طلاق توافقی

طلاق توافقی
۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

در این مقاله قرار است درباره طلاق توافقی توضیح دهیم. بر خلاف نام توافقی که دارد دارای پیچیدگی‌ها  و مراحل خاص خود است که حتما باید انجام شود. طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که در آن خانم و آقا با وجود تمام مشکلاتی که دارند، هر دو طرف برای انجام طلاق راضی هستند.

در واقع فرقی که با طلاق یک طرفه دارد در همین است که در طلاق یک طرفه از جانب خانم یا طلاق یک طرفه از جانب آقا، یکی از طرفین راضی به طلاق است و طرف دیگر به هر دلیلی قصد طلاق ندارد. در ادامه مقاله به صورت کامل درباره تمامی موارد مهم در طلاق توافقی صحبت می‌کنیم.

 

شرایط طلاق توافقی

همان‌طوری که در ابتدای مقاله عنوان کردیم اولین و مهم‌ترین شرط در طلاق توافقی، رضایت هر دو طرف برای انجام طلاق است. برای انجام این نوع از طلاق می‌توانند هم به کمک وکیل و هم بدون کمک وکیل کار طلاق خود را انجام دهند. چه در حالتی که وکیل طلاق توافقی بگیرند و چه در حالتی که خودشان قصد انجام کار را داشته باشند، باید سر موضوعات مشترکی که بین‌شان وجود دارد به توافق برسند.

از جمله این موضوعات باید به مهریه، نفقه، حضانت فرزند و تکلیف اموالی که بعد از ازدواج به کمک هم خریداری کردند اشاره کرد.

در مورد مهریه و نفقه باید مشخص شود که به صورت کلی قرار به دریافت حق و حقوق مالی است یا بخشیدن آنها. اگر قرار به دریافت آنها است به چه میزان باید پرداخت شود.

درمورد حضانت فرزند باید شرط کنند که فرزند تا چند سالگی با پدر و چند سالگی با مادر بماند. در صورتی که حضانت فرزند به صورت تمام مدت با یکی از والدین بود، باید درمورد ملاقات والد دیگر به تواق برسند.

 

مراحل طلاق توافقی

 

مراحل طلاق به صورت توافقی را به طور خلاصه برای شما توضیح می‌دهیم.

 • توافق طرفین بر سرس موضوعاتی مانند نفقه، مهریه و حضانت فرزند
 • ثبت نام در سامانه تصمیم
 • شرکت در جلسات مشاوره
 • ثبت دادخواست طلاق به صورت توافقی
 • شرکت در جلسات متعدد دادگاه
 • دریافت گواهی عدم اماکن سازش
 • مراجعه به دفتر طلاق برای جاری شدن صیغه و مهر زدن شناسنامه‌ها

 

مراحل طلاق توافقی با وکیل

در صورتی که شما قصد شرکت در جلسات مشاوره، غربالگری و جلسات دادگاه را ندارید و تمایل دارید امور طلاق شما در کمترین مدت زمان انجام شود به شما پیشنهاد می‌کنیم وکیل بگیرید.

برای طلاق توافقی به کمک وکیل باید ابتدا وکیل مورد نظر خود را پیدا کنید. توافقات خود را به صورت مکتوب به ایشان ارائه دهید تا وکالت‌نامه برای شما تنظیم شود.

البته در این مرحله حتی نیاز به حضور شما در دفتر وکالت نیست و می‌‌توانید از طریق سامانه ثنا به ایشان وکالت دهید و امضا قرارداد الکترونیک را انجام دهید. بسته به تجربه وکیلی که دارید دیگر نیاز به حضور شما در هیچ کدام از مراحل نیست.

ایشان برگه عدم امکان سازش را دریافت می‌کنند و بسته به حدود اختیاراتی که دارد حتی می‌تواند در دفتر طلاق برای جاری شدن صیغه طلاق حضور پیدا کند.

طلاق توافقی
طلاق توافقی

مراحل طلاق به صورت توافقی بدون وکیل

 

مراحل طلاق توافقی به کمک وکیل و بدون داشتن وکیل با هم متفاوت است. در عنوان قبل طلاق به صورت توافقی با کمک وکیل را توضیح دادیم و در این عنوان مراحل بدون وکیل را برای شما توضیح می‌دهیم. در صورتی که شما خودتان قصد انجام این کار را داشته باشید باید جلسات اجباری مشاوره، غربالگری و جلسات دادگاه را شرکت کنید.

برای این کار ابتدا باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنید تا وقت جلسات مشاوره را دریافت کنید. معمولا با فاصله دو ماه از مدت ثبت نام اولین وقت را به شما می‌دهند و بین ۴ تا ۶ جلسه باید در این مراکز حضور پیدا کنید.

بعد از این مرحله باید با مدارک هویتی هر دو طرف و سند ازدواج‌تان به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و  دادخواست طلاق توافقی خود را ثبت کنید. در دو صورت جلسه متفاوت، باید تکلیف امور مالی و توافقات خود را مشخص و به صورت مکتوب به دادگاه تحویل دهید.

در نهایت بعد از جلسات متعدد دادگاه و تعیین وقت‌های رسیدگی بعد از موافقت با طلاق شما برگه عدم امکان سازش صادر می‌شود. این برگه به این معنی است که دادگاه اجازه جاری شدن صیغه طلاق را به دفاتر طلاق داده است.

که خانم و آقا ظرف مدت سه ماه از دریافت این برگه می‌توانند برای جاری شدن صیغه طلاق اقدام کنند. تمام مراحل گفته شده بین ۶ تا ۹ ماه زمان می‌برد.

 

 

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

 

طلاق توافقی یک جریان حقوقی است که مانند بقیه امور حقوقی نیاز به مدارک هویتی دارد. برای شروع این کار باید شناسنامه خانم، شناسنامه آقا، کارت ملی هر دو طرف و سند ازدواج را داشته باشید.

در صورتی که مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی مانند  سند ازدواج‌تان به هر دلیل گم شده یا در دسترس نیست باید خانم یا آقا یا وکیلی که برای امور طلاق خود دارید به دفتری که ازدواج در آن انجام شده مراجعه و یک رونوشت از سند ازدواج را تهیه کنند.

خانم و آقا در جلسات مشاوره شرکت می‌کنند تا گواهی عدم امکان سازش را دریافت کنند. برای جلسات دادگاه همراه داشتن این برگه نیز الزامی است.

در شرایطی که شما وکیل دارید ایشان باید وکالت‌نامه رسمی از جانب شما به همراه این مدارک را داشته باشند. این وکالت نامه هم به صورت فیزیکی و هم به صورت الکترونیکی در سامانه ثنا به ثبت می‌رسد.
برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است

مدت زمان طلاق توافقی

اصلی‌ترین سوال برای زوجینی که قصد طلاق به صورت توافقی را دارند این است که مدت زمان طلاق توافقی چقدر است. بسته به این که خود خانم و آقا یا وکیل‌شان این کار را انجام دهد متفاوت است.

در خوش بینانه‌ترین حالت ممکن بین ۶ تا ۹ ماه زمان می‌برد که خانم و آقا بتوانند خودشان گواهی عدم امکان سازش را دریافت و ظرف مدت سه ماه به دفاتر طلاق برای جاری شدن صیغه طلاق ببرند.

در صورتی که وکیل داشته باشید بسته به تجریه ایشان متفاوت است ولی مسلما زمان کمتری می‌برد. زمانی که تیم وکلای دادسو برای انجام امور طلاق توافقی در خدمت شما باشند بین بیست تا سی روز کار طلاق شما بدون حضور زوجین انجام می‌شود.

 

مشاوره اجباری طلاق توافقی و همه چیز در مورد آن

 

همان طوری که توضیح دادیم یکی از اولین مراحل طلاق به صورت توافقی شرکت در جلسات اجباری مشاوره بهزیستی است.

از طرف دولت، موسسات مشاوره‌ای برای انجام این مشاوره اجباری زوجین انتخاب شده. خانم و آقایی که هر دو راضی به طلاق هستند باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنند.

بسته به این وضعیت کرونا و شلوغی جلسات چند ماه زمان برای شروع جلسه مشاوره به شما داده می‌شود. وقتی در این جلسات شرکت کنید دلیل شما برای طلاق را جویا می‌شوند. بعد به صورت یک به یک از شما تست‌های مختلف روانشناسی می‌گیرند که ثابت شود با تعداد بیشتری جلسه مشاوره مشکل شما حل می‌شود و دیگر نیاز به طلاق نیست.

این جلسات معمولا بین ۴ تا ۶ مرحله هستند که با توجه به روند شما معمولا بیشتر زمان می‌برد. در نهایت بعد از اینکه پذیرفتند شما قادر به ادامه زندگی با یک دیگر نیستید رای عدم امکان سازش را برای‌تان صادر می‌کنند.

 

مراحل طلاق به صورت توافقی در دادگاه

 

بعد از اتمام جلسات اجباری مشاوره بهزیستی باید خانم و آقا همراه هم به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند. در این قسمت باید کار ثبت دادخواست انجام شود.

بسته به توافقات آنها نوع دادخواست متفاوت است. یک دادخواست برای توافقات کلی، یک دادخواست برای حق و حقوق مالی و یک دادخواست برای حضانت فرزند باید ثبت شود. بعد انجام ثبت دادخواست به خانم و آقا وقت رسیدگی و شرکت در جلسه دادگاه داده می‌شود (این تایم معمولا دوماه زمان می‌برد)

بعد از مشخص شدن وقت و بررسی پرونده توسط کارشناس مربوطه وقت داوری یا شرکت مجدد در جلسه مشاوره به خانم و آقا داده می‌شود. که هر کدام از این‌ها پروسه جداگانه‌ای برای خودش دارد. بعد از اتمام تمام این مراحل قاضی به بعضی از پرونده‌ها رای طلاق را می‌دهد.

در صورتی که قاضی با پرونده موافقت نکند و رای طلاق را صادر نکند باید مجدد مراحل را از ابتدا طی کنید.

 

مهریه در طلاق توافقی

 

یکی از موضوعات بسیار مهم در طلاق توافقی مهریه در طلاق توافقی است. زمانی که طلاق از طرف آقا باشد، در صورت مطالبه خانم باید تمام حق و حقوق مالی خانم را پرداخت کند. در صورتی که اموال داشته باشند به میزان مهریه اموال ایشان توقیف می‌شود و در صورتی که اموالی برای مهریه نداشته باشند مهریه به صورت قسطی پرداخت می‌شود.

در طلاق از طرف خانم هم اگر ایشان تمایل به مطالبه مهریه داشته باشد، می‌تواند در صورت داشتن اموال آقا آنها را توقیف کند و در غیر این صورت مهریه قسط بندی می‌شود.

ولی در طلاق توافقی همه موارد بر مبنای توافق خانم و آقا پیش می‌رود. خانم می‌تواند با رضایت آقا همه مهریه خود را دریافت کند، همه مهریه خود را ببخشد، بخشی از آن را دریافت و بخش دیگر را ببخشد.

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

بخشیدن مهریه

از آنجایی که معمولا در طلاق توافقی خانم مهریه خود را می‌بخشد، پس کمی درباره شرایط بخشیدن مهریه توضیح می‌دهیم. مهم‌ترین نکته‌ای که در بخشیدن مهریه باید بدانید این است که بخشش مهریه به صورت شفاهی یا دست نوشته اعتباری ندارد.
حتی اگر امضا و اثر انگشت خانم را داشته باشد. قانونی‌ترین راه برای بخشیدن مهریه مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی و تنظیم سند بخشش مهریه است. فقط توجه داشته باشید که امکان رجوع از بخشش مهریه در بعضی شرایط وجود دارد.
برای مثال وقتی در سند بخشیدن مهریه از کلمه بذل، هبه یا بخشش استفاده شود احتمال رجوع از بخشش وجود دارد. ولی زمانی که از کلمات ابرا یا بری از زمه استفاده شود دیگر قابل رجوع نیست. پس زمانی که قصد بخشش مهریه را دارید با مشورت کافی این کار را انجام دهید.

طلاق توافقی
طلاق توافقی

نفقه در طلاق توافقی

 

نفقه یکی از حق و حقوق مالی خانم است که بعد از عقد برای تمکین خاص و عام به خانم تعلق می‌گیرد.

تمکین عام برای انجام امور منزل و نظافت و … به خانم تعلق می‌گیرد. تمکین خاص برا انجام روابط زناشویی به خانم تعلق می‌گیرد. در صورتی که خانم از آقا تمکین نکند و منزل را ترک کند ناشزه محسوب می‌شود و نفقه به ایشان تعلق نمی‌گیرد. عدم تمکین خانم هیچ ارتباطی به مهریه ایشان ندارد.

نفقه در طلاق توافقی هم باز به توافق خانم و اقا بستگی دارد.

 

حضانت فرزند در طلاق توافقی

 

حضانت فرزند از دیگر موارد مهم در طلاق توافقی هست که حتما باید به آن رسیدگی شود. قانون برای حضانت فرزند تصمیم گیری انجام داده که به صورت زیر است.

حضانت فرزند دختر تا هفت سالگی با مادر است. از هفت تا نه سالگی با پدر و بعد از نه سالگی از مدار حضانت خارج می‌شود و تصمیم با خود فرزند است.

حضانت فرزند پسر تا هفت سالگی با مادر است. از هفت تا پانزده سالگی با پدر است و بعد از پانزده سالگی از مدار حضانت خارج می‌شود.

حضانت فرزند در طلاق توافقی بر اساس توافقات خانم و آقا است. البته این توافق باید مکتوب شود و اساس این حضانت باید مصلحت فرزند باشد.

در حالتی که حضانت فرزند با یکی از والدین باشد، والد دیگر حق ملاقات فرزند را دارد و به هیچ وجه نمی‌توان ایشان را سلب ملاقات کرد.

ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی: در صورتی که به علت طلاق یا به هر جهت دیگر ، ابوین طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند ، هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نمی باشد ، حق ملاقات با فرزند خود را دارد

حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

 

وکالت در طلاق یا حق طلاق

وکالت در طلاق به صورت قانونی با اقا است که می‌تواند به هر دلیلی همسر خود را طلاق دهد. ولی ایشان می‌تواند در زمان عقد یا بعد از عقد در دفاتر اسناد رسمی این حق را به خانم دهد تا به جای ایشان وکیل بگیرد تا در مراحل اداری طلاق حاضر شوند. دادن این حق به خانم به معنی ساقط شدن این حق از آقا نیست.

حق طلاق برای این که اعتبار کافی داشته باشد باید سه شرط داشته باشد.

 • به صورت بلاعزل باشد (همیشگی باشد و تاریخ مشخص نداشته باشد)
 • حق توکیل به غیر داشته باشد (خانم بتواند به جای آقا وکیل بگیرد تا در دادگاه حضور پیدا کنند)
 • حق اسقاط درتجدید نظرخواهی و فرجام خواهی داشته باشد ( بعد از صدور حکم طلاق خانم بتواند به دفتر طلاق برای جاری شدن صیغه طلاق مراجعه کند. چرا که اگر این حق را نداشته باشد بعد حکم طلاق یک مدت اعتراض ۴۰ روزه برای آن وجود دارد)

طلاق با داشتن حق طلاق

معمولا آقا به خانم وکالت در طلاق می‌دهد تا در شرایط برار قرار گیرند. زمانی که خانم وکالت در طلاق دارد، بسته به حدود اختیاراتی که به ایشان داده شده می‌تواند به جای آقا وکیل بگیرد تا در مراحل اداری طلاق حضور پیدا کند. در واقع طلاق با داشتن حق طلاق تنها نوع جدایی است که داشتن وکیل نوعی الزام محسوب می‌شود.

برای گرفتن وکالت در طلاق باید به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه و سند رسمی وکالت در طلاق را با سه شرط گفته شده در عنوان قبل، تنظیم و امضا کرد. البته در زمان عقد هم می‌توان وکالت در طلاق به خانم داد ولی متنی که در وکالت نامه در دفتر ثبت اسناد تنظیم می‌شود از اعتبار بیشتری بر خوردار است.

وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟ بیشتر بخوانید: وکالت در طلاق (حق طلاق) چیست؟
طلاق توافقی
طلاق توافقی

طلاق به صورت توافقی در دوران عقد

منظورمان از دوره عقد بعد از جاری شدن صیغه عقد و قبل از ازدواج است. یعنی زمانی که خانم و آقا به یک دیگر محرم هستند ولی در یک منزل مشترک زندگی نمی‌کنند. در شرایط طلاق در دوران عقد باید خانم و آقا همچنان سر مهریه، نفقه به توافق برسند. اگر خانم دوشیزه باشد و قرار به پرداخت مهریه باشد، نصف میزان مهریه به خانم تعلق می‌گیرد. در صورتی که در دوران عقد به سر می برید و تماسل به وکیل برای طلاق توافقی هستید، می توانید از کارشناسان حقوقی دادسو به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

طلاق توافقی برای ایرانیان خارج از کشور

 

احوال شخصیه برای ایرانیان خارج کشور مانند قوانین ایران انجام می‌شود. احوال شخصیه شامل ولادت، وفات، امور سجلی، طلاق و ازدواج می‌شود. در صورتی که در هر کجا زندگی کنند و قصد طلاق داشته باشند باید طبق قوانین ایران پیش روند.

وقتی خانم و آقایی قصد طلاق به صورت توافقی داشته باشند و در خارج از ایران زندگی می‌کنند دو راه برای طلاق وجود دارد.

روش اول ثبت نام در سامانه میخک است. برای این کار باید با فیلتر شکن ایرانی وارد سایت میخک شوید و اطلاعات هویتی، سکونتی و تماس خود را وارد کنید و یک اکانت در این سامانه درست کنید.

بعد مورد وکالت خود را مشخص کنید و وکالت نامه مورد نظر را تنظیم و حدود اختیارات وکیل را مشخص کنید. در نهایت برای احراز هویت و تائید مدارک هویتی خود باید بسته به کشور که در آن سکونت دارید باید یا به سفارت مراجعه کنید و یا به صورت اسکایپی انجام دهید. بعد از انجام احراز هویت و تائید مدارک، وکالت نامه شما در ایران توسط وکیل‌تان در وزارت امور خارج دریافت می‌شود و کار طلاق‌تان انجام می‌شود.

در روش دوم اگر سیم کارت فعالی در داخل ایران دارید باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید و تمام اطلاعات هویتی و محل سکونت خود را وارد کنید. احراز هویت سامانه ثنا به صورت غیر حضوری انجام می‌شود. در این سامانه می‌توان قرارداد به صورت الکترونیک تنظیم و آن را امضا کرد. در نهایت بعد از امضا قرارداد الکترونیک وکیل می‌تواند کار طلاق شما را در ایران انجام دهد بدون این که نیاز به حضور شما در ایران باشد.

اجرت المثل در طلاق توافقی

 

اجرت المثل از دیگر حقوق مادی خانم است که از بعد از عقد مسئولیت پرداخت آن با آقا است. اجرت المثل برای انجام امور منزلی که در شرعا وظیفه خانم نبوده ولی ایشان در طول زندگی مشترک انجام داده تعلق می‌گیرد.

اجرت المثل فقط در صورتی که طلاق از طرف اقا باشد به خانم تعلق می‌گیرد. در طلاق توافقی و طلاق یک طرفه از سمت خانم، اجرت المثل به ایشان پرداخت نمی‌شود.

بر اساس ماده ۳۰ قانون حمایت از خانواده: در مواردی که زوجه در دادگاه ثابت کند به امر زوج یا اذن وی از مال خود برای مخارج متعارف زندگی مشترک که برعهده زوج است هزینه کرده و زوج نتواند قصد تبرع زوجه را اثبات کند، می‌تواند معادل آن را از وی دریافت نماید.

اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟ بیشتر بخوانید: اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟

 

گواهی عدم امکان سازش چیست

 

گواهی عدم امکان سازش هم برای طلاق به صورت توافقی هم برای طلاق یک طرفه از سمت آقا مورد نیاز است. در صورتی که طلاق از طرف آقا باشد باید تمام حق و حقوق مالی خانم را از جمله نفقه، اجرت المثل و مهریه پرداخت کند و سپس برای دریافت این گواهی اقدام کند.

در صورتی که طلاق از طرف خانم باشد باید دلایل محکمه پسند برای طلاق داشته باشد و سپس برای دریافت گواهی اقدام کند.

ولی در طلاق توافقی که هر دو طرف راضی به طلاق هستند باید در جلسات مشاوره شرکت کنند و سپس این گواهی را دریافت کنند. این گواهی با رای طلاق متفاوت است. گواهی عدم امکان سازش در طلاق از طرف خانم صادر می‌شود.

حکم عدم امکان سازش در طلاق به صورت توافقی و طلاق از طرف آقا صادر می‌شود. نمونه درخواست گواهی عدم امکان سازش را در ادامه برای شما آورده‌ایم.

 

نمونه گواهی عدم امکان سازش

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب با خوانده به موجب تصویر عقدنامه شماره ……. مورخ ……دفترخانه شماره ……. شهرستان …… عقد ازدواج دایم منعقد کرده‌ایم. حاصل این ازدواج ……. فرزند پسر/دختر/بدون فرزند می باشد. با توجه به اختلافات پیش آمده و نبود تفاهم در زمینه‌های گوناگون زندگی مشترک و سوء رفتار خوانده و در نتیجه عدم امکان زندگی مشترک، به استناد ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، رسیدگی و صدور گواهی عدم امکان سازش را استدعا دارم.

گواهی عدم امکان سازش چیست؟ بیشتر بخوانید: گواهی عدم امکان سازش چیست؟

گواهی بکارت در طلاق توافقی

 

بکارت یا باکره بودن از نظر قانون به معنای داشتن پرده بکارت برای خانم است. بعضی زوجین در مدت عقد (قبل از ازدواج و رفتن به خونه مشترک) اقدام به طلاق می‌کنند. در این صورت ممکن است خانم و آقا رابطه زناشویی نداشته باشند.

باکره بودن خانم در طلاق فقط در خصوص مهریه دارای اهمیت است. یعنی اگر خانم و آقا برای پرداخت مهریه در طلاق به توافق برسند و خانم دوشیزه باشد نحوه پرداخت مهریه متفاوت است.

زمانی که خانم دوشیزه باشد و قصد مطالبه مهریه در هر نوع طلاقی (چه یکطرفه، چه توافقی) را داشته باشد مهریه ایشان به میزان نصف مقدار نوشته شده در سند ازدواج قابل پرداخت است.

طلاق توافقی
طلاق توافقی

آزمایش عدم بارداری در طلاق توافقی

 

در صورتی که خانم و آقا قصد تموم کردن زندگی مشترک خود را دارند و می‌خواهند برای طلاق اقدام کنند باید از عدم بارداری خانم اطمینان حاصل کنند. برای این کار باید خانم در مرحله خاصی برای آزمایش عدم بارداری اقدام کند. معمولا این ازمایش را باید در جلسات دادگاه همراه خود داشته باشند. البته بعضی وقت‌ها استثنائی پیش می‌آید که دفاتر طلاق هم برای جاری کردن صیغه طلاق به این برگه نیاز دارند.

برای انجام این آزمایش باید خانم به آزمایشگاه یا پزشکی قانونی مراجعه کند و درخواست گواهی عدم بارداری داشته باشد. بعد باید جواب آزمایش را به دادگاه و دفتر طلاق ارائه دهد.

گواهی عدم بارداری برای طلاق بیشتر بخوانید: گواهی عدم بارداری برای طلاق

طلاق توافقی خانم باردار

باور اشتباهی در این موضوع وجود دارد که عوام مردم فکر می‌کنند در صورتی که خانم باردار باشد باید پروسه طلاق را متوقف کنند. ولی در اصل قضیه از این قرار است که خانم آزمایش عدم بارداری می‌دهد تا در صورتی که جواب آن مثبت بود تکلیف حضانت فرزند مشخص شود. حضانت فرزند در طلاق توافقی با توافقات خانم و آقا و توجه به مصلحت فرزند پیش می‌رود که به صورت کامل در عنوان حضانت فرزند در طلاق به صورت توافقی توضیح می‌دهیم.

 

استرداد جهیزیه در طلاق توافقی

 

به صورت کلی در زمان طلاق به صورت توافقی خانم و آقا باید تکلیف تمام امور مشترک بین‌شان را روشن کنند. یکی از این امور مشترک استرداد جهیزیه است.

تهیه جهیزیه و وسایل منزل به صورت قانونی با آقا است ولی به صورت عرفی از زمان قدیم خانم و خانواده ایشان جهیزیه را تهیه می‌کردند. در صورتی که خانم و آقا توافق کنند که جهیزیه را بین خود تقسیم کنند مشکلی نیست.

ولی در صورتی که سر موضوع جهیزیه به توافق نرسند باید طبق قانون پیش روند. یعنی در صورتی که خانم در زمان ازدواج سیاهه‌ای برای جهیزیه‌ی خود تهیه کرده بود براساس آن می‌تواند جهیزیه را از منزل مشترک خارج کنند.

اگر فاکتور وسایل را دارد می‌تواند بر اساس آن فاکتور وسایل خود را از منزل خارج کند. وسایلی که بعد از ازدواج خریداری شدند در صورتی که آقا خریداری کردند، ایشان مالک وسایل هستند و در صورتی که خانم خریداری کردند وسایل برای ایشان است.

استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: استرداد جهیزیه در زمان طلاق چگونه است؟

 

مهلت اجرای حکم طلاق به صورت توافقی

 

بهتر بدونید که حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش از هم متفاوت هستند. گواهی عدم امکان سازش در طلاق به صورت توافقی و طلاق از طرف آقا صادر می‌شود و حکم طلاق در طلاق از طرف خانم صادر می‌شود. مدت اعتبار حکم طلاق ۶ ماه از تاریخ فرجام خواهی و مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش ۳ ماه از تاریخ صدور آن است.

بر اساس ماده ۳ قانون حمایت از خانواده: مدت اعتبار حکم طلاق شش ماه پس از تاریخ ابلاغ رای فرجامی یا انقضای مهلت فرجام ‌ خواهی است. هرگاه حکم طلاق از سوی زوجه به دفتر رسمی ازدواج و طلاق تسلیم شود، در صورتی که زوج ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ مراتب در دفترخانه حاضر نشود، سردفتر به زوجین ابلاغ می‌کند برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند. در صورت عدم حضور زوج و عدم اعلام عذر از سوی وی یا امتناع او از اجرای صیغه، صیغه طلاق جاری و ثبت می‌شود و مراتب به زوج ابلاغ می‌گردد. در صورت اعلام عذر از سوی زوج، یک نوبت دیگر به ترتیب مذکور از طرفین دعوت به‌عمل می‌آید

بر اساس ماده ۳۴ قانون حمایت از خانوده: مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی ‌ شدن رای است. چنانچه گواهی مذکور ظرف این مهلت تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند، گواهی صادرشده از درجه اعتبار ساقط است

 

پاک کردن نام همسر در طلاق توافقی

 

یکی از دغدغه‌‌ها بعد از طلاق، پاک کردن نام همسر از شناسنامه است. امکان حذف نام همسر سابق در موارد خاصی وجود دارد و همه‌ی زوجین در هر حالتی امکان حذف نام همسر خود را ندارند.

در شرایطی که رابطه زناشویی بین خانم و آقا صورت نگرفته باشد، خانم می‌تواند به پزشکی قانونی مراجعه و تست سلامت بکارت دهد. در صورتی که باکره باشد امکان حذف نام همسر وجود دارد. در صورتی که خانم باکره نباشد باید به همراه فرد خواستگار به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند. تا سردفتر برگه‌ای مبنی بر آگاهی و تمایل فرد به ثبت احوال تحویل دهد.

مدارک لازم برای حذف نام همسر از شناسنامه به صورت زیر است. اصل شناسنامه طرفین، اصل کارت ملی طرفین، دادنامه طلاق، رونوشت طلاق، گواهی بکارت و چند قطعه عکس.

حذف نام همسر از شناسنامه بیشتر بخوانید: حذف نام همسر از شناسنامه

نفقه فرزند در طلاق به صورت توافقی

 

در حالتی که خانم و آقایی که قصد طلاق دارند فرزند داشته باشند باید تکلیف حضانت فرزند و نفقه ایشان مشخص شود. سن قانونی حضانت فرزند را به صورت کامل در عنوان‌های قبل توضیح دادیم. نفقه فرزند به صورت قانون با پدر است. پدر باید تا ۱۸ سالگی نفقه فرزند پسر را پرداخت کند و اگر ایشان قصد تحصیلات عالیه را داشته باشد باز هم پدر باید نفقه را پرداخت کند.

نفقه فرزند دختر تا زمان ازدواج با پدر است و تا هر سنی که ازدواج نکند پدر موظف هستند نفقه را پرداخت کنند.

در طلاق توافقی نفقه فرزند که مانند موارد دیگر بسته به توافقات خانم و آقا دارد و فقط باید هر توافقی را مکتوب کنند. برای مثال خانم و آقا در طلاق توافقی، توافق می‌کنند که حضانت فرزند مشترک‌شان با پدر باشد و مادر نفقه ایشان را پرداخت کند.

 

نمونه دادخواست طلاق توافقی

 

در دادخواست که برای طلاق توافقی به ثبت می‌رسد باید خواهان، خوانده، خواسته، دلایل و منضمات مشخص شود.

در قسمت خواسته معمولا طلاق به صورت توافقی یادداشت می‌شود و منضمات هم معمولا مدارکی مانند شناسنامه زوجین، کارت ملی زوجین، سند ازدواج یادداشت می‌شود.

متن دادخواست طلاق توافقی به صورت زیر است.

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراما اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ در عقد نکاح دائم یکدیگر می‌باشیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست

 

متن دادخواست طلاق توافقی با عنوان کردن موضوع حضانت و مهریه به صورت زیر است:

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراما به استحضار می رساند که اینجانبان بر طبق سند نکاحیه شماره…. دفتر خانه…. ………… در عقد نکاح دائم یکدیگر می‌باشیم ولی به دلیل اختلافات فی ما بین از دادگاه تقاضای طلاق توافقی داریم و در این راستا از کل مهریه که………..سکه بهار آزادی می باشد ……… سکه در قبال طلاق از جانب زوجه بذل می شود و زوج قبول بذل دارد و ………. سکه باقی مانده به صورت ماهانه …….. سکه پرداخت می‌گردد. فرزند مشترک …………. ساله در حضانت مادر (زوجه) است و نفقه ایشان ماهانه ………… برعهده زوج می باشد. جهیزیه زوجه تا قبل از اجرای صیغه طلاق مسترد خواهد شد. زوجین دیگر ادعایی نسبت به هم ندارند لذا صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

امضاء

نمونه دادخواست طلاق به صورت توافقی به داشتن حق طلاق خانم از سمت آقا به شرح زیر است:

ریاست محترم مجتمع قضایی ………

با سلام احتراما به استحضار می‌رساند: زوجین بر طبق عقد نامه …. مورخ …. در عقد نکاح دائم  یکدیگر می‌باشند. در مورخ …. به موجب سند رسمی وکالت شماره …. دفترخانه …. تهران، زوج  به زوجه، وکالت در طلاق با وکالت در قبول بذل داده است، که به جهت اعمال طلاق، زوجه اینجانب … را به عنوان وکیل با واسطه شوهر انتخاب کرده است که به وکالت از طرف زوج دادخواست امضاء می‌شود و اینجانب …. به عنوان وکیل زوجه به همراه وکیل مع الواسطه زوج از محضر محترم دادگاه صدور حکم طلاق توافقی (گواهی عدم سازش) تقاضا می‌شود.

امضاء

طلاق توافقی
طلاق توافقی

نمونه توافق‌نامه طلاق به صورت توافقی

 

متن توافق نامه طلاق توافقی را ارائه نماییم که به شرح زیر است :

در تاریخ …..زوج و زوجه در دفتر وکالت ………….. وکیل پایه یک دادگستری حضور دارند.

مذاکرات فی مابین در خصوص سازش و انصراف از طلاق موثر واقع نشد.

طرفین اصرار به طلاق توافقی داشته، لذا توافق نامه طلاق توافقی به شرح ذیل تنظیم میگردد:

توافق نامه طلاق توافقی ذیل فی ما بین خانم ………… فرزند ……………. صادره از ……………… به شماره شناسنامه…………… به شماره ملی ……………. و آقای ……………. فرزند …………….  صادره از ……………. به شماره شناسنامه ………….. به شماره ملی ………….. تنظیم گردیده است و طرفین نسبت به مفاد و بندهای ذیل در راستای مواد ۱۰ و ۲۱۹ قانون مدنی توافق و رضایت خود را اعلام می نمایند:

مهریه زوجه:

مهریه زوجه تعداد …… سکه بهار آزادی / مبلغ …………….. وجه نقد به نرخ روز می باشد که زوجه اقرار به بذل …….. تعداد / مبلغ در قبال طلاق نموده  و زوج نیز قبول بذل می نماید که مبلغ …………. به عنوان پیش پرداخت در دفتر ازدواج و طلاق و ما بقی به میزان …………. به صورت هر ماه به شماره حساب ……………… واریز گردد.

حضانت و ملاقات با فرزندان:

حضانت فرزند ……… ساله مشترک به نام ……….. به عهده ………… باشد ولی حق ملاقات با فرزند برای ………… محفوظ بوده و ………… نیز متعهد می گردد هر هفته به میزان …….. ساعت/ روز ترتیبات ملاقات با فرزند را در محل ………….. به عمل آورد و پدر موظف است هر ماه مبلغ ………….. را بابت نفقه فرزند/ فرزندان مشترک به شماره کارت ……………. پرداخت نماید و هر سال …….. درصد به مبلغ آن اضافه خواهد شد.

نفقه زوجه:

مبلغ ………….. طبق حکم پرونده شماره ……….. به زوجه پرداخت می شود/ نفقه را دریافت نموده است و در این خصوص ادعایی ندارد.

اجرت المثل زوجه:

مبلغ ………….. بابت اجرت المثل ایام زندگی مشترک به زن پرداخت شده است/ در دفترخانه دریافت می کند/ هیچ ادعای نسبت به اجرت المثل ندارد.

جهیزیه زوجه:

مسترد شده است/ زوجه جهیزیه خود را مسترد می نماید/ در خصوص جهیزیه هیچ گونه ادعایی ندارد.

این توافقنامه در یک نسخه تنظیم و طرفین با امضاء در ذیل آن در حضور شهود کلیه مفاد و مندرجات این توافقنامه را قبول نمودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

59 دیدگاه:

 1. سلام
  میخواستم بپرسم اگر مادری بدون اجازه همسر ، فرزند و منزل خود را ترک کرده باشه ، من چه اقدامی باید انجام بدم الان ؟

  1. سلام
   شما باید دادخواست عدم تمکین تنظیم کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله عدم تمکین دادسو را مطالعه کنید.

 2. برای طلاق توافقی اگر به دادسو بسپریم، دیگه نیازی به حضور من و همسرم تو دادگاه نیست؟ همسر من کارمند بانک هستش و اصلا امکان حضور نداره. واسه همین مدت هاست همینجوری موندیم.

  1. سلام.
   در صورتی که پرونده طلاق توافقی شما در دادسو پیگیری شود، نیازی به حضور شما در هیچ مرحله ای نیست و وکلای شما روند پرونده را جلو خواهند برد. فقط یک آزامیش عدم بارداری است، که خانم در اواخر پرونده باید انجام دهند. در صورت تمایل می توانید با شماره های دادسو تماس بگیرید تا مشاوره حقوقی رایگان بگیرید

 3. سلام وقت بخیر ، آیا امکانش هست که اصلا برای مشاوره های طلاق توافقی نریم؟ و بدون حضور انجام بشه

  1. سلام، وقت بخیر.
   در صورتی که دادسو وکیل طلاق توافقی شما باشد، نیازی به حضور در هیچ مرحله ای نیست

 4. سلام آیا من با گرفتن طلاق توافقی میتونم مهریه رو هم ازش بگیرم یا نه این حق رو ندارم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   مهریه در طلاق توافقی بر اساس توافق طرفین است. یعنی می توان مهریه را کامل دریافت کرد، میتوان کامل بخشید و با بخشی از مهریه را دریافت کرد.

 5. سلام ، برای اینکه همسرم خارج از زندگی با مرد های دیگه هم رابطه داشته ، توافق بر طلاق توافقی گرفتیم، آیا همسرم می‌تونه ازم مهریه درخواست کنه یا خیر؟

 6. سلام ، ما بعد از رضایت به طلاق توافقی، بر سر اموال خانه به توافق نرسیدیم برای این کار باید چه کار کنیم؟ آیا دادگاه نظرش رو به سود می صادر می کنه

  1. سلام، وقت بخیر
   در این موارد برای طلاق توافقی، خود زوجین باین تصمیم بگیرند و به توافق برسند. هر توافقی از جانب زوجین در مورد اموال برای دادگاه قابل قبول است.

 7. سلام، اگر در دوران نامزدی تصمیم به طلاق توافقی کنیم آیا بازم باید مهریه بدهم یا نه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   اگر صیغه عقد بین شما جاری شده باشد، مهریه تحت هر شرایطی به خانم تعلق میگیرد. مگر این که خانم به طور رسمی مهریه را ببخشند.

 8. سلام من یه سوال داشتم، من طی چند سالی که با شوهرم زندگی می کردم من کار می کردم و هزینه خونه رو میدادم، آیا میتونم در صورت طلاق توافقی درخواست این هزینه ها رو بدم یا نه؟

 9. سلام خسته نباشید، یه سوال داشتم ، برای طلاق توافقی باید از محلی که زندگی می کنیم درخواست کنیم یا فرقی نداره

  1. سلام، وقت بخیر.
   اگر برای طلاق توافقی وکیل ندارید، بهتر است از محل زندگی خود درخواست کنید.

 10. سلام برای درخواست طلاق توافقی باید اول به مشاوره بریم یا ثبت درخواست کنیم ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای طلاق توافقی بهتر است که ابتدا دادخواست ثبت کنید.

  1. سلام، وقت بخیر.
   هزینه های طلاق توافقی به دو بخش حق الوکاله و هزینه امور اداری و دادخواست ها تقسیم می شود. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان دادسو از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

 11. سلام من یه سوال داشتم، اگر هر دو طرف رضایت کامل از طلاق توافقی داشته باشند ، چقدر طول می‌کشه تا کار طلاق تمام بشه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   در حال حاضر وکلای دادسو مراحل طلاق توفقی را طی ۲۰ تا ۴۰ روز انجام می دهند. در صورت تمایل از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 12. سلام وقت بخیر ، من و همسرم هر دو خارج از ایران زندگی می کنیم . آیا می تونیم بدون اومدن به ایران اقدام به طلاق توافقی کنیم یا خیر؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله. شما می توانید از طریق سامانه میخک به یک وکیل در ایران وکالت دهید تا کلیه امور را برای شما انجام دهد. در صورت تمایل برای اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق ایرانیان خارج از کشور از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 13. سلام روز بخیر، ببخشید برای طلاق توافقی باید حتما به دفترخانه مراجعه کرد یا نه؟ اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام، وقت بخیر.
   بعد از گرفتن دادنامه طلاق توافقی از دادگاه، زوین و یا وکیل آنها برای اجرای صیغه طلاق باید به دفتر ثبت طلاق مراجعه کنند.

 14. سلام اگر گواهی عدم سازش رو بگیریم از دادگاه طی چند روز می تونیم طلاق توافقی بگیریم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   تیین زمان بر عهده قوه قضائیه است و نمی توان زمان دقیقی اعلام کرد.

 15. سلام ، من یک سوال داشتم ، در طلاق توافقی باید به مشاور های که میگن باید بریم یا خودمون می تونیم مشاور انتخاب کنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   باید به مرکزی که برای شما مشخص شده است مراجعه نمایید. در صورتی که مایل به انجام طلاق توافقی بدون حضور در هیچ مرحله ای هستید، با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 16. سلام ، من با همسرم خیلی وقت هست که از لحاظ روحی شرایط خوبی نداریم و من میخوام که باهم طلاق توافقی کنیم ولی راضی نمیشه باید چیکار کرد؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای طلاق توافقی، آقا و خانم باید هر دو موافق باشند. پیشنهاد می کنیم قبل از هر گونه اقدام، به مشاوره خانواده مراجعه کنید. طلاق آخرین راه حل شماست.

 17. سلام ببخشید اگر در دوران نامزدی هستیم خواستیم طلاق توافقی کنیم باید تمام مراحل که توضیح دادین انجام بشه یا فرق داره؟

 18. سلام ما برای طلاق توافقی اقدام کردیم ولی من نرفتم دادگاه حدود ۵ روز پیش بود، الان پشیمان شدم میتونم اقدام کنم یا خیر؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   از طلاق توافقی پشیمان شده اید یا از نرفتن به دادگاه؟
   می توانید دوباره دادخواست بدهید.

 19. سلام اگر طلاق توافقی کنیم و دادگاه بچه رو به من بده ، باید پدرش هزینه هاشو بپردازه یا خیر

 20. سلام ما تو یه شهر کوچک هستیم و اینجا همه همدیگرو میشناسن ، ما میخوایم تو شهر دیگه طلاق توافقی بگیریم آیا امکان پذیر هست

  1. سلام، وقت بخیر.
   از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله این امکان وجود دارد که صیغه طلاق جاری شود و سند طلاق ثادر شود و در شناسنامه یکی از طرفین ثبت نشود. هر طروفی که طلاق در شناسنامه اش ثبت نشده می تواند در هر زمانی به دفتر خانه مذکور مراجعه کند و درخواست ثبت طلاق توافقی در شناسنامه را بکند.

 21. سلام وقت بخیر ، من و همسرم مراحل مشاوره و گواهی عدم سازش رو گرفتیم آیا امکان داره من به تنهایی برم دفترخانه و طلاق انجام بشه

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر. فقط در صورتی که از همسرتان وکالت در طلاق داشته باشید، می توانید چنین اقدامی بکنید.

 22. سلام روز بخیر ، من و خانومم قصد داریم با هم طلاق توافقی بگیریم ،ولی میترسم نیمه راه پشیمون بشه آیا راهکاری داره که این مشکل پیش نیاد

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله. شما می توانید توافقات مختلف خود را با عنوان سند رسمی در دفتر ثبت اسناد رسمی، ثبت نمایید و زوج به زوجه وکالت در طلاق بدهد و زوجه مهریه و حق و حقوق مالی اش را ببخشید و یا بعد از دریافت اقرار به دریافت کند. برای اطلاعات بیشتر از طریق واتس اپ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 23. سلام ، ببخشید همسر من از وقتی که من درخواست طلاق توافقی کردم ،اصلا ازش خبری نیست ، دادگاه هم پیگیر نیست ، چیکار میتونم بکنم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای طلاق توافقی حضور شخص اصیل (همسر شما) و یا وکیل ایشان اجباری است و در غیر این صورت طلاق، توافقی نیست.

 24. سلام ، ما برای طلاق توافقی دادخواست رو فرستادیم ، از کجا میتونیم پیگیری کنیم ، زمان دادرسی رو

 25. سلام وقت بخیر ، برای ثابت کردن باردار نبودن در طلاق توافقی باید حتما به آزمایشگاه مراجعه کنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   آزمایش عدم بارداری برای ثبت طلاق توافقی اجباری است. فقط برای خانم های دوشیزه و یائسه نیاز به آزمایش عدم بارداری نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ