خانه / ملکی / وکیل شهرداری

وکیل شهرداری

وکیل شهرداری

وکیل شهرداری با حداقل مدرک کارشناسی حقوق، داشتن پرونده وکالت و به واسطه داشتن قرارداد وکالت از سوی موکل، می‌تواند امور پرونده مرتبط با شهرداری را انجام دهد که در حدود اختیار وکالت اوست. در این مطلب قصد داریم شما را با معنای این وکیل، مزایای حضور او و دلایل نیاز شهروندان به وکیل مجرب شهرداری، آشنا کنیم.

در صورتی که در این زمینه نیاز به کمک دارید می‌توانید از کمک‌های تخصصی وکیلان مجرب و متخصص مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید. لازم به پکر است امکان ارتباط با کارشناسان این مؤسسه به صورت تلفنی و واتساپی هم وجود دارد.

وکیل شهرداری چه کسی است؟

هنگامی که صحبت از وکیل شهرداری می‌شود، منظورمان فردی است که مدرک کارشناسی حقوق دارد. او در سال‌های قبل در آزمون وکالت پذیرفته شده و دوره‌های کارآموزی را گذرانده است. در ضمن او پروانه وکالت دارد و می‌تواند به نیابت از موکلین خود در محاکم طرح دعوا، پیگیری و دفاع کند.

وکلای شهرداری در دو گروه قرار می‌گیرند. دسته اول وکلایی هستند که بعد از انعقاد قرارداد، وکالت شهرداری را بر عهده دارند. آنها امور حقوقی مختلف شهرداری را در محاکم دادگستری پیگیری می‌کنند. در صورت دریافت اطلاعات شکایت از شهرداری، به پیگیری و دفاع از این نهاد می‌پردازند. در ضمن، اگر شهرداری شاکی پرونده باشد، برای به دست آوردن حقوق این سازمان پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند.

گروه دیگر وکلای شهرداری، آنهایی هستند که بعد از قرارداد بستن با موکلین خود، پیگیر دعاوی کیفری و حقوقی این افراد در ارتباط با شهرداری خواهند بود. این افراد دانش و تجربه لازم را دارند و با توجه به قرارداد وکالت، حق الوکاله خود را دریافت می‌کنند.

وکیل شهرداری چه کسی است

بهترین وکیل شهرداری در تهران

دعاوی شهرداری در حوزه‌های مختلفی هستند و اجرای آنها در کمیسیون‌های مختلف مانند کمیسیون 77 یا کمیسیون 100 انجام می‌شوند. به همین دلیل وکیل شهرداری باید دانش لازم را درباره موضوعات متنوع مربوط به شهرداری مانند اراضی یا ساختمان سازی داشته باشد. این فرد باید در انجام کارهای خود صادق و مورد اعتماد باشد.

وکیل شهرداری باید تلاش کند که فرآیند پیشرفت پرونده آسان شود و کار با سرعت بیشتری پیش رود. آنچه اهمیت زیادی دارد، تجربه و دانش وکیل شهرداری است که وکلای مؤسسه حقوقی دادسو در تهران، توانسته‌ اند پرونده‌های شهرداری را در بهترین حالت و با دقت و سرعت بالا هدایت کنند.

شما می‌توانید با مشاهده سابت و همچنین کمک گرفتن از این کارشناسان به صورت تلفنی و واتساپی از خدمات حقوقی وکلای مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شده یا انجام فرآیند را بعد از آماده کردن وکالتنامه به این وکلا بسپارید.

مزایای استفاده از وکیل شهرداری

استفاده از راهنمایی‌های وکیل شهرداری یا سپردن پیگیری دعاوی به او با مزایای متنوعی همراه است. در واقع وکلای شهرداری دانش لازم را درباره امور مختلف مرتبط با شهرداری دارند. درباره انواع کمیسیون‌ها و مفاد قوانین مرتبط با آنها تسلط کافی دارند. همین باعث می‌شود که سریع ترین مسیر را برای پیگیری پرونده‌های مربوط به شهرداری پیش گیرند.

افرادی هم که برای شکایات خود علیه شهرداری از وکیل مجرب و کاربلد شهرداری کمک می‌گیرند و کار را به او می‌سپارند، با احتمال بیشتری موفق خواهند شد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

دعاوی مهم و شکایات علیه شهرداری ها

دعاوی مختلفی علیه شهرداری‌ها وجود دارند که می‌توان آنها را در چهار دسته اصلی تقسیم کرد.

دعاوی مهم و شکایات علیه شهرداری ها

1- دعاوی ملکی شهرداری در دیوان عدالت اداری

گروهی از شکایات ملکی علیه شهرداری تنظیم می‌شوند که در دیوان عدالت اداری به عنوان عالی ترین مرجع قضایی اداری بررسی خواهند شد.

برای مثال می‌توان به دعاوی کمیسیون‌های شهرداری، شکایت از شهرداری برای باطل کردن اقدامات و تصمیمات ملکی، اعتراض به مصوبات مختلف نهادهای مرتبط با شهرداری و دعاوی مرتبط با احراز رخ دادن تخلف شهرداری اشاره کرد. در این مسیر وکیل دیوان عدالت اداری در پیش بردن پرونده موکلین خود نقش مهمی ایفا می‌کند

2- دعاوی ملکی شهرداری در دادگاه عمومی حقوقی

دعاوی مختلفی در این گروه قرار می‌گیرند. از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دعوای رفع ممانعت از حق
 • دعوای رفع تصرف عدوانی
 • دعوای الزام به تکمیل و تحویل اعیانی
 • الزام به تحویل مبیع
 • الزام به اخذ صورت جلسه تفکیکی
 • الزام به تنظیم سند رسمی ملک
 • دعوای مطالبه بهای ملک

3- شکایات کیفری علیه شهرداری

شکایت‌های مختلفی هستند که در گروه کیفری قرار می‌گیرند. از این دسته شکایات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دعوای رفع تصرف عدوانی
 • دعوای ورود به عنف، توهین و همچنین ضرب و جرح
 • دعوای رفع مزاحمت از حق
 • دعوی تخریب و اتلاف
 • دعوای رفع ممانعت از حق

4- شکایات پیمانکاران از شهرداری

گروهی از افرادی که ممکن است از شهرداری شکایت کنند و وکیل شهرداری پیگیری امور آنها باشد، پیمانکاران هستند. کمیسیون 38 مسئولیت بررسی این شکایات را بر عهده دارد. در غیر این صورت بر اساس ماده ۱۵۹ قانون اساسی و ماده 10 قانون آیین دادرسی مدنی، دادگاه عمومی مسئولیت بررسی این شکایات را بر عهده خواهند گرفت.

انواع دعاوی مربوط به شهرداری

دعاوی مرتبط با امور شهرداری در چند دسته قرار می‌گیرند. این دعاوی شامل:

انواع دعاوی مربوط به شهرداری

دعاوی ساختمانی

تخلفات مربوط به کمیسیون ماده 100، تخلفات مرتبط با ساخت، الزام به صدور پروانه ساخت و تخلفات نوع کاربری ملک در این دسته قرار دارند.

دعاوی کیفری

دعاوی مربوط به تخریب ساختمان، ممانعت از مشغول شدن به تجارت و ضرب و شتم توسط مأمورین نمونه‌هایی از دعاوی کیفری هستند.

دعاوی عوارض

دعاوی مربوط به کمیسیون ماده 77، دعاوی مرتبط با اصناف مختلف، دعاوی مرتبط با عوارض ساخت و ساز و همچنین دعاوی عوارض تبلیغات و تابلو چند نمونه از دعاوی مرتبط با عوارض هستند.

دعاوی قراردادی

گروهی از دعاوی هستند که به دلیل بی توجهی به مفاد قراردادها صورت می‌گیرند. برای مثال می‌توانیم دعاوی قراردادی بین کارمندان شهرداری و یا شهرداری و مردم، درخواست و مطالبات پیمانکاران و همچنین مناقصات و مزایده‌های مربوط به شهرداری را ذکر کنیم.

دعاوی تصرف

گروهی دیگر از دعاوی مانند مطالبه ارزش و بهای ملک، رفع تصرف عدوانی و رفع ممانعت در گروه دعاوی تصرف هستند.

نکته مهم:

«طبق ماده 38 قانون اصلاح و تسری آیین نامه معاملات شهرداری تهران به کلان شهرها، اختلافات ناشی از معاملات موضوع آن در هیأت حل اختلافی متشکل از نمایندگان شورای شهر، فرمانداری، طرف قرارداد و یک قاضی دادگستری رسیدگی می‌شود. حکم صادره از سوی قاضی نیز لازم الاجراست.»

مراجع رسیدگی به دعاوی مربوط به امور شهرداری

با توجه به این که چه شکایتی در ارتباط با امور شهرداری صورت گرفته، دو مرجع مهم رسیدگی پرونده‌ها را بر عهده دارند. اگر شکایات از شهرداری از نوع کیفری باشند، دادسرای عمومی محل وقوع جرم، مسئولیت رسیدگی به پرونده را بر عهده دارد. اما در صورتی که موضوع شکایات، تخلف شهرداری و ارگان‌های وابسته به آن باشد، دیوان عدالت اداری مسئولیت رسیدگی به پرونده‌ها را بر عهده خواهد داشت.

هزینه وکیل شهرداری

همانطور که توضیح دادیم، انواع شکایات و دعاوی وجود دارند که با قوانین شهرداری و عملکرد این نهاد در ارتباط هستند. بنابراین هر یک از پرونده‌ها مستلزم گردآوری مدارک، پیروی از مراحل مسیر خاص و دفاعیات منحصر به فردی است. اگر تصمیم دارید از خدمات مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید، می‌توانید از طریق مکاتبه با کارشناسان حقوقی این مؤسسه، اطلاعات لازم را به دست آورید.

هزینه وکیل شهرداری

چرا به وکیل شهرداری نیاز داریم؟

وکیل شهرداری نسبت به طیف گسترده ای از قوانینی که در ارتباط با شهرداری است، اطلاعات کافی دارد. راهکارهای مختلفی وجود دارند که وکیل متخصص مرتبط با شکایات شهرداری از طریق آنها می‌تواند تنظیم شکایت، پیگیری از پرونده و دفاع از موکلین را به بهترین شکل انجام دهد. به همین دلیل با سپردن پرونده به این افراد، می‌توان انتظار دست یافتن سریع به نتایج شکایات و دعاوی را داشت.

وکیل متخصص شکایت علیه شهرداری

شهرداری نهادی دولتی است که قوانین مربوط به خود را دارد. این قوانین در ارتباط با عملکرد ارگان‌ها و افراد مختلف هستند. در نتیجه عوامل مختلفی در شکل گیری شکایات و دعاوی مؤثر هستند. به همین دلیل وجود وکیل شهرداری متخصص و با تجربه لازم است تا فرد بتواند شکایت خود را علیه شهرداری به درستی پیگیری کند.

وکیل متخصص شهرداری با تسلط بر قوانین مختلف و جزئیات آنها می‌تواند پیگیری از شکایت و دفاع از موکل خود را بهترین شکل انجام دهد.

در این مطلب شما را با مفهوم وکیل شهرداری و ضرورت وجود او در پیگیری پرونده‌های مرتبط با شهرداری آشنا کردیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات کامل درباره این موضوع از راهنمایی‌های تخصصی وکیلان ماهر مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید. لازم به ذکر است امکان برقراری تماس تلفنی یا واتساپی با این کارشناسان وجود دارد.

سؤالات متداول

وکیل شهرداری چه کسی است؟

وکیل شهرداری، حداقل مدرک کارشناسی حقوق دارد و بعد از پذیرش در آزمون وکالت دوره‌های کارآموزی را سپری کرده است. در حالی که پروانه وکالت دارد. به این ترتیب بعد از دریافت وکالتنامه می‌تواند تنظیم شکایات، پیگیری پرونده‌ها و دفاع از موکلین را انجام دهد.

بهترین وکیل شهرداری در تهران کیست؟

مؤسسه حقوقی دادسو با وکلای متخصص و با تجربه در حوزه شهرداری همکاری می‌کند. به این ترتیب شما برای دریافت خدمات حقوقی مرتبط با شهرداری از کمک‌های تخصصی وکیلان این مؤسسه به صورت تلفنی و واتساپی بهره مند خواهید شد.

مراجع بررسی پرونده‌های شکایت از شهرداری کدامند؟

دادسرای عمومی و دیوان عدالت اداری مسئولیت بررسی پرونده‌های شکایت از شهرداری را بر عهده دارند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *