبل از عقد هم حتما با وکیل در خصوص مسائل مختلف مثل مهریه و وکالت در طلاق و حق و حقوق های دیگر صحبت کنید تا بعدا در صورت بروز مشکل حق و حقوقتان ضایع نشود.

مطالعه‌بیشتر: صفحه ویژه طلاق ایرانیان خارج از کشور

استرداد هدایا در دوران نامزدی

پس دادن کادوها در دوره نامزدی و عقد شرایط خاص خودش را دارد. ولی منطقی است که بعد از جدا شدن دوطرف یا هدایا را پس بدهند یا پس ندهند که مشکلات بعدی پیش نیاید. معمولا هدیه هایی که در نامزدی رد و بدل میشوند طلا، سکه، ساعت و … هستند. در ادامه به چند مورد از شرایط استرداد هدایا در نامزدی میپردازیم.

۱- هدیه به حالت اول خود مانده باشد و به کس دیگر واگذار نشده باشد.
برای مثال اگر گردنبد طلا هدیه دادیم هنوز برای خود شخص باشد و نفروخته باشد یا اگر گردنبند را به چیز دیگر تغییر نداده باشد.

۲- هدیه هنوز وجود داشته باشد.
یعنی برای مثال اگر ماشین هدیه دادیم در اثر آتش سوزی یا دزدی از بین نرفته باشد.

فسخ صیغه محرمیت در دوران نامزدی

معمولا در خانواده های سنتی که دختر و پسر بدون شناخت قبلی تصمیم به ازدواج میگیرند مدتی را قبل از عقد دائم به صورت صیغه موقت برای شناخت بیشتر با یک دیگر رابطه دارند. صیغه موقت را خود دختر و پسر میتوانند بخوانند یا فردی که عاقل و بالغ باشد. همچنین در صیغه موقت، طلاق وجود ندارد و با تمام شدن مدت آن یا بخشیدن مهریه اعتبار آن تمام می‌شود.

ولی معمولا این پروسه تاثیر خوبی ندارد چرا که اگر به هر دلیلی خانم و آقا تصمیم به جدایی بگیرند با توجه به مهریه پایین هم از نظر جنبه های مالی مورد ضرر قرار می گیرند و هم از نظر احساسی ممکن است این نوع جدایی اذیتشان بکند.

مطالعه‌بیشتر: حق حبس زوجه چیست؟

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

49 دیدگاه:

 1. ما شرط تنصیف دارایی رو امضا کردیم. و در دوران عقد هستیم. الان که داریم جدا میشیم همسرم یه خونه به نامشه. که قبل از ازدواج ما به نامش بود. یعنی من نمی تونم نصف اونو بخوام؟

  1. خیر. این دارایی قبل از ازدواج ثبت شده و شامل شرط تنصیف دارایی نمی شود

 2. ما عقد کردیم ولی سر خونه زندگی نرفتیم هنوز. برای ثبت طلاق باید روال زن و شوهر ها رو طی کنیم؟

  1. بله. از لحاظ قانونی بعد از جاری شدن صیغه ازدواج آقا و خانم زن و شوهر تلقی می شوند

 3. سلام. ممنونم از مطالبی که میذارید. وقتی دلایل طلاق رو خوندم خیلی گریه م گرفت چون دقیقا نامزد من بعد عقد رفتارش عوض شد و واقعا اذیتم کرد. من گول نامزدم رو خوردم و الان در حال طلاق گرفتن هستیم.

  هنوز به خانواده م نگفتم. اجازه پدرم لازمه ؟ باید برای بخشیدن مهریه م پدرم اجازه بده؟

  1. سلام خسته نباشید
   برای حذف نام همسر در صورتی که در دوران عقد طلاق صورت گرفته باشد،نیازمند چه پروسه ایست؟!

 4. ببخشید یه سوال دارم. الان ما تو دوران عقد بخوایم توافقی جدا بشیم. نفقه و اجرت المثل و مهریه بهم تعلق
  میگیره؟ از هر کی تو فامیل میپرسم میگن باید همه رو ببخشی.

  1. در دوران عقد مهریه و نفقه به شما تعلق میگیره. و هر توافقی که با همسرتون بکنید قابل اجرا هستش

 5. ما ۶ ساله عقدیم. رابطه هم نداشتیم اصلا با هم و من دوشیزه هستم. بعد طلاق میشه اسم همسرم از شناسنامه پاک بشه؟

  1. بله. می توانید به علت دوشیزه بودن اسم همسرتان را از شناسنامه پاک کنید

   1. سلام زیباتون.
    ما در دوران نامزدی هسیم و خانومم اخلاقش کلا عوض شده خودسر هرجا میره همیشه هم گوشی دستشه دلیل کارشم میپرسم جواب سر بالا میدع بهم
    ایا من اگه بخوام طلاق بدم کل مهریه رو باید بدم شرایط پرداختش چجوریه ممنون میشم راهنمایم کنید نباشید ممنون از مطالب

 6. طلاق در دوران عقد از تاریخ جاری شدن عقد محاسبه میشه؟ ما هنوز عقد نکردیم و نامزدیم نیازی به طلاق داریم؟

  1. از منظر قانون آقا و خانم بعد از جاری شدن صیغه عقد زن و شوهر تلقی می شوند و در حال حاضر شما نیازی به ثبت طلاق ندارید

 7. منو وهمسرم میخوایم جداشیم. مهم مهریه و هم نفقه و هم اجرت المثل بهشون تعلق میگیره؟

  1. بله. در صورتی که زندگی مشترک نداشته باشید اجرت المثل تعلق نمی گیرد

 8. سلام از تمامی مطالبی که قرار دادید ممنونیم برای اینکه ثابت کنیم زوج معتاد هست و در کمپ ترک اعتیاد بستری شده هست میتوان درخواست استعلام کرد که زوج در زمان نامزدی مصرف مواد مخدر داشته و در کمپ برای ترک برده شده ؟؟ آیا میشه این در خواست رو در دادگاه کرد ؟؟

  1. سلام
   ممنون از لطف شما
   برای اثبات اعتیاد باید از محصر دادگاه درخواست آزمایش پزشک قانونی بکنید

  1. سلام
   بله. از زمانی که صیغه عقد بین زوجین جاری میشه دوران عقد شروع میشه

   1. سلام . ممنونم بابت مطالبتون. من میخوام از خانومم جدا بشم و در دوران عقد هستیم . یک دانگ از ملک پدری ب من ارث رسیده ک قبل از عقد سندیت نداشت ولی بعد از عقد سندش صادر شد. الان تنصیف اموال تعلق میگیره یا ن؟؟؟

  1. سلام
   خیر. برای اینکه طلاق در دوران عقد به صورت طلاق توافقی انجام بشه، باید هر دو نفر موافق طلاق باشند

  1. سلام.
   بله
   از زمان جاری شدن صیغه عقد، آقا و خانم از لحاظ قانونی زن و شوهر محسوب می شوند

 9. سلام . ممنونم بابت مطالبتون. من میخوام از خانومم جدا بشم و در دوران عقد هستیم . یک دانگ از ملک پدری ب من ارث رسیده ک قبل از عقد سندیت نداشت ولی بعد از عقد سندش صادر شد. الان تنصیف اموال تعلق میگیره یا ن؟؟؟

  1. سلام
   ملاک تنصیف دارایی زمان صدور سند تک برگ است. ولی در دادگاه اعلام کنید که این ملک دارایی شما به عنوان ارث بوده است

 10. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما:

  یکی از شرط های ازدواج من که تو سند ازدواج ذکر شده اینه که بابام یه تیکه زمین به اسم من کرده.

  حالا من این تیکه زمین دوباره به بابام برگردوندم حالا خانم من میتونه ادعا بکنه و نصف زمین از من بگیره چون زمین دیگه به اسم من نیس و من بعد عقد زمین به بابام برگردوندم

  ممنون میشم برا توضیح بدین

  1. سلام. وقت بخیر
   سوالتون متاسفانه گویا نبود. ولی اموالی را که قبل از عقد کسب کرده اید شامل شرط تنصیف دارایی نمی شود

 11. سلام خسته نباشید
  ببخشید ما یک ساله نامزد هستیم من الان میخوام طلاق بدم اگه طلا و گوشی و… رو بخوام و اونا بگن چیزی ندادی چجوری میشه ثابت کرد؟

  1. سلام
   می توانید با ارائه فاکتور از دادگاه درخواست استرداد هدایا را داشته باشید

 12. سلام
  من در دوران عقد هستم و دوشیزه. یه مطلبی خونده بودم درمورد کراهت زوجه از زوج، دلیل قانع کننده ای برای درخواست طلاق هست؟ و اینکه جریان هدایا مثل گوشی چی میشه؟

  1. سلام
   وقت بخیر.
   خیر دلیل قانع کننده ای نیست. هدایایی مثل گوشی با ارائه فاکتور رسمی قابل برگشت هستش.

 13. سلام مدت زمان طلاق توافقی چقدر است فقط عقد کردیم و هیچ رابطه ای باهم نداشتیم مشاوره رفتیم تو کلینیک خصوصی بعد گفتن نامه میزنیم برای بهزیستی چقدر طول میکشه

  1. سلام.
   مدت زمان طلاق توافقی و مشاوره های بهزیستی بنا بر شهرستان محل زندگی زوجین متفاوت است. در صورتی که وکلای دادسو مسئول انجام پرونده طلاق توافقی شما باشند، در کوتاه ترین زمان این کار انجام خواهد شد.

 14. سلام وقت بخیر
  اگر دختری باکره باشد با ۳۱۴ تا سکه
  و زوج بخواهد طلاق بدهد
  مهریه به چه صورت پرداخت می‌گردد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام
   مهریه خانم در صورتی که دوشیزه باشند، به صورت نصف تعلق می گیرد.
   در مثال شما ۱۵۷ سکه به عنوان مهریه به خانم تعلق می گیرد و آگر آقا مایل به طلاق باشند باید وضعیت ۱۵۷ سکه را تعیین و تکلیف کنند.

 15. سلام اگر با اجبار خانواده عقد کرده باشم و دوشیزه باشم دلیل کافی برای طلاق گرفتن هست؟

 16. سلام ببخشید من و شوهرم یکسال عقدیم ولی بخاطر مشکلاتی میخاییم جدا شیم. دوشیزه نیستم. و نمیخوام از این موضوع داخل دادگاه هم کسی خبر دار بشه. امکان داره؟

 17. سلام من ۴ساله عقد کردم الان میخام طلاق بگیرم . شک دارم به باکره بودن چیکار کنم ؟ جلو همه آبروم می‌ره مشخص میشه اونجا ؟؟؟ همسرم در حق من خیانت کرده
  من برم درخواست طلاق بدم یا اون بره؟

 18. سلام وقت بخیر و خسته نباشین خدمت شما و گروه خوبتون… من در دوران عقد هستم و همسرم ادعای طلاق کرده بدون رضایت من… ایشون در همین دوران عقد گوشی من رو شکوند و در عوضش یه گوشی جدید گرفت آیا ایشون میتونن با ارائه فاکتور گوشی رو از من بگیرن؟

 19. سلام خسته نباشید

  برای حذف نام همسر در صورتی که در دوران عقد طلاق صورت گرفته باشد،نیازمند چه پروسه ایست؟!

  1. برای حذف نام همسر از شناسنامه خانم باید دوشیزه باشند. بعد از ثبت طلاق می توانید با آژمایش تست دوشیزگی درخواست تعویض شناسنامه بدهید.
   در غیر این صورت بعد از ازدواج مجدد هر کدام از طرفین، بعداز ثبت ازدواج دوم، ازدواج اول و طلاق از شناسنامه پاک می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ