شرایط و مراحل طلاق به خاطر بچه دار نشدن زن

در صورتی که زن و مرد پس از ازدواج تمام تلاش خودشان را کرده باشند و به خاطر نازایی زوجه موفق نشوند که فرزندی را به زندگی خودشان اضافه کنند، مرد می‌تواند درخواست طلاق یک طرفه را مطرح کند.

در این مطلب شرایط طلاق به علت بچه دار نشدن زن نشدن را بررسی کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره طلاق به دلیل نازا بودن زن نیاز دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و یا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

شرایط طلاق به علت بچه دار نشدن زوجه

طبق ماده ۱۱۳۳ مدنی حق طلاق در ایران با مرد است و زوج می‌تواند با رعایت تشریفات و رعایت مراحل طلاق از طرف مرد از همسرش جدا شود؛ بنابراین با توجه به اینکه نیازی به ارائه دلیل توسط مرد برای جدایی وجود ندارد، بچه دار شدن یا نشدن زوجه نمی‌تواند مانع از طلاق از سمت زوج شود.

همچنین با توجه به اینکه بچه دار نشدن زن یا نازا بودن او جزء موارد فسخ نکاح محسوب نمی‌شود، مرد باید کلیه حق و حقوق مالی زن را بپردازد و سپس از همسرش جدا شود.

 مراحل طلاق به دلیل نازایی زن

مراحل طلاق از طرف مرد در شرایطی که زن نازا باشد یا نباشد یکسان است. در واقع برای جدایی یک طرفه مرد مراحل ثابتی وجود دارد که زوج باید برای طلاق آن‌ها را طی کند. در ادامه این مراحل را جهت شناخت بهتر ارائه کرده‌ایم.

  • ثبت‌نام در سامانه تصمیم و انتخاب بخش طلاق از طرف مرد
  • شرکت در جلسات مشاوره قبل از طلاق
  • دریافت گواهی عدم امکان سازش
  • تنظیم درخواست طلاق به کمک وکیل طلاق
  • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی جهت ثبت درخواست طلاق از طرف مرد
  • پرداخت تمام حق و حقوق مالی زوجه یا تعیین تکلیف آن‌ها
  • دریافت گواهی عدم بارداری توسط زن
  • مراجعه به محضر جهت جاری کردن صیغه طلاق در مدت سه ماه پس از صدور گواهی عدم ساز

مهریه زنی که بچه دار نمی‌ شود

مهریه حق زن است و مرد نمی‌تواند پس از نکاح از پرداخت این حقوق مالی به زن اجتناب کند. مگر اینکه شرایط فسخ نکاح مطرح شده باشد و زوج بتواند عقد را باطل کند. با توجه به اینکه نازایی جزء موارد فسخ نکاح نیست، طلاق دادن زن بدون مهریه برای طلاق یک طرفه مرد امکان‌پذیر نخواهد بود.

همچنین، در صورتی که زن ناشزه باشد، تمکین نکرده باشد و…، هیچ تفاوتی در شرایط پرداخت مهریه رخ نمی‌دهد. بلکه تنها ممکن است که تغییراتی در شرایط پرداخت نفقه، اجرت‌المثل و نحله زوجه طبق رأی دادگاه رخ دهد.

سوالات متداول

آیا طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه امکان‌پذیر است؟

تنها در صورت باطل شدن عقد یا فسخ نکاح مهریه به زوجه تعلق نمی‌گیرد. در غیر این صورت باید مهریه زن به طور کامل پرداخت شود.

آیا مرد می‌تواند همسرش را به دلیل نازایی طلاق دهد؟

حق طلاق در کشور ما با مرد است و زوج برای جدایی از همسرش نیازی به ارائه دلیل ندارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.9/5 - (9 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

یک پاسخ

  1. سلام آیا زنی که مشکل نازایی داره میتونه یه طرفه طلاق بگیره اگر مرد طلاقش نده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *