طلاق و صیغه طلاق از مهم ترین دغدغه های ایرانیان خارج از کشور هست چرا که نمیدانند برای جدایی از همسرشان باید پیرو قوانین کدام کشور باشند؟ بهتر است بدانیم که قوانین مربوط به خانواده هر کشور برای شهروندانش در هر حالتی معتبر است و افراد در هر کشوری که سکونت دارند باید مطیع قوانین کشور خود باشند.

بنابراین اتباع ایرانی که در کشورهای دیگر زندگی میکنند و برای حل کردن دعاوی خانوادگی دچار مشکل شده‌اند، باید طبق قوانین ایران به حل دعاوی خود بپردازند چرا که تابع این قوانین هستند. به طور مثال اگر آقا و خانمی که سال هاست در یک کشور دیگر زندگی می کنند و طبق قوانین آن کشور از هم طلاق گرفته اند، موطف هستند که وضعیت ازدواج ایرانی خود را هم تعیین و تکلیف نمایند و چارچوب قضایی ایران هم طلاق خود را ثبت و صیغه طلاق را جاری نمایند.

۰۲۱-۹۱۰۷۹۱۰۳ با ما تماس بگیرید (۲۰ خط ویژه)

dadsoo

طلاق توافقی برای ایرانیان خارج از کشور

طلاق توافقی همانطور که در داخل کشور بیشتر از دیگر طلاق ها درخواست می شود، برای ایرانیان ساکن خارج از کشور هم بیشترین استفاده و درخواست را دارد. طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور بر مبنای توافق طرفین است.

یعنی آقا و خانم می توانند بر روی همه موضوعات مرتبط با طلاق به هر صورتی که می خواهند توافق کنند. قانون به تفاوق آقا و خانم احترام می گذارد و اجرایی اش می کند. اما اگر زوجین بر روی بعضی از مباحث به توافق نرسند، قانون تعیین تکلیف خواهد کرد. برای مطالعه بیشتر می توانید به صفحه اختصاصی طلاق توافقی مراجعه کنید.

مراحل طلاق توافقی برای ایرانیان خارج از کشور

طلاق توافقی به نسبت طلاق یکطرفه زمان و انرژی کمتری نیاز دارد. چون در این نوع طلاق زن و مرد با هم توافق دارند روال کار کوتاه تر از سایر اقسام طلاق است. مراحل طلاق توافقی به این صورت است که زوجین باید در جلسات غربالگری و مشاوره بهزیستی شرکت کنند و سپس منتظر جواب دادگاه برای رسیدگی به پرونده طلاق توافقی باشند و سپس بعد از دریافت حکم طلاق برای اجرای صیغه طلاق به دفترخانه مراجعه کنند. این روال در صورتیست که زوجین وکیل طلاق توافقی نداشته باشند و خود در ایران پیگیر امور باشند.

اما راه های بهتری هم برای انجام این کار است که اصلا نیازی به حضور زوجین نه تنها در دادگاه بلکه در داخل ایران هم نیست. آقا و خانم می توانند به یک وکیل متخصص طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور وکالت در طلاق بدهند و وکیل آنها به جای هر دو نفر پیگیر امور طلاق باشد. البته قبل از انتخاب وکیل، تحقیقات کافی را انجام دهید. چرا که با توجه به جزئیات بسیار پرونده های طلاق توافقی و سختی کار برای پیگیری از طرف ایرانیان خارج از کشور شما نیاز به وکیل متخصص طلاق توافقی دارید و نه الزاما هر وکیلی!

مراحل طلاق توافقی بیشتر بخوانید: مراحل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی برای ایرانیان خارج از کشور

داشتن وکیل در طلاق توافقی ایرانیان خارج از کشور تاثیر بسیار زیادی در روند انجام پرونده، شفافیت انجام کار و آسوده خاطر بودن موکل هاه دارد. وکیل طلاق توافقی با وکالت در طلاقی که از طرف آقا و خانم از طریق سامانه میخک و با تایید وزارت امور خارجه دریافت می کند، به جای آقا و خانم در تمامی مراحل طلاق توافقی به جای موکل حاضر خواهد بود و پرونده را با موفقیت جلو خواهد برد.

همانطور که گفته شد در انتخاب وکیل دقت بسیار بالایی باید داشته باشید. چرا که پرونده خانواده چون قسمت مهمی از جامعه یعنی بنیان خانواده را شامل می شود، حساسیت های بالایی را به خود در ایران جلب می کند و ممکن است با کمی شاتباه ضرر های متنوعی از جمله عدم تعیین و تکلیف مهریه و یا ممنوع الخروج شدن افراد بعد از ورود به ایران را شامل می شود.

اگر برای انتخاب وکیل خود سوال دارید می توانید از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با کارشناسان پاسخگویی دادسو در ارتباط باشید و به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید.

وکیل طلاق توافقی بیشتر بخوانید: وکیل طلاق توافقی

رادیو دادسو

هر آنچه که در مورد طلاق ایرانیان خارج از کشور نیاز دارید در این فایل صوتی به وضوح  برایتان شرح داده شده است. برای شنیدن روی دکمه پخش کلیک کنید

وکالت در طلاق (حق طلاق) را به وکیل بدهیم یا اقوام درجه یک؟

برای دادن وکالت در طلاق به وکیل در ایران دو روش امکانپذیر است. اول اینکه شما به صورت مستقیم از طریق سامانه میخک به وکلیتان وکالت دهید و وکیل بدون واسطه از شما وکالت داشته باشد تا جهت پیگیری پرونده طلاق توافقی به دادگاه دادخواست ارائه کند. در این صورت حتما توجه داشته باشید که حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی یا یکطرفه را  را مشخص نموده و وکالت تام به وکیل خود ندهید.

منظور از حدود وکالت این است که در متن وکالت نامه مشخص شده باشد که این وکالت نامه جهت پیگیری، ثبت و درخواست طلاق توافقی به وکیل داده شده است و غیر از این حدود اختیارات، کار دیگری نمی تواند انجام دهد.

یا اگر نمی خواهید مستقیما به وکیلتان وکالت بدهید، می توانید به اقوام و نزدیکانتان که در ایران زندگی می کنند وکالت دهید و آنها در ایران با حضور در دفتر وکیل به صورت مع الواسطه به وکیلتان وکالت در طلاق دهند تا به جای شکا پیگیر امو طلاق توافقی شما باشند. از لحاظ انجام پرونده فرقی بین یان دو وجود ندارد و افراد بسته به شرایط خود یکی از این دو حالت را انتخاب می کنند.

بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

طلاق زمانی که هر دو نفر در خارج از کشور هستند

در اکثر طلاق هایی که برای ایرانیان خارج از کشور ثبت می شود به این صورت است هم آقا و هم خانم در خارج از کشور زندگی می کنند. در این شرایط دیگر فرقی نمی کند که هر دو نفر در یک شهر، یا حتی یک کشور زندگی نکنند. به طور مثال خانم در برلین آلمان باشند و آقا لس آنجلس ایالات متحده. هر کدام جداگانه از طریق سامانه میخک به وکیلشان در ایران وکالت می دهند و دیگر نیازی به انجام هیچ کاری ندارند.

در صورتی که در پرونده طلاق توافقی شما مهریه از قبل تعیین و تکلیف شده باشد نیازی به مراجعه به سفارت یا دفاتر حفظ منافع ایران نیست ولی اگر در پرونده طلاق توافقی مهریه وجود داشته باشد، یکبار مراجعه به دفتر حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران نیاز است. دلیل این کار هم این است که چون با وجود مهریه وکالت شما بار مالی هم خواهد داشت، باید حتما به صورت حضوری در سفارت وکالت را تایید نمایید. لازم به ذکر است که کلیه امور اداری از طریق سامانه میخک انجام می شود و مراجعه حضوری فقط جهت تایید اطلاعات است.

برای اطلاعات بشتر در این زمینه و دریافت مشاوره و راهنمایی از طریق واتساپ با دادسو در ارتباط باشید.

وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟ بیشتر بخوانید: وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟

طلاق در زمانی که یکی از طرفین در ایران است

در بعضی موارد پیش می آید که مثلا خانم در داخل ایران ساکن هستند و همسرشان در خارج از این زندگی می کنند و تضمیم دارند از همدیگر به صورت توافقی طلاق بگیرند. در این صورت طرفی که ساکن ایران است می تواند خودش در اماکن قضایی و اداری حاضر شود و طرف خارج از ایران مشابه حالت قبلی به یک وکیل طلاق توافقی ویژه ایرانیان خارج از کشور وکالت دهد تا پیگیر امور شود.

اگر به هر دلیلی تمایلی برای دادن وکالت به وکیل به صورت مستقیم نباشد، طرف ساکن خارج از ایران می تواند به همسرش که ساکن ایران است وکالت دهد و همسرش به صورت مع الواسطه به یک وکیل پایه یک دادگستری و متخصص طلاق وکالت دهد. توجه داشته باشید که طرف ساکن ایران حتما باید به وکیل پایه یک وکالت دهد تا به جای همسرش در دادگاه حاضر باشد. حالا طرف ساکن ایران هم می تواند به وکیل وکالت دهد تا خودش در مراحل حاضر نباشد ولی اجباری وجود ندارد و می تواند خودش در مراحل حضور داشته باشد. با توجه به جو موجود پیشنهاد می کنیم هر دو طرف وکیل داشته باشند.

 

حضانت فرزند به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند به چه صورت است؟

اقدام شخص دیگر از داخل ایران برای زوجی که هر دو خارج از کشور ساکن هستند.

در برخی موارد هر دو نفر در خارج از ایران ساکن هستند و تمایلی به پیگری و ارتباط با وکیل و یا موسسه حقوقی را ندارند. در این حالت یکی از اقوام و یا آشنایان زوج مامور می شود که در داخل ایران با سپردن پرونده به یک وکیل متخصص طلاق ایرانیان خارج از کشور امور را پیش ببرد. در این صورت زوجین مقیم خارج از کشور یا به شخص مورد اعتماد خود وکالت می دهند تا او به صورت مع الواسطه به وکیل متخصص طلاق ایرانیان خارج از کشور وکالت دهد و یا مستقیما زوجین مقیم خارج از کشور به وکیل متخصص طلاق ایرانیان خارج از کشور از طریق سامانه میخک وکالت دهند.

هیچ فرقی در روال کار در بین این دو حالت وجود ندارد و بستگی به شرایط و نظر موکلین دارد. برای راهنمایی های بیشتر به صورت تلفنی در این زمینه می توانید با ما در دادسو به صورت تلفنی و یا واتساپ در ارتباط باشید.

برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

برای طلاق به چند وکیل نیاز داریم؟ یک یا دو وکیل؟

طبق قانون در یک دعوی حقوقی یک وکیل نمی تواند هم وکالت خواهان و هم وکالت خوانده را داشته باشد. به زبان دیگر یک وکیل نمی تواند به جای دو نفر سند ازدواج و طلاق را امضا کند.

پس برای طلاق توافقی هر کدام از طرفین یک وکیل مجزا نیاز دارند.

در صورتی که پرونده شما در موسسه حقوقی دادسو پیش برده شود شما نگرانی بابت این مسئله نخواهید داشت و وکلای مجموعه، وکالت شما و هسمرتان را بر عهده خواهند گرفت.

ثبت نام سامانه میخک چگونه است؟ بیشتر بخوانید: ثبت نام سامانه میخک چگونه است؟

وصول مهریه برای ایرانیان خارج از کشور

حتی اگر زوجین در خارج از ایران زندگی کنند، مهریه بر گردن آقا است و باید به خانم پرداختش کند مگر در صورتی که خانم به صورت رسمی در دفاتر ثبت اسناد رسمی و یا سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران مهریه را بر همسرش بخشیده باشد.

خانم هر زمانی که بخواهد می تواند مهریه اش را مطالبه کند و درخواست وصولش را بکند.

در صورتی که آقا از پرداخت مهریه سر باز بزند خانم می تواند از طریق وکیلش و درخواست از مراجع قضایی از اموال و دارایی های همسرش که در ایران هستند درخواست توقیف بکند و به اندازه مهریه اش از اموال همسرش توقیف کند. این روال برای ایرانیان خارج از کشور و ایرانیان داخل کشور مشابه است و پیشنهاد می کنیم حتما برای مطالبه وصول مهریه از وکیل متخصص کمک بگیرید.

همچنین با توجه به اینکه مهریه یک بدهی مالی محسوب می شود، آقا ممنوع الخروج خواهد شد و تا زمانی که مهریه را تعیین و تکلیف نکرده باشد و رضایت همسرش را جلب نکرده باشد بعد از ورود به کشور حق خروج از کشور را نخواهد داشت.

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟
 • طلاق توافقی

  در کوتاه ترین زمان ممکن

 • طلاق توافقی

  بدون حضور زوجین در هیچ مرحله ای

 • طلاق توافقی

  پرداخت ریالی و ارزی

 • طلاق توافقی

  کلیه کشور ها

طلاق از جانب خانم یا آقا برای ایرانیان خارج از کشور

در بعضی مواقع یکی از طرفین با طلاق موافق نیست و طرف مقابل مجبور می شود دادخواست طلاق یکطرفه را به مراجع قضایی تقدیم کند. طلاق یکطرفه مسیری طولانی تر از طلاق توافقی دارد و نیازمند اثبات شروط متنوعی برای قاضی است تا با طلاق موافقت کند و حکم طلاق را صادر کند.

همانطور که گفته شد روال طلاق یکطرفه خیلی سخت تر از طلاق توافقی است، اما به هر حال قانون پیش بینی هایی با عناوین مختلف مثل عسر و حرج کرده که در زمان وقوع چنین شرایطی یکی از طرفین بتواند با اثبات شروطی رای طلاق را از دادگاه بگیرد. برای طلاق یکطرفه خصوصا در زمان که حتی یکی از طرفین در خارج از کشور ساکن است داشتن وکیل متخصص طلاق بسیار کمک کننده و تاثیرگذار خواهد بود.

شرط تنصیف دارایی در طلاق بیشتر بخوانید: شرط تنصیف دارایی در طلاق

چطور از خارج از کشور به وکیل طلاق در ایران وکالت دهیم؟

برای این بار باید ابتدا به سایت سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) که زیر نظر وزارت امور خارجه است مراجعه نمایید و اطلاعات هویتی خودتان، وکیلتان و نوع و توضیحات وکالت نامه تان را وارد نمایید. در صورتی که وکالت نامه شما غیر مالی باشد نیازی به مراجعه حضوری به سفارت و یا دفتر حافظ منافع نیست، اما اگر در متن والت نامه تان به امور مالی هم اشاره شده باشد و به وکیلتان اجزاه تعیین و تکلیف داده شود باید یکبار به یکی از مراکز گفته شده مراجعه کنید و متن وکالت نامه را حضورا تایید نمایید.

منظور از وکالت نامه مالی مسائلی مثل مهریه است که به وکیلتان اجازه می دهید به وکالت از شما تعیین و تکلیف بکند.

پس اگر پرونده طلاق توافقی شما نیازمند تعیین و تکلیف مسائلی مثل مهریه و نفقه است وکالت نامه شما مالی محسوب می شود. حتی اگر در وکالت نامه قید شده باشد که مهریه به صورت کامل بخشیده می شود هم این وکالت نامه یک وکالت نامه مالی است. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با پشتیابانان دادسو از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟

سامانه میخک چیست و چطور باید ثبت نام کنیم؟

سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی (میخک) بستری برای ارائه خدمات کنسولی به هموطنان است که در حوزه های متنوع مثل امور گذرنامه، امور سجلی، امور اجتماعی، تنظیم وکالتنامه، تایید انساد و … است که برای استفاده از امکانات آن باید پرونده الکترونیک (پروفایل) ایجاد کرد و با تکمیل فرم ها و آپلود اسناد از خدماتش استفاده کرد.

سامانه میخک بر اساس شیوه بین المللی تایید اسناد آپوستیل کار می کند و تاییدی است بر اصالت مدارک و اسناد و گواهینامه ها . بیشتر کشور های دنیا این پیمان را به رسمیت می شناسند و مدارک آپلود شده در این سامانه و این شیوه در اکثر کشور ها معتبر و قابل پذیرش است.

برای ثبت نام در میخک باید از طریق ایمیل و کد ملی اقدام کنید و بعد از پر کردن فرم های ثبت نام و آپلود و تایید مدارک شما دسترسی به استفاده از امکانات این سامانه خواهید داشت. برای ارسال وکالتنامه طلاق به وکیل هم این سامانه به صورت کامل نیازهای شما را رفع می کند.

راهنمای ثبت وکالت‌نامه در سامانه میخک بیشتر بخوانید: راهنمای ثبت وکالت‌نامه در سامانه میخک