عده زن یائسه

در طول مدتی که برای عده تعیین شده زن نمی‌تواند با فرد دیگری وارد رابطه زناشویی شود؛ و با وجود طلاق هنوز به عنوان همسر مرد شناخته می‌شود. با وجود این شرایط، در طلاق رجعی مرد می‌تواند در مدت عده به همسرش رجوع کرده و دوباره زندگی مشترک را با زوجه شروع کند.

اما عده طلاق زن یائسه چگونه است؟ آیا زن یائسه لازم است که به اندازه سایر زنان عده نگه دارد یا خیر؟ در این مطلب دادسو می‌توانید جواب سوالاتتان را در این باره پیدا کنید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر درباره انواع عده مانند عده در طلاق زن ناشزه داشته باشید، از طریق واتساپ می‌توانید با مشاورین دادسو ارتباط برقرار کنید.

طلاق زن یائسه

همیشه زوجین در ابتدای شروع زندگی مشترک دچار مشکل نمی‌شوند؛ و گاهی مواقع ممکن است زن پس از دوران یائسگی به خاطر اختلافات شدید با همسرش یا خیانت او و… برای طلاق و جدایی اقدام کند.

 در طلاق توافقی و طلاق رجعی مدت زمانی که زن باید عده نگه دارد برابر با سه طهر یا سه ماه در نظر گرفته شده است؛ اما طلاق زن یائسه و طلاق زن باکره جزء طلاق‌های بائن محسوب می‌شود؛ و امکان رجوع مرد پس از جدایی در آن‌ها وجود ندارد؛ بنابراین مدت عده طلاق زن یائسه نیز باید طبق قوانینی که برای طلاق بائن در نظر گرفته شده محاسبه شود.

عده طلاق زن یائسه

عده زن یائسه در عقد دائم و موقت یکسان است. در واقع اگر زوجه با وجود یائسگی با همسرش به طور دائم یا موقت ازدواج کرده باشد، قوانینی که برای نگه داشتن عده برای او در نظر گرفته شده تفاوتی با هم ندارد.

طبق قانون مدنی، عده جهت پیشگیری از اختلاط نسل در نظر گرفته شده و اگر زن جوان عادت ماهانه را تجربه می‌کند، موظف است تا سه طهر عده نگه دارد تا وضعیت بارداری او مشخص شود. همچنین در صورت بارداری زن، مدت عده تا پایان وضع حمل او در نظر گرفته می‌شود.

اما زن یائسه دوران بارداری را تجربه نمی‌کند؛ و نگرانی از بابت اختلاط نسل بعد از جدایی و ازدواج مجدد او وجود ندارد؛ بنابراین عده طلاق زن یائسه مدت مشخصی ندارد؛ و زوجه می‌تواند پس از جدایی از همسرش بلافاصله با فرد دیگری ازدواج کند.

مدت عده وفات شوهر برای زن یائسه

اگر زن یائسه همسرش را از دست داده باشد، مسئله عده نگه داشتن برای او با عده طلاق زن یائسه متفاوت است. در این حالت زوجه باکره، یائسه یا … باید به احترام همسرش عده وفات را نگه دارد؛ و در طول این مدت نمی‌تواند با مرد دیگری وارد زندگی مشترک شود.

اگر زن در عقد دائم یا موقت با همسرش باشد، باید پس از فوت او به مدت 4 ماه و 10 روز عده نگه دارد. این عده برای تمام زوجه‌ها در نظر گرفته شده و حتی زن در صورت یائسه بودن نیز به خاطر احترام به همسر قبلی خودش باید این مدت را صبر کند؛ سپس برای ازدواج برای فرد دیگری اقدام کند.

جمع بندی

اگر احترام بین زوجین از بین برود یا اختلافاتی که بین آن‌ها وجود دارد شدت پیدا کند، زن و مرد می‌توانند طبق قانون برای جدایی و طلاق اقدام کنند. برای طلاق باید مرد حقوق زن را بپردازد و تکلیف حضانت فرزندان زیر 18 سال مشخص شود.

همچنین زوجه باید با توجه به اینکه یائسه است یا عادت ماهانه را تجربه می‌کند، ظرف مدتی که در قانون تعیین شده عده نگه دارد. طبق قانون، عده برای زن باکره و یائسه واجب نیست و این افراد می‌توانند بعد از جدایی مجدداً وارد زندگی مشترک شوند.

سوالات متداول

آیا زن یائسه بعد از طلاق عده دارد؟

زن یائسه پس از طلاق و جدایی نیاز به نگه داشتن عده ندارد.

آیا زن یائسه در عقد موقت باید عده نگه دارد؟

زن یائسه در عقد دائم یا موقت نیاز به نگه داشتن عده ندارد و پس از طلاق یا تمام شدن مدت نکاح می‌تواند مجدداً ازدواج کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.2/5 - (24 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *